Lightbeam do Firefoxa - wtyczka wizualizujaca ruch sieciowy
#1
A się dałem skusić reklamie. Na stronie startowej Firefoxa (który i tak ostatnio promuje się jako przeglądarka ceniąca prywatność- dodanie DuckDuckGo jako wbudowanej przeglądarki czy promowanie trybu prywatnego to niektóre przykłady tej filozofii) zaproponowali mi Lightbeama, który miał mi pokazać graficznie, jak bardzo złożony jest ruch w sieci i jak bardzo jestem śledzony. Ot, taka wtyczka. W sumie nie spodziewałem się, że wyniki mnie zaskoczą - i tyk wszyscy na tym forum mamy paranoję - ale działanie programiku oceniam pozytywnie.

Na forum znalazłem jedynie jedną informację o nim:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, dlatego ten temat zakładam.

Lightbeam od momentu zainstalowania zbiera informacje o naszym działaniu w sieci i na żadanie wyświetla to w formie grafu lub listy. Miejsca w sieci podzielone są na odwiedzane strony, strony trzecie (third-party, nie mam lepszego tłumaczenia pod ręką), wyświetla też powiązania między stronami oraz to, które między sobą łączą się ciasteczkami. Najpierw negatyw, graf strasznie "klatkuje" i potrafi się wolno wczytywać dla danych z jednego dnia. Pozytywów jest więcej, przede wszystkim, na prawdę nieźle pokazuje nam, z czym i jak przeglądarka się łączy i kto w tym pośredniczy, co tak na marginesie pokazało mi, jak nieźle działa ten Ghostery - wystarczyło wyłączyć na parę stron, żeby sieć powiązań urosła i to bardzo. Informacje są pokazane w prosty i przejrzysty sposób, można wybrać przedział czasowy, a na gorze wyświetlana jest liczba odwiedzonych stron, oraz tych "niechcący" odwiedzonychCool

Na koniec dodam, że szybko przegóglowując (no dobra, przeduckowując Tongue) internet nie znalazłem innego darmowego narzędzia o podobnym działaniu dla użytkownika prywatnego, jedynie rozwiązani dla firm. W sumie, jak już wspomniałem, wyniki nikogo tutaj nie zaskoczą, ale można sprzedać tę wtyczkę znajomemu/matce/komukolwiek, żeby w przejrzysty sposób uświadomić, jak bardzo "anonimowy" jest w sieci.

Ot, taka ciekawostka. Co panowie i panie na to?
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości