Plik stronicowania jak duży
#21
kiedyś ustawiłem tak 256-2048 czyli bardzo elastycznie i powiem ci że te 256 jest zawsze wykorzystane w 99% przypadków gry itp trudno to nazwać statycznym, plik będzie nonstop fragmentowany ponieważ po resecie zmaleje do 256 i w momencie powiększał się będzie.
Plik stronnicowania sttyczny mozna nazwać tylko wartosć na sztywno np 2048-2048.
Odpowiedz
#22
I tu niestety tak i jednocześnie nie.
Cała róznica pomiedzy plikiem statycznym a dynamicznym polega wyłacznie na wielkości wartości minimum.
Jeśli jest ustawiona na wartość której nigdy nie przekroczy to plik będzie statyczny,jeśli odwrotnie to dynamiczny.
W pełni dynamicznym będzie jesli min. będzie ustawione na najniższa mozliwą wielkość czyli 2MB a max. na wielkość dysku logicznego na której znajduje się plik.
Teoretycznie i praktycznie jeśli będziesz dysponował 4G ramu i ustawisz na automatyczne przydzielanie wielkości,czyli uznawany za dynamiczny,to system ustawi rezerwacje na poziomie 6G i pomimo tego ze system w razie zajęcia pamięci będzie mógł ją zwiększyć,nie zrobi tego,ponieważ nie ma szans by tak duży obszar zapełnić danymi,więc plik będzie statyczny.
W czasach małych dysków i jeszcze mniejszych ram te pojecia miały sens choć nigdy do oficjalnych ne nalezały.
Teraz,w dobie duzych ram i dysków go traca.
Odpowiedz
#23
Nie powiedziałbym, że tak jest.
Co za różnica, czy odwołasz się do CAŁEGO dysku, czy też tylko jego fragmentu - rozmiar podczas pracy ZMIENIA się więc plik jest dynamiczny.

Skoro się zmienia, my pracujemy w tym czasie, a przestrzeń na plik nie jest wcześniej alokowana (ma to miejsce, gdy ustawimy plik na sztywno: nie musi być cały używany, ale miejsce zajmuje) to następuje fragmentacja gdy plik SWAP wymaga powiększenia.

Jeżeli już z niego korzystamy, najlepiej wrzucić go na osobną partycję w systemie FAT32 (na windowsach) i dać max. dopuszczalny rozmiar, czyli około 4 GB (na sztywno). Jeżeli chcemy więcej, ze względu na ograniczenia systemu plików stosujemy NTFS.
Odpowiedz
#24
Cytat: Co za różnica, czy odwołasz się do CAŁEGO dysku, czy też tylko jego fragmentu - rozmiar podczas pracy ZMIENIA się więc plik jest dynamiczny.

Jeśli nie widzisz róznicy pomiędzy sformułowaniem zmienia sie podczas pracy
a zmienia się po przekroczeniu minimalnej wartości granicznejto juz jest twój problem.
Co do osobnej partycji to owszem ale...musi byc na innym dysku fizycznym
Odpowiedz
#25
niekoniecznie:
Cytat: Bardzo ciekawe rozwiązanie lokalizacji pliku stronicowania, eliminujące jednocześnie problem fragmentacji pliku nadesłał Luki. A oto Jego komentarz:

"dla pliku wymiany zakładamy specjalną partycję o odpowiedniej wielkości (np. 1-2GB) jako następną partycję systemową na tym samym dysku lub ewentualnie jako pierwszą na kolejnym dysku pod warunkiem, że jest tak samo szybki. Partycję najlepiej sformatować jako FAT32.
W ten sposób unikamy fragmentacji pliku wymiany oraz likwidujemy ryzyko ze zabraknie dla niego miejsca. Sposób ten jest powszechnie wykorzystywany w przypadku serwerów MS 2k/2k3. Aby dodatkowa partycja (tylko dla pliku stronicowania) nie mieszała się nam z innymi użytecznymi partycjami nadajemy jej np. literę Z, a dla odróżnienia od innych nazwę SWAP."

Dodam od siebie, że warto zrobić jeszcze jeden krok i ustawić partycję SWAP jako pierwszą na dysku, a dopiero drugą systemową ustawić jako aktywną. Lepiej już chyba nie można.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#26
dobre ale czytałem to już nadaje sie do starszych systemów
w win 7 już to jest nie potrzebne według mnie\
kiedyś używałem na xp takiego myku
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#27
Cytat: Dodam od siebie, że warto zrobić jeszcze jeden krok i ustawić partycję SWAP jako pierwszą na dysku, a dopiero drugą systemową ustawić jako aktywną. Lepiej już chyba nie można.

Błąd.Plik wymiany trzeba zawsze umieszczać na najszybszej partycji.Oczywiście w windzie.W Linuksie taka partycja jest tworzona automatycznie.No ale to inny system.
W przypadku gdy dysk jest jeden to najszybszą jest systemowa.
Tamto rozwiazanie stosuje sie jedynie gdy w kompie są co najmniej dwa dyski a partycje swapu utworzy sie na szybszym lub równorzednym dysku.Nigdy na wolniejszym.
Zreszta te wszystkie działania są niewiele warte na obecnych dyskach.
Jak masz 500 Giga to na systemowy z plikiem wymiany dasz 50G i to będzie az z nadmiarem.Nie zapełnisz choćbyś nawet codziennie tworzył punkt przywracania.
W kompach nie to jest wąskim gardłem lecz Ram.To tu jest mało bo tylko pare giga.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości