Backup 15 komputerów w firmie.
#1
Cześć,
w firmie mam następującą konfigurację:
- serwer na Ubuntu do plików (dwa dyski 1TB w raidzie "logicznym")
- serwer Windows Serwer 2008 do programu księgowego i kadrowego (backup cobianem danych tych programów na zewnętrznym dysku w nieznanej mi na razie częstotliwosci)
- stacjonarne DELL Optiplex 760 z Windows 7 64 bit - backup Windowsowy codziennie na tej samej partycji co system
- laptopy z win 7, 8.1 i 10 - backup Windowsowy codziennie na tej samej partycji co system

Prezes poprosił o przyjrzenie się kwestii backupu. Może polecicie coś z doświadczenia, którego ja nie posiadam.
Mi przychodzi do głowy codzienne tworzenie backupu, o zadanej godzinie, na specjalnie do tego celu zakupionych dyskach WD z oprogramowaniem SmartWare, podłączanych tylko na czas backupu, a potem do sejfu.
Odpowiedz
#2
A mają być backupowane same dane, czy oprogramowanie/kopia całościowa? Gonienie z dyskiem po firmie to średnia frajda, więc lepiej chyba byłoby zaplanować cos w sieci.

PS
Przy niektórych zastosowaniach bardzo dobrze sprawdza się trywialnie proste narzędzie Microsoftu - SyncToy. Jeśli udałoby się wydzielić w sieci jakiś zasób, gdzie można będzie gromadzić kopie danych, to być może warto przyjrzeć się temu małemu programikowi? Z tym, że to synchronizacja jedynie plików/katalogów.
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#3
To nie mój temat, ale może ten zbiór programów coś Ci podpowie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Albo coś w tym stylu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#4
Dzięki Panowie.
@nikita Backup ma być samych danych. Wydaje mi się, że całościowe będą robione rzadziej i Windowsowym backupem. Tylko czy to ma sens..
Faktycznie coś w sieci było by wielkim uproszczeniem, ale SyncToy ma bardzo kiepskie komentarze na dobreprogramy i jest nieaktualizowany od 2009 roku.
@ichito Rozwiązania w obcej chmurze są nie do przyjęcia przez szefostwo, a własnej nie posiadamy.
Odpowiedz
#5
(03.09.2015, 10:05)mzjr napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

SyncToy ma bardzo kiepskie komentarze na dobreprogramy i jest nieaktualizowany od 2009 roku.

Komentarzami na DP przejmowałbym się najmniej Wink Ostatnia wersja ma już swoje 6 latek, ale jednak dalej bardzo dobrze spisuje się w kilku znanych mi dość sporych środowiskach. Jeśli masz czas, to nie zaszkodzi przetestować jego możliwości nawet w sieci domowej - wystarczy, że skonfigurujesz dwa komputery. Niektórzy ponoć cieszą się też z działania Cobian Backup, ale tego oprogramowania nie znam, nie miałem z nim styczności i nie mogę się obiektywnie wypowiedzieć.

EDIT: Poruszając już temat oprogramowania do synchronizacji danych, możesz również poczytać o FreeFileSync.
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#6
Dane danymi, tu się nie wtrącam, ale co do backupu systemu zastanawiam się, czy zamiast robić kopie wszystkiego nie opłacałoby się skonfigurować czegoś pokroju Unattended Windows - konfigurujesz instalator Windowsa zawierający Twoje poprawki, programy, ustawienia itp.

Uprzedzam, znam tylko z opinii i opisów, nie korzystałem...
Odpowiedz
#7
Ja napiszę jak kiedyś ogarnąłem backup w pewnej firmie Wink

Zakup NAS 2TB
Ustawienie kont dla każdego usera
Backup danych za pomocą Cobiana na NAS
Do każdego komputerka był przygotowany wim z odpowiednim softem który sam się instaluje, po prostu dorzucane były aktualne programy i poprawiki.

Łatwo, tanio, problemów nie było.
=
Odpowiedz
#8
Poszedłem za radą wacka i planuję zakup:
1. Synology DS414 (1 489,00 zł)
2. HDD WD Red 2TB WD20EFRX 4 szt (380,00 zł)
3. Router Mikrotik RB951G-2HnD (272,00 zł) lub Mikrotik RB951Ui-2HnD (206,00 zł)
4. Switch TP-LINK TL-SG1024 (24port 1Gb/s) (385,00 zł)

Backup będzie się robił następująco:
1. Windowsowy obraz systemu każdego komputera raz na miesiąc.
2. Kopia różnicowa Cobianem raz dziennie (wysyłanie maila do mnie w przypadku jakiegoś błędu).

Czy dobrze wybrałem? Może coś jeszcze podpowiecie?
Odpowiedz
#9
Nieźle, niestety z sieci ja Ci nie pomogę bo się nie znam, ale wygląda nieźle.
Odpowiedz
#10
Synology super ustawiasz cloud station i wtedy wszystkie dane userów są aktualizowane.

bez zbędnych programów innych firm. dodatkowo jak chcesz obrazy systemów itp. nie wiem tylko czy kopia cobianem tu jest wtedy potrzebna Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości