Zabezpieczenie netbooka
#1
Witam,

Trafiłem tu, ponieważ chciałbym Was zapytać jak skutecznie zabezpieczyć mojego netbooka Sammsung nc10 przed wszelkiego virusami itp. Nie jest to mocny sprzęt, także fajnie gdyby jak najmniej obciążało system.
Intel Atom N270 (1,60 GHz, 512 KB)
1024 MB (SODIMM DDRAM2, 533 MHz) będzie za jakiś czas 2GB,
160 GB SATA 5400 obr.
Win XP Home

Do netbooka używam internetu play, a kiedy jest dostęp wszelkich wifi itp. Nie jest oczywiście 24h podłączony do sieci tak jak stacjonarny w domu, także tu chyba nie ma takich wymagań do zabezpieczeń. Jak sądzicie?

Co według Was powinienem zainstalować? Myślałem o Avaście + Defensewall. Nie zje za dużo pamięci?

Czy te programy powinny być uruchomione nonstop czy wystarczy startować je przed połączeniem z siecią a później mogę wyłączyć, żeby odciążyć system?

Czekam na Wasze propozycje.

Pzdr,
Mateusz
Odpowiedz
#2
Witaj,

powinienes pomyslec o jakiejs zaporze firewall, mimo iz komputer, jak sam napisales, nie jest polaczony non-stop z Internetem. Moglbys go np wlaczac tylko na czas trwania polaczenia.
Firewalle do wyboru:
Online Armor Free, Comodo, PC Tools, Rising Firewall - wszystkie sa darmowe.
zuzycie zasobow:
PC Tools:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Comodo:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Online Armor wersja płatna:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Rising FW 2009 (przy okazji masz tez dane nt. DefenseWall''a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Co do AV, nie mialem nigdy Avasta, wiec nie moge sie wypowiadac co do zuzycia przez niego zasobow.
Avira Personal jest lekka (vide

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

)

DW jest lekki moze i powinien dzialac non-stop w systemie, poniewaz chroni jego newralgiczne punkty, dziala nawet gdy nie masz polaczenia z Internetem (a wczesniej np sciagnales jakiegos wirusa w pliku .exe i teraz przez przypadek go uruchomiles.)
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#3
Nie dodałem, że mogą to byś płatne wersje programów.

A co sądzicie o jakimś kombajnie w stylu eset smart security, KIS, albo coś innego? Są skuteczne? zużyją więcej pamięci niż np. zaproponowane połączenie FW + AV + DW?
Odpowiedz
#4
DW, zaden z zaproponowanych przez Ciebie softow nie zastapi, poprostu DW to zupelnie inny program oparty na polityce piaskownicy/czesciowej wirtualizacji plikow w rejestrze oraz wydzieleniu stref Trusted oraz Untrusted w systemie i przypisanie im ograniczen dot. wykonywania poszczegolnych czynnosci. Dzieki czemu wirus ktorego nie wykryje zaden AV, a ktorego przez przypadek mozesz uruchomic w systemie, nie wyrzadzi zadnej szkody, poniewaz bedzie dzialal w ograniczonej (Untrusted) strefie.
To troche skomplikowane do wyjasnienia i zrozumienia ale dziala i sprawdza sie doskonale w codziennym korzystaniu z komputera.
Dodatkowo DW posiada system HIPS, ktory informuje o najwazniejszych zmianach ktore moga powodowac szkodliwe programy (wirusy/trojany/keyloggery) w Twoim systemie, za kazdym razem pytajac czy chcesz na to zezwolic, czy przerwac dzialanie danego programu.
Kupujac Combo jestes zdany na okreslona konfiguracje, decydujac sie na oddzielne rozwiazania - w przypadku wystapienia konfliktu, etc latwo mozesz zmienic dany program. Nigdy nie uzywalem tego typu kombajnow, wiec nie potrafie stwierdzic jak ma sie przy nich wykorzystanie zasobow sytemowych. To moje sporzenie na tę kwestię. Nie zmienia to faktu ze budowa wlasnej konfiguracji bezpieczenstwa powinna opierac sie najlepiej na kilku warstwach ochronnych ktore beda uzupelniac sie nawzajem w przypadku gdy jedna warstwa przepusci dane zagrozenie.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#5
mrmateo napisał(a):Nie dodałem, że mogą to byś płatne wersje programów.

A co sądzicie o jakimś kombajnie w stylu eset smart security, KIS, albo coś innego? Są skuteczne? zużyją więcej pamięci niż np. zaproponowane połączenie FW + AV + DW?


Nie znajdziesz idealnego antywirusa, ale spośród tych które są bardzo skuteczne, lekkie i szybkie, warto zaproponować Noda i Nortona. Ten pierwszy wydaje się być bardziej skuteczny ale Norton 2009 jest najlżejszym antywirusem i pakietem jakiego używałem do tej pory.
Pakiet NIS podobnie jak KIS posiada bardzo dobry firewall. Eset SS z kolei posiada słabszą zaporę ale lepszy antywirus.
Jeżeli jesteś bardzo wymagający i nie łączysz się przez Wi-Fi, to możesz zainstalować Noda i Comodo Firewall z Defense+.
Bardzo ciekawą propozycją dla zaawansowanych użytkowników jest DefenseWall Hips. To chyba najbardziej nowoczesna i skuteczna aktualnie ochrona.
Odpowiedz
#6
Co do darmowych antywirusów, polecam Avire Personal. Według testów i kilkuletniego używania przeze mnie, Avira ma niemal 97-99% wykrywalności, heurystykę też ma dobrą (w porównaniu do Avasta Avira ma lepszą i to o wiele). Niestety, darmowa wersja Aviry pozbawiona jest ochrony spy/adware, przez co możesz zainstalować darmowe skanery antyspyware: Malwarebytes Anti-Malware (Free) i SuperAntiSpyware Free.

Jeżeli chodzi o płatne antywirusy, polecam wybór Kaspersky lub Nod32. Testy i opinie użytkowników są pozytywne Smile

Co do firewalla, najwygodniejszym jest PC Tools firewall Plus (darmowy i spolszczony w pełni), w testach firewalli jest w pierwszej 8-ce.
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#7
ale avira free jest tak okrojona że szok!już bym wolał avasta!jedynie avira jest dobra w wersji płatnej!na darmowej się przejechałem!
moim zdaniem to Nod +comodo dobre i dość lekkie rozwiązanie
Odpowiedz
#8
A nie lepiej Linuksa?
Odpowiedz
#9
Ja zainstalowałbym Avirę Free. Na mój złom (1.4GHz procesor AMD Atlon, 512 RAM) to jedyny nie obciążający mocno antywirus. Całkiem szybko się włącza, nie mieli dyskiem.
Odpowiedz
#10
Jarek napisał(a):A nie lepiej Linuksa?

Kolega chce żeby mu doradzić w kwestii zabezpieczenia a nie w kwestii doboru OS więc jaki jest sens żeby miał zmieniać system operacyjny na rzecz linuksa? Co do Aviry to zgadzam się że wersja free jest strasznie ogolona i raczej bym jej nie zainstalował ale każdy robi jak uważa. Ja na lapku ASUS F5RL Intel Core 2 Duo 1,5 GHz, 2 GB RAM mam takie zabezpieczenia: Avast HE+Online Armor Free+A-Squared Anti Malware+Win Patrol. Jest czysto bo skanuję jeszcze takimi programami: DrWeb, MBAM i SAS i praktycznie nigdy mi nic nie znalazły.
Avast 8, Sandboxie 4.01.02 (beta), Online Armor Free
Odpowiedz
#11
Propozycja Jarka jest bardzo ciekawa. Jeżeli ktoś nie musi używać Windowsa inie chce mieć problemów z wirusami, to bardzo dobre rozwiązanie.

Koledze nie zależy za bardzo na darmowych softach, więc proponowanie ich jest bez sensu.

Mrmateo zanim podejmiesz jakąś decyzję o kupnie skutecznego i lekkiego antywirusa, najlepiej przetestuj kilka propozycji, np.

1. HIPS z piaskownicą: DefenseWall

2. Zestaw z bardzo skutecznym AV, firewallem i HIPSem:
NOD32 + Comodo Firewall Pro z Defense+

3. Pakiet antywirusowy: Norton Internet Security 2009
Jeżeli nie masz dużych wymagań związanych z firewallem, to dobrą propozycja jest również ESET Smart Security.
Odpowiedz
#12
Jurek napisał(a):Propozycja Jarka jest bardzo ciekawa. Jeżeli ktoś nie musi używać Windowsa inie chce mieć problemów z wirusami, to bardzo dobre rozwiązanie.

Koledze nie zależy za bardzo na darmowych softach, więc proponowanie ich jest bez sensu.

Mrmateo zanim podejmiesz jakąś decyzję o kupnie skutecznego i lekkiego antywirusa, najlepiej przetestuj kilka propozycji, np.

1. HIPS z piaskownicą: DefenseWall

2. Zestaw z bardzo skutecznym AV, firewallem i HIPSem:
NOD32 + Comodo Firewall Pro z Defense+

3. Pakiet antywirusowy: Norton Internet Security 2009
Jeżeli nie masz dużych wymagań związanych z firewallem, to dobrą propozycja jest również ESET Smart Security.


a jeszcze lepszym i tańszym jest avira premium + Comodo Firewall Pro z Defence +
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#13
Każdy chwali co ma i co komu wystarcza. Moim zdaniem mojej konfiguracji nic nie brakuje Smile

Jurek rozumiem, że Autor nie za bardzo zależy na darmówkach, ale one nie są wcale gorsze od płatnych Smile
A co do płatnego pakietu zabezpieczającego, napisałbym: Kaspersky Internet Security 2009.
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#14
@mrmateo - zapomnialem dodac o programie do backupu. W razie jakiegos zagrozenia, 5-7 min i masz swoj system z powrotem.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#15
Jeżeli chodzi o Avirę Premium, to nie wspominałem o niej ponieważ w porównaniu z Nodem i Nortonem nie jest już niestety tak leciutka Smile
KIS 2009 to pakiet z bardzo dobrym antywirusem i firewallem ale mocno obciąża kompa przy skanowaniu. Na domyślnym poziomie ochrony jest lekki ale na wysokim mój komputer (Athlon 2.2+ i 1GB RAM) staje dęba Smile
Odpowiedz
#16
Jurek napisał(a):Jeżeli chodzi o Avirę Premium, to nie wspominałem o niej ponieważ w porównaniu z Nodem i Nortonem nie jest już niestety tak leciutka Smile
KIS 2009 to pakiet z bardzo dobrym antywirusem i firewallem ale mocno obciąża kompa przy skanowaniu. Na domyślnym poziomie ochrony jest lekki ale na wysokim mój komputer (Athlon 2.2+ i 1GB RAM) staje dęba Smile


ale skuteczność jest chyba ważniejsza, a różnica w zużyciu zasobów pomiędzy tymi progsami jest nie taka duża.
oczywiście norton tutaj wygrywa ale skuteczność ma gorszą
aeset niestetydo wersji 2.7 był ok
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#17
W moim wyborze bardzo ważnym kryterium jest obciążenie komputera, który ma tylko 1,6GHz i 1GB ram. Obciążenie przekłada się również na czas pracy baterii (chyba?). Z sieci korzystam raczej rozważnie, a komp nie będzie na stałe podłączony, wyjdzie pewnie ok 3h dziennie przeglądania stron, bez ściągania torrentów itp. Od tego mam stacjonarny.

Na początku spróbuję NIS09, darmowa wersja 90dniowa. Z tego co wyczytałem mało obciąża system.

Co do tego proponujecie? Myślałem o:
1. DefenseWall na stale uruchomiony
2. Malwarebytes'' Anti-Malware Free od czasu do czasu skanowanie
3. ??????
Odpowiedz
#18
Jeżeli planujesz DefenseWalla, to niepotrzebny ci płatny AV. Darmowym i mało obciążającym kompa jest Avira Personal (mniej obciąża od Avasta). Co do 2 punktu to ja tak właśnie robię Grin
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#19
mrmateo napisał(a):W moim wyborze bardzo ważnym kryterium jest obciążenie komputera, który ma tylko 1,6GHz i 1GB ram. Obciążenie przekłada się również na czas pracy baterii (chyba?). Z sieci korzystam raczej rozważnie, a komp nie będzie na stałe podłączony, wyjdzie pewnie ok 3h dziennie przeglądania stron, bez ściągania torrentów itp. Od tego mam stacjonarny.

Na początku spróbuję NIS09, darmowa wersja 90dniowa. Z tego co wyczytałem mało obciąża system.

Co do tego proponujecie? Myślałem o:
1. DefenseWall na stale uruchomiony
2. Malwarebytes'' Anti-Malware Free od czasu do czasu skanowanie
3. ??????
Ad.3. Program do Backupu.

Nic wiecej Ci nie potrzeba
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#20
ja bym zainstalował avire free na stałe oraz mbam, ale do skanowania raz na np tydzień, albo raz w dniu, ( bez włączonej ochrony w czasie rzeczywistej) + comodo def +
ale jak chcesz nis to zainsaluj NIS na (skanowanie w czasie rzeczywistym) oraz np mbam na rządanie i to jest ok
defence wall możesz dołożyć jakchcesz ja bymnie dokładał
WIN11
Ventura
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości