Bankowość Online, na ile rzeczy trzeba uważać
#1
Jak wiemy Bankowość Online, poszerza nam się coraz bardziej, i coraz więcej ludzi z tego korzysta. I też dobrze znamy rożnego rodzaju sposoby wyłudzania pieniędzy, poprzez przelanie ich na podmieniony rachunek bankowy.
Jednak można zauważyć że nie tylko przeciętny zjadacz chleba nabiera się na takie sztuczki ale też instytucje państwowe.  


Cytat:Chyba mamy nowy rekord wyłudzenia na “fałszywy numer rachunku”. Ustanowił go Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, który przelał 3,7 miliona złotych na podstawione konto bankowe. Ich komputer nie był zainfekowany i nikt ich nie “zhackował”. Po prostu uwierzyli w fałszywe pismo o zmianie numeru rachunku.

Czy musimy dodawać coś więcej? Numer stary jak świat. Instytucja dostaje informacje o zmianie rachunku bankowego, wysłane na firmowym papierze kontrahenta, z podrobionym podpisem prezesa i ślepo w te informacje wierzy, regulując wszystkie kolejne płatności “nowy” (ale fałszywy) numer konta.

W przypadku PZDW, ktoś na kilka tygodni przed planowaną wypłatą wynagrodzenia za wykonanie inwestycji drogowej podszył się pod wykonawcę, firmę Unibep i wysłał do PZDW pismo informujące o zmianie numeru rachunku bankowego. A pracownicy PZDW w nie uwierzyli, bo na piśmie była pieczątka i podrobiony podpis prezesa Unibepu. Nikomu nie przyszło do głowy zadzwonić do firmy, ani potwierdzić informację o zmianie numeru rachunku na stronie internetowej wykonawcy.

Całość artykułu znajduje się:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#2
Cytat:Nikomu nie przyszło do głowy zadzwonić do firmy, ani potwierdzić informację o zmianie numeru rachunku na stronie internetowej wykonawcy.
Bzdura. Właśnie w takich instytucjach pismo jest święte, a nie tam jakieś strony internetowe i dzwonienie na "gębę". Dlatego ktoś to wykorzystał.
Odpowiedz
#3
Buli to prawda, ale faktem jest że firmy raczej informują na swoich stronach o takich rzeczach, jak zmiana rachunku. I to można było sprawdzić...gdyby komuś przyszło do głowy...
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości