Shade (Cybergenic Security Center) - nowy program typu "sandbox"
#1
Programy typu "sandbox" (piaskownica) nie rozpieszczają nas swoją ofertą - ilość aktywnie  rozwijanych programów tego typu można by chyba policzyć na palcach jednej ręki, dlatego też ze sporą nadzieją chcę zaanonsować nowego przedstawiciela tej kategorii - Shade (Cybergenic Security Center). Program rozwijany jest przez firmę Cybergenic, która lokowana jest wg oficjalnych informacji w USA, ale to chyba raczej zabieg marketingowy, ponieważ język stosowany przez producenta na profilu FB to w dużej mierze j. rosyjski.

Ponieważ ważniejsze są jednak możliwości programu, wróćmy do nich...
- Shade to prosta piaskownica czyli wydzielone środowisko wirtualne do izolowania określonych aplikacji
- służy wg opisu producenta do izolowania przeglądarek internetowych...ale obrazek na stronie programu wskazuje na możliwość dodawania również przeglądarek PDF, edytorów tekstu, klientów pocztowych
- proces uruchamiania programu w piaskownicy polega na zwyczajnym przeciągnięciu w okno Shade skrótu wybranego programu lub z menu myszki na ikonie programu - polecenie "Put into Shade" (wyślij do Shade)
- program oferuje również specjalny folder na treści pobierane z sieci o nazwie "Shade Folder", które dzięki temu są odizolowane od reszty systemu i danych.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

źródło obrazka

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Program jest darmowy, ale do uruchomienia i działania wymaga kodu aktywującego - otrzymamy go na podany adres mailowy po zakończeniu rejestracji u producenta.
Wymagania - Windows XP SP 3 x32; Windows Vista SP2 x32/x64; Windows 7 x32/x64; Windows 8 x32/x64; Windows 8.1 x32/x64

Strona programu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Podręcznik użytkownika

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wątek na Wildersach

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Dzięki Ichito,

testowałeś już ten program ?

pozdrawiam
Odpowiedz
#3
Mmmm nowa piaskownica już pobieram Grin
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#4
(05.10.2015, 18:26)Quassar napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Mmmm nowa piaskownica już pobieram Grin

już przetestowany? jakie zdanie masz o tym software ?

pozdrawiam
Odpowiedz
#5
Póki co zgłaszane są błędy, ale Ilja (twórca) na Wildersach prosi o wszystkie uwagi i chyba bardzo chce się starać, by program się rozwijał. Mam nadzieję, że nie zabraknie mu weny, cierpliwości i sił, bo projekt jest interesujący.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#6
Dzięki Ichito :Smile

używasz ten czy z spysheltera ?

pozdrawiam
Odpowiedz
#7
Hmm dziwne z programem powiązane są 2 domeny, obie właściciel rejestrował anonimowo trochę to dziwne że producent oprogramowania zabezpieczającego się ukrywa...
Odpowiedz
#8
Jest filmik przedstawiający skuteczność piaskownicy Shade...wydaje się, że jako izolacja wygląda zachęcająco i skutecznie nawet przeciw kryptolokerom...natomiast mam wątpliwości co do testowania tego programu przeciw logerom...program sobie nie poradził, ale raczej trudno mu to zarzucać, bo nie jest stworzony do takiej ochrony. Shade...podobnie zresztą jak Shadow Defender...nie chroni przed wyciekiem danych, ponieważ nie posiada mechanizmów detekcji, blokowania ani narzucani restrykcji.
Filmik tu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#9
Zgadza sie dlatego w sandboxie mam ustawione dodatkowe opcje które po części korygują ten problem Grin
Shade też mógłby je dodać.
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#10
Program po bliższym poznaniu stracił u mnie...w tej fazie rozwoju nie nadaje się raczej do codziennego używania, a przynajmniej tak to oceniam prywatnie. Czemu tak?...program "przeszkadza" systemowi i innym pracującym w nim aplikacjom, a to moje obserwacje:
- start systemu wyraźnie się wydłużył, pulpit przez sporą chwilę jest czarny, a ikony innych startujących z systemem programów pojawiały się dużo później
- wydłużony jest czas uruchamiania nie tylko aplikacji w piaskownicy, ale każdej innej dowolnej, którą uruchamiałem
- miałem jakiś ukryty konflikt z SS...jego ikonka po załadowaniu się była szara, jakby wszystkie ochrony były wyłączone, choć tak nie było...w pojedynczym przypadku po uruchomieniu ikona SS całkiem zniknęła i dopiero uruchomienie z ikony skrótu na pulpicie spowodowało jej ujawnienie się
- Shade wstawia do systemu 3 procesy, z których jeden o nazwie firewall.exe jest zastanawiająco aktywny ponad miarę - wciąż wykazuje zużycie CPU i pracę z dyskiem...na screenie widać 5%CPU - to najniższa wartość, szczytowe zużycie dochodziło do 70% nawet, a średnie wahało się w okolicach 30-40 non stop
- co do firewall.exe - ten proces nie prezentuje opisu producenta w takich menadżerach procesów jak ProcessExplorer czy System Explorer...ale AnvirTask Manager już pokazuje nazwę i dzięki temu można pogrupować wszystkie 3 procesy razem
- ogólne wrażenie podczas korzystania z programu i tylko jego istnienia w tle jest takie, że program wciąż robi coś bez naszej wiedzy...zużywa RAM, CPU, mieli dyskiem choć wcale nie powinien bo nie ma aplikacji uruchomionych w jego kontenerze
- wrażenie tym bardziej jest frustrujące, że Shade nie oferuje żadnych opcji i z jego poziomu nie mamy kontroli nad tym, czy będzie się łączył z siecią, czy będzie coś pobierał z niej i np. się aktualizował,c o stało się zupełnie nagle u mnie.
Trudno mi powiedzieć skąd te wszystkie wrażenia - czy to błędy programu, czy jego zamierzone działanie...czy moje "zboczenie" i chęć jakiegoś świadomego kontrolowania aplikacji, które dla mnie pracują.


Załączone pliki Miniatury
   
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#11
A mi na wirtualnym jak i na głównym pyta sie w nieskończoność o restart systemu...
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#12
Mnie też pytał, ale "tylko" 2 razy - raz po aktualizacji, co zrobiłem...a po restarcie zaskakująco kolejny raz. Nie wiem, czemu tak.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#13
No ja k... z 6x reset zapodałem... i dalej to okienko ląduje się z logiem i za chwile znowu ten komunikat, wszystkie programy wyłączyłem nawet steama z auto startu ...
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#14
Pokazała się nowa wersja programu, ale bez żadnych szczegółów od producenta - ani jakiejś numeracji, ani listy zmian...producent milczy na Wildersach, choć zapowiadał tam swoją aktywność. Na pewno nie zmieniło się zachowanie programu, o czym pisałem w poście #10...program wciąż jest niezwykle uciążliwy i z wielką ulgą przywróciłem system do wcześniejszego stanu. Zmieniło się na pewno jedno - waga pliku instalacyjnego jest teraz o prawie 10 MB większa..co tam jest innego/nowego, trudno powiedzieć.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#15
Fajna sprawa Smile
Czy producent przewiduje różne języki ? czy tylko j. Rosyjski.
Odpowiedz
#16
Nowa wersja, ale bez szczegółowych informacji na temat zmian
Cytat:Hi Folks,
New version of Cybergenic Shade has been released! Now Shade runs much faster and consumes much less of CPU and memory resources. Current users will get new version through automatic updates shortly, new may download it from

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

We wish you zero security incidents!

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#17
Wygląda, że coś się dzieje w końcu i program dostał nowa wersję czyli numerek 1.7.
Nie ma szczegółowych informacji o zmianach...w każdym razie nie znalazłem u producenta.
   

Pobieranie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Obszerniejszy opis na Neowin

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dla przypomnienia - program jest darmowy i powinien obsługiwać od Visty wzwyż, ale wymaga rejestracji.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#18
Czy ktoś testował? Co jest skuteczniejsze-Sanboxie może Shade?
Odpowiedz
#19
Moim zdaniem Sandboxie bo można skonfigurować dodatkowe restrykcje.
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#20
Sandboxie może być bardzo zaawansowaną piaskownicą, jeśli ma się wersję płatną i na tyle wiedzy, żeby poprawnie go ustawić...nie jest to proste jednak. Shade jest dużo prostszy, choć autor w linkowanym na początku wątku na Wildersach informował, że wbrew pozorom program jest dość wyrafinowany, choć mało konfigurowalny. Jak jest - chyba nikt nie sprawdzał do końca, bo projekt u jednych działał płynnie, a u innych powodował problemy...w każdym razie warto spróbować.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości