komputer nie chce się włączyć
#1
Typ procesora DualCore Intel Pentium E5200, 2500 MHz (12.5 x 200)
Karta wideo ATI Radeon HD 4550 (512 MB)
Zasilacz ATX 300PNF
foto płyty:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

temperatury: procesor rdzen1 35'' rdzen dwa 42'' (z zdjętą obudową 45'' i ponad 50''
wartość napięcia 1,1
problem:
komputer nie chce się włączyć po naciśnięciu przycisku startowego nic się nie dzieje
czasami jednak udaje się go odpalić ale to trwa dłuższą chwilę.
Jak to wygląda:
Po włączeniu z tyłu włącznika w pozycje 1 słychać cichutki dźwięk jaki towarzyszy przepływowi napięcia po kilku minutach uruchamia się również dysk twardy słychać jak zaczyna pracować i wtedy dopiero po naciśnięciu przycisku startowego można odpalić komputer. System się ładuje o ile zdąży lub całość się resetuje a monitor się wygasza w czasie tego "resetu" słychać jak zasilacz "pyka" coraz szybciej i wtedy dochodzi do restartu po czym trzeba ponownie próbować go uruchomić.
Zasilacz obsługiwał cd rom plus 2 dyski obecnie odłączyłem cd i jeden dysk, ale dalej występuje problem
czy racjonalnym wyjściem będzie kupno nowego zasilacza, powiedzmy 350tki?
pozdrawiam i czekam na odpowiedzi Smile
Odpowiedz
#2
szukajek napisał(a):Po włączeniu z tyłu włącznika w pozycje 1 słychać cichutki dźwięk jaki towarzyszy przepływowi napięcia po kilku minutach uruchamia się również dysk twardy słychać jak zaczyna pracować i wtedy dopiero po naciśnięciu przycisku startowego można odpalić komputer

Dysk zaczyna pracować przednaciśnięciem przycisku startowego?? Cool
Odpowiedz
#3
Miałem kiedyś podobny przypadek na płycie gigabyta. Gdy już udało mi się uruchomić komputer zostałem poinformowany, że trwa naprawa biosu czy coś w tym stylu. Okazało się, że mój model posiadał zbuplikowany bios (dual bios

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

) i chciał się niby naprawić z negatywnym skutkiem Grin Syndromy podobne jak w temacie.. bios uległ uszkodzeniu przez co poszczególne moduły komputera nie uruchamiały się prawidłowo.

2ga rzecz jaka mi przychodzi do głowy, a zarazem pytanie- nie podkręcałeś czegoś? Szczególnie sprawa się tyczy pamięci ram jak i procesora. Może aktualizowałeś bios? To też może być przyczyna..

Osobiście radziłbym sprawdzić komputer na innym zasilaczu pewno masz możliwość pożyczyć od kogoś. Jeśli to nie zasilacz na 90% obstawiam płytę główną.. A i jeszcze pytanie- podczas startu systemu bios nie sygnalizuje nic dźwiękiem? Tzn następuje jedno krótkie "pip" czy komputer gra jakaś melodyjkę Smile?
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#4
Zacznij od sprawdzenia pierwsze zasilacza bo coś mi się wydaje że tu leży przyczyna trochę lichy jak na ten sprzęt<!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->
Odpowiedz
#5
@Street: jedno pip nic poza tym, nie podkręcałem niczego (jedyne co to listwę diodową LED podłączyłem pod zasilacz z 10 żaróweczek włączanych wieczorami na pare godzin ale pracował na tym z 3 tygodnie bez problemu)
Zasilacz sprawdzę dopiero w listopadzie chyba że wcześniej jakiś kupie, każdy ma laptopy:/ i nie ma od kogo pożyczyć
a co do biosu to może mu przywrócić ustawienia fabryczne?
Odpowiedz
#6
Przywróć ustawienia fabryczne, najlepiej za pomocą zworki.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wyciągnij jakąś zworkę z napędu lub dysku i włóż ją w miejsce zaznaczone na obrazku, następnie włącz komputer.

Tak w ogóle, to czemu nie masz baterii na płycie wsadzonej?
Odpowiedz
#7
Skoro jedno "pip" to znaczy, że powinno być ok. Gdyby bios był uszkodzony powinien Cię o tym informować przy włączaniu komputera (przynajmniej u mnie tak było).
Może to być rzeczywiście zasilacz lecz najpierw bym to zweryfikował przed kupnem bo nie ma po co kasy wydawać skoro powód może być inny. Skoro deklarujesz że niczego nie kręciłeś, nie zmieniałeś ustawień itd to reset biosu jest raczej bez sensu bo nie ma co przywracać do fabrycznych ustawień Smile Jeśli czeka cię wymiana zasilacza kupuj markowy w stylu:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Dobry markowy sprzęt


Dodano: 04 paź 2012, 19:04

PascalHP napisał(a):Tak w ogóle, to czemu nie masz baterii na płycie wsadzonej?

A no właśnie? Restartowałeś bios podczas robienia zdjęcia poprzez wyjęcia baterii czy jak Smile? Tak w ogóle zauważyłem, że masz strasznie blisko karty przy sobie.. Karta graficzna może mieć trochę zaburzoną cyrkulacje powietrza przez co może się grzać ale nic nie poradzisz.. tak płyta zrobiona...
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#8
W sumie to chyba aktualnie BIOS przechowuje sobie dane w pamięci flash, ta bateria to raczej do zegarka jest teraz potrzebna.
Odpowiedz
#9
W sumie to nie wiem kiedyś tak nie było Grin Bios restartował się jeśli wyjęło się baterie na kilka minut..
Przy tej operacji zalecane jest najpierw dotknąć kaloryfera albo kranu aby się uziemić i nie uszkodzić sprzętu Smile
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#10
@Street o nie dzieki jak czasem se dotknę nogą kaloryfer i akurat coś ręką szukam przy obudowie to jak mnie huknie to oż odskakuje:/ Smile
@PascalHP baterię akurat wtedy wymieniałem na inna żeby wykluczyć czy to jej wina, pewno wtedy się ten bios zresetował bo zegar padł

no więc poczekam aż będę miał ten zasilacz, bo póki co komputer pracuje od 16 ale zapewne jak go wyłączę na noc i rano będę chciał włączyć to znowu będą cyrki
dzięki za rady jak macie jeszcze jakieś pomysły to proszęSmile

ps. drogie te twoje markowe zasilacze:/ ja tak bardziej rozglądałem się w przedziale 40zł
Odpowiedz
#11
Możesz sprawdzić w ostateczności tą zworką, ale myślę, że to raczej wina zasilacza.
Odpowiedz
#12
szukajek napisał(a):ps. drogie te twoje markowe zasilacze:/ ja tak bardziej rozglądałem się w przedziale 40zł


W tym przedziale to ryzykujesz że trafisz na zasilacz z czarnej listy i dopiero będą cyrki jak ci się dom spali Smile
Polecam lekturę przed kupieniem zasilacza

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#13
Ja kiedyś z jedną płytą główna miałem taki problem że za 2 razem odpalała a dlatego że powstał zimny lut na niej<!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->
Odpowiedz
#14
tachion napisał(a):Ja kiedyś z jedną płytą główna miałem taki problem że za 2 razem odpalała a dlatego że powstał zimny lut na niej <!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->

A to wtedy albo gwarancja albo piekarnik Grin
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#15
ok dzięki za lekturę poczytam ranoSmile może jednak wyłączę ten komp na noc bo jak wrócę z roboty to faktycznie zastane zgliszcza :/
Odpowiedz
#16
tachion napisał(a):Zacznij od sprawdzenia pierwsze zasilacza bo coś mi się wydaje że tu leży przyczyna trochę lichy jak na ten sprzęt<!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->


mam podobne zdanie w tej kwestii. Skoro po paru minutach od podłączenia udaje się czasem podnieść komputer, stawiałbym na zasilacz.
Jeśli masz integre na płycie spróbuj pozbyć się na chwilę radeon 45xx i zobaczyć czy wstanie bez niego..
Odpowiedz
#17
hejSmile to znowu ja

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

co o nich myślicie który wybrać?Smile
Odpowiedz
#18
Modecomy?... W życiu.
Ten Cheftex nie jest zły, aczkolwiek ja kupiłbym:
Fortrton Hexa 400W

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Natomiast jeśli możesz dopłacić kilkadziesiąt złotych, to świetny będzie Thermaltake Smart 450W

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Z tego względu, że ma modularne okablowanie no i sama moc jest na tyle duża, że możesz bez obaw w przyszłości zmienić podzespoły. Pamiętaj, że zasilacz kupuje się na lata, lepiej kupić ten droższy o 50-100zł i mieć spokój.
Odpowiedz
#19
KaMiL napisał(a):Modecomy?... W życiu.
.
ale modecony są na białej liście na elektroda.pl Suspicious
Odpowiedz
#20
Podaj budżet i moc jaka Cię interesuje coś pomyślimy Smile
ESET Smart Security 10
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości