Bateria w laptopie - ładowanie i zużywanie
#1
Witam Panowie.

Mam takie pytanie, czy wyjęcie baterii z laptopa i pracowanie tylko na zasilaczu ma jakieś negatywne skutki? Czytałem, że wyjęcie baterii powoduje jej mniejsze zużycie.
Odpowiedz
#2
Warto sprawdzic w instrukcji laptopa czy mozna pracowac bez baterii. Kazda bateria rejestruje ilosc cykli ladowania. Po przekroczeniu jakiegos tam progu masz komunikat na komputerze, ze zalecana jest wymiana... Pracujac bez baterii minimalizujesz rejestracje tych cykli lecz w wypadku zaniku pradu w sieci tracisz niezapisane efekty pracy.
Post sprawdzony przez  Arcabit Internet Security
Odpowiedz
#3
Podobno każdy kij ma dwa końce; teoretycznie rzadziej używany akumulator szybciej traci swoją pojemność

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#4
Możliwe jest aby moja retina 15, użytkowana od roku miała już tak słabą baterie, że pada po używaniu 3 godzin?

Tak! Nigdy nie trzymajcie laptopa na kablu, jak ja.

Ciekawe ile mnie wyjdzie nowa bateria Wink
Odpowiedz
#5
Szkół jak wiem jest wiele z bateriami.

Jedni mówią minimum 75% wyciągnąć baterię, i niech leży w suchym i ciemnym miejscu, od innych słyszałem 75% zapakować i do zamrażalnika. Tak też się spotkałem.
Inni i to co ja stosuję, po prostu maja baterie w laptopie, i działają na kablu jak i odłączają z kabla i lecą na baterii, by ona pochodziła i się nie obijała.
Zresztą z tego co mi wiadomo nowe baterie, mogę się mylić, maja to do siebie, ze jak sa na ładowane, to więcej się nie doładowują i po prostu prąd płynie bezpośrednio do lapka, a bateria jest wyłączona.

Inna sprawa, ze producenci laptopów, np. u mnie w lenovo, mam możliwość zarządzania bateria, i jest ustawienie, ze laptop działa na zasilaczu, i bateria ładuje się maksymalnie do 60%.

Jak tak szybko padła koledze bateria, oddał bym na serwis bo coś nie tak jest.

Ja mam osobiście technikę jedną, ładuje bateryjkę w lapku i działam na niej, aż pokazuje się komunikat ze czas podłączyć, i się ładuje do pełna, i też siedzę na zasilaczu czasem cały czas. Zależnie co robię.

Jak powiedziano kij ma dwa końce.
Odpowiedz
#6
(09.10.2015, 11:33)janbaca napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

....
Tak! Nigdy nie trzymajcie laptopa na kablu, jak ja.
....

Prawie 4 lata, praktycznie cały czas na kablu - bateria ma 96% pojemności dostępnej, aczkolwiek mam ustawione by mi ją ładowało do 80%.
Tak więc bez demagogi Wink
Odpowiedz
#7
Ja na laptopie zawsze mam baterię - w razie braku prądu nie stracę pracy, nawet jeśli bateria wytrzyma 5 minut. Wolę doładować częściej, niż stracić ważny dokumentSmile Laptop 3 lata i te 3godz na pełnej baterii wytrzyma na oglądaniu filmów na YT. A jeśli chcesz się upewnić czy masz sprawną baterię to uruchom wiersz poleceń jako administrator i wpisz powercfg /energy. Po skończonym skanowaniu będziesz miał w cmd podaną ścieżkę do pliku z raportem. Odszukaj go w windows\system32 i skopiuj gdzieś, np. na dysk C lub pulpit aby otworzyć. W pliku tym masz dużo informacji o zasilaniu, wskazówki co możesz zoptymalizować w planach zasilania oraz pojemność baterii i stan ostatniego pełnego naładowania. Wartość ostatniego pełnego ładowania baterii powinna być (wg różnych zaleceń z internetu) większa niż połowa pojemności baterii. Ze swojego doświadczenia powiem, że to się potwierdza, bo w jednym z laptopów miałem częste BSOD i szukałem długo przyczyny, a okazało się że winna jest bateria, pomimo ciągle podpiętego zasilacza i pokazywania że nie korzysta z baterii. Miała ona właśnie coś ok 40% początkowej pojemności, i pomogła jej wymiana. Wszystko dzięki temu poleceniu i zajrzeniu do pliku^^
SpyShelter Firewall + EMSISOFT Internet Security + McAfee WebAdvisor
Odpowiedz
#8
Na moim obecnym Lenowo trzymam baterię z 50% naładowania i oczywiście na kablu. Po trzech latach widzę dość niewielki spadek wydajności tejże baterii. Gdzieś raz na kwartał maksymalnie doładowuję i  rozładowuję baterię, ale nie do końca, żeby trochę popracowała  Grin
Odpowiedz
#9
W moim poprzednim laptopie bateria trzymała ok 1,5 h (HP 6735s) ale cały czas praktycznie używałem go na zasilaczu (oczywiście z baterią w środku) teraz jest w takim stanie że nie zawsze zdążę go przenieść z pokoju do pokoju. Nie wiem czy bateria się po prostu zużyła czy przez ciągłą pracę na ładowaniu

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości