Asystent pobierania na dobreprogramy.pl...ostrzeżenie
#1
Nie wiem, od kiedy tak sytuacja się przedstawia, ale posty na DP posty w tej sprawie i linki do tego tematu na innych forach pochodzą sprzed kilkunastu/kilkudziesięciu godzin. Możliwe, że całe zamieszanie w sieci jest formą odwetu za "spuszczenie po brzytwie" tego wątku na DP - został wywalony do kosza przez moderatora

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Faktem jednak pozostaje, że DP cichaczem zmieniło dodatki w asystencie pobierania i nie są to już toolbary producentów zabezpieczeń, co można jakoś uzasadnić i darować... instalowany jest Delta Toolbar, który ewidentnie traktowany jest jako tzw. PUP i usuwany z systemu jak szkodnik . Opis tego toolbara za Malwaretips
Cytat: Delta Toolbar is a browser hijacker, which is promoted via other free downloads, and once installed it will add the Delta Toolbar, change your browser homepage and default search engine to -hxxp://www.delta-search.com-
Delta Toolbar will display advertisements and sponsored links in your search results, and may collect search terms from your search queries.
(...)
ou should always pay attention when installing software because often, a software installer includes optional installs, such as this Delta Toolbar. Be very careful what you agree to install.
Always opt for the custom installation and deselect anything that is not familiar, especially optional software that you never wanted to download and install in the first place. It goes without saying that you should not install software that you don’t trust.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Podczas instalacji za pomocą pobranego asystenta otrzymujemy komunikaty o instalacji ekspresowej - wtedy dodatek instaluje się ze wszystkimi swoimi domyślnymi ustawieniami - lub instalacji zaawansowanej (użytkownika) i właśnie wtedy należy zrezygnować z instalacji Delta Toolbar . Po instalacji IE ostrzega o próbie zmiany mechanizmu wyszukiwania

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


a kliknięcie zaznaczonego linku otwiera fragment plik pomocy IE z komentarzem

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Nowy wątek na DP na temat Delty póki co nie jest usuwany Wink

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Ciężko to komentować, bo takiej wpadki się po nich nie spodziewałem, to jest porażka z ich strony po całości. Przecież to niszczenie dobrej reputacji, a dodatkowe usuwanie tematów tylko pogorszyło sprawę, która trafiając na wykop.pl stała się głośna. To jest przykład czego nie robić w sieci i jak łatwo zniszczyć swoje dobre imię jednym prostym błędem. Najgorsze, że to zostało zrobione świadomie, tam ktoś zgodził się na dodanie takiego "syfu".
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#3
DP strzeliły sobie w stopę i może być ciężko naprawić ten błąd.
Odpowiedz
#4
A tłumaczenie tego "docenta" hm... , wszedłby chłopak w google i od góry do dołu se poczytał ,to możne by nie plótł 3 po 3.
Odpowiedz
#5
Nie wygląda to dobrze. Gdy wczoraj się o tym dowiedziałem, sądziłem, że to wina samej aplikacji którą wrzuca downloader. Teraz widać, że syfy są wrzucane przez downloadera.
Ostatnio ciekawa akcja z Office i dużo lepsze jej rozwiązywanie na blogu niż poprzednich (tj. nie wrzucanie wszystkiego jak leci), a z drugiej strony to coś... nieco podbudowane zostało zaufanie blogerów, aby teraz niweczyć je szybko, tylko w skali wszystkich użytkowników, nawet bez kont? Mam nadzieję, że szybko to zmienią na coś normalnego. Sam jestem tam wiecznie zalogowany więc mi to zwisa, no ale...

@sopel69:
Nie atakowałbym tak kogoś, kogo się nie zna.
Akurat miałem możliwość rozmawiać z Docentem face to face, oraz być na jego sesji technicznej. Niejedna osoba chciałaby mieć taką wiedzę. A pisać źle o portalu nie może, to zrozumiałe.
Odpowiedz
#6
Poziom ignorancji i hipokryzji redaktorów Dobrych Programów już dawno przekroczył tolerowane przeze mnie granice...
Odpowiedz
#7
Lukas...jest już artykuł na ten temat na "wirtualnej"...jeśli tabloidy zaczynają o tym już pisać, to gorzej już chyba być nie mogło. Na dodatek w artykule zaprzęgnięto gości z Kaspersky Lab...co prawda nie wypowiada się jednoznacznie, ale sam fakt że się w ogóle pojawił, nie oznacza, że mówimy o "bułce z masłem".

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#8
Nie napisałem, że to bułka z masłem. Więcej, zgadzam się z tym, że reakcja jest zła i za późno.
Niestety ale to jest bolączka DP - kontakt z redakcją jest słaby, zarówno na poziomie forum, jak i np. blogów/wpisów w formie komentarzy.
Downloader w tej formie powinien wylecieć w max. 1-2h po tym, jak info wyszło na światło dzienne, pomimo tego, że na pewno są mocno zajęci takimi sprawami jak organizacja Hot Zlotu. Wyjaśnienie na głównej serwisu którego niektórzy się domagają również powinno się znaleźć. To nie jest mały portalik, gdzie taki błąd komentuje się słowami "no zepsuliśmy, ok".

Oj, tegoroczny Hot Zlot też będzie ciekawy.
Raz, że mocno dostanie się Operze, dwa, "operacja Delta".
Odpowiedz
#9
Czuję jakieś takie ograniczenie w tym wszystkim. Wypowiedź gościa z Kasperskiego nie mówi jednoznacznie o zagrożeniu ze strony Delty. Ba! Może to nic takiego?
Cytat: Skanery antywirusowe mogą być niekiedy zbyt wrażliwe przy analizie plików,mimo że w rzeczywistości zagrożenia nie ma . Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia w tym miejscu”.

Co to za ekspert, który nie wie czy ten cały dodatek Delta to syf czy nie? Ale zostawmy tego pana w spokoju - chodzi przecież tutaj o Dobre Programy. Do Delty brakuje jeszcze dodatkowej instalacji Babylona i TuneUpa Tongue Redakcja dobrych programów popełniła błąd i trochę za niego zapłaci. Instalki lepiej pobierać ze stron producenta niż takich "user-friendly" hostingów.
Odpowiedz
#10
Powtórzę swój komentarz:
Cytat: To już wiem dlaczego siostra to miała na laptopie, a pobierała wszystko z dobrychprogramów. Szkoda mi was i ludzi, którzy się na to nabierają.

Ech..
Odpowiedz
#11
Powiem więcej...nie tylko wygląda źle... wygląda bardzo źle!Rzucono hasło, że ostrzeżenie o nowym asystencie z DP pojawiło się u Picasso na Fixitach...i faktycznie jest - cytat z oryginalnymi podkreśleniami
Cytat: Przy okazji, proszę uważać na dobreprogramy.pl , bo jest coraz gorzej. Asystent pobierania objawił swoje prawdziwe oblicze (od razu wiadomy był jego cel, wbrew księżycowym uzasadnieniom serwisu, ale teraz jest to po prostu oczywiste poprzez typ instalowanego śmiecia). Asystent instaluje Delta Toolbar(gwałt ustawień wszystkich głównych przeglądarek), z którym tu borykamy się na forum w licznych tematach. Użytkownicy są także wprowadzani w błąd takimi oto wypowiedziami:

"Z naszego portalu zawsze można pobierać programy także bez pośrednictwa asystenta, korzystając z linków bezpośrednich (przyciski nad screenem). Dodatkowo po bezpłatnej rejestracji i zalogowaniu w portalu asystent pobierania jest domyślnie wyłączany. Poza tym pasek Delta nie zawiera żadnych infekcji, wirusów, trojanów itp. - sprawdzamy wnikliwie każdą aplikację przed dodaniem jej do asystenta."

Z tego wynika, że serwis celowo dla własnych korzyści omija klasyfikację adware, nie traktując tego jako nic zdrożnego.

Koniec strony

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dla mniej zorientowanych - Picasso, to kobieta (jak wieść niesie), która przez 7 lat (do 2010) prowadziła i niejako firmowała swoją osobą serwis IT pod nazwą Searchengine - serwis istnieje wciąż, ale od od jej odejścia podupada coraz mocniej. Od maja 2010 prowadzi z mężem swój autorski serwis pod nazwą Fixitpc.pl, na którym udziela porad i wskazówek dotyczących konkretnych infekcji, pisze artykuły i tutoriale, prowadzi użytkowników przez cały proces leczenia przedziwnych czasem infekcji. Jest niekwestionowanym raczej autorytetem w tej sprawie, a jej zdanie jest bardzo opiniotwórcze - ma niezwykle mocne zasady oceniania wszelkiej maści dodatków, pobieraczy, toolbarów, itp. Można się spierać, co do jej dość autorytarnego sposobu prowadzenia dialogu czy zarządzania forum i serwisem, ale nie podlega dyskusji, że znaleźć się na jej "czarnej liście" to zwyczajny wstyd i strata niezwykle trudna do odrobienia.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#12
lukasamd napisał(a):@sopel69:Nie atakowałbym tak kogoś, kogo się nie zna.Akurat miałem możliwość rozmawiać z Docentem face to face, oraz być na jego sesji technicznej. Niejedna osoba chciałaby mieć taką wiedzę. A pisać źle o portalu nie może, to zrozumiałe.

Lukas cenię ludzi z wiedzą, tego Docenta też, mimo ze go nie znam. Moja wypowiedź odnosi się do tego co napisał na forum DP, że Delta Toolbar to nic takiego ot programik jak się nie podoba można usunąć. A wyniki wyszukiwania Google, czy innej wyszukiwarki na hasło "Delta Toolbar" kierująw zasadzie tylko do tematów "Jak usunąć Delta Toolbar?" więc chyba się tak łatwo nie da. Rozumiem, że nie można s... we własne gniazdo, alew tym gnieździe jest kukułka, która podrzuca swoje "toolbar jajka"na prawo i lewo. Ale tak mnie nurtuje pewna myśl, czy od ludzi z Wiedzą nie możemy wymagać ciut więcej niż od innych z mniejszą , zwłaszcza jeśli prowadzi się serwis " Dobreprogramy.A jak mawiała moja babka wiedza to nie wszystko trzeba mieć jeszcze Rozum. A reklama neo udowadnia ,że i Serce ;-).
Odpowiedz
#13
Sprawdzałem dzisiaj deltę na virtualboxie i wygląda to faktycznie źle, albo jak ujął ichito bardzo źle.
Dla mnie nie to jest jednak największym problemem, ale postępujące wraz z czasem milczenie redakcji DP na uwagi użytkowników. Na ich forum rozpisałem sie na ten temat i nie chcę się tutaj powtarzać, bo sprawa dotyczy DP a nie SafeGroup. Denerwuje to, że nie ma dyskusji. Jest monolog, a 3 posty Docenta sytuacji ani nie rozwiązują, ani nie czynią jej prostszą. Wręcz przeciwnie, bo ja mam uczucie, że aktywnych userów się w sprawach tak ważnych po prostu olewa.
Odpowiedz
#14
Przed wakacjami miałem za zadanie wyczyścić komputery w szkole od virusów i innych zbędnych rzeczy. Na prawie każdym komputerze była Delta, a w folderze Pobrane był ich du*ny asystent pobierania. Na co drugim komputerze z tym toolbarem ja i kolega musieliśmy używać innych metod niż Uninstaller.

DobreProgramy niszczy sobie reputacje. Zamiast wyświetlić reklamę na 5-10 sekund, tak jak ad.fly, wolą doinstalowywać jakieś syfy. Docent powiedział, że w usunięciu może pomóc ich usługa Netfix. Ale typowy Kowalski nie wie o takich usługach.
Prasa internetowa już o tym pisze, jeszcze telewizja/gazeta/radio i po nich.
Odpowiedz
#15
@konrad11901:
To powiedz mi jak to się stało, skoro Delta na DP pojawiła się bodajże przedwczoraj.
Ja rozumiem, że sytuacja jest fatalna, ale nie przesadzajmy, bo zaraz ktoś napisze, że rok temu naciął sie na deltę z DP :crazy:
Odpowiedz
#16
Ups... To może była z innych źródeł... Wiem jedynie, że na większości komputerów z Delta był plik Asystenta pobierania DobreProgramy.pl .
Sorka za pomyłkę Sad .
Odpowiedz
#17
Niestety Delta raczej nie gości w downloadrze od wczoraj. Na potwierdzenie raczej wystarczą te oto tematy:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Na stronach forum również były zgłoszenia w dziale bezpieczeństwo :

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wcześniejsze zapewne też się znajdą.
Post picasso-Napisano 10-05-2013
Pozostaje pytanie - jak to ustrojstwo przez tyle czasu się uchowało ?
Odpowiedz
#18
Wpadka wpadką i jakoś sobie z nią poradzą. Każdemu może się zdarzyć, ale po co dany program pobierać poprzez asystenta pobierania?
Odpowiedz
#19
@lukasamd:
To powiedz mi, czemu te linki 2 posty wyżej wskazują na to, że to nie jest od 3 dni. Mi te gó**a zaczęły się instalować, kiedy pobierałem asystent pobierania w maju.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#20
Nie wiem i dla mnie to też jest zagwostka. Jeżeli delta była dużo, dużo wcześniej, to by oznaczało, że problem nie istniał i został rozdmuchany jedynie przez administratora forum tweaks (w sensie instniał, ale albo nikomu nie przeszkadzał, albo ludzie byli nie świadomi tego, co jest im wrzucane). Bo przecież gdyby to było w większości aplikacji od maja i stanowiło prawdziwy problem, to powinno być zgłaszane dużo prędzej. Tymczasem reakcja różnych serwisów miała miejsce dopiero po tym info w tym tygodniu.

W ogóle dziwna sprawa, bo wygląda na to, że na tweaks poleciał spory DDoS... forum od wczorajszego popołudnia nie jest dostępne.
Jego admin na forum DP oskarża właśnie ich o to.
Nie wiem kto jest winny, acz sprawa wygląda dziwnie. Wątpię aby to było DP, bo to nie są dzieci, ale i tak podejrzenia lecą na nich.
A zasadność DDoSa... moim zdaniem dobrze. Może się nauczy, że tak się nie postępuje - z siebie zrobił idiotę, bo jak administrator forum o IT może w taki sposób wrzucić sobie syf, a potem zachęcać do usuwania tych śmieci w ramach swojego forum (jak wierzyć komuś takiemu, kto nie potrafi o własne bezpieczeństwo zadbać), a na dodatek na wielu forach założył konta tylko po to, aby w temacie-ostrzeżeniu o DP zalinkować do wykopu... gdzie jest link do jego forum. Chciał ruchu, no to ma.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości