Nie żyje Dennis Ritchie, współtwórca Uniksa i języka C
#1
Cytat: Dennis Ritiche, znany również jako DMR, rozpoczął swoją karierę w branży informatycznej w 1967 roku jako pracownik Bell Labs, należącego wówczas do AT&T oddziału badawczego, który zasłynął opracowaniem licznych technologii, stanowiących podstawy współczesnej telekomunikacji i informatyki.

Dennis Ritiche razem z Kenem Thompsonem, twórcą języka B, w 1969 roku postanowili opracować bardziej efektywny od dotychczasowych rozwiązań system operacyjny dla minikomputerów.

Rezultatem ich pracy okazał się przełomowy jak na rok powstania Unix, wprowadzający m.in. hierarchiczną strukturę plików, stosowaną powszechnie do dnia dzisiejszego. W późniejszych latach powstało wiele implementacji Uniksa - są nimi m.in. Linux czy Mac OS X.

Dennis i Ken opracowali również język programowania C, w którym - w 1973 roku - udało się zaimplementować jądro systemu Unix. Pierwotnie ograniczony do Bell Labs język C zyskał bardzo dużą popularność, stając się od lat 80. najpopularniejszym językiem, używanym przez programistów tworzących systemy operacyjne i aplikacje. Rozwinięciem języka C jest, opracowanym w latach 80. przez Bjarne''a Stroustrupa C++.

Trudny do przecenienia wkład Dennisa w rozwój branży informatycznej został doceniony w 1983 roku przyznaniem Nagrody Turinga. Jego pracę docenił również w 1998 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton, przyznając mu National Medal of Technology.


źródło: interia.pl
Odpowiedz
#2
Kolejny zasłużony człowiek, który odszedł za wcześnie...zawsze będzie za wcześnie...
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości