Pogaduchy...już otwarte :)
@wojek
Owszem próbuje się uzasadnić ten ruch systematyzacją, ale to bzdura, bo niestety tak jest, że astronomia to właściwie dziedzina pierwotna wobec fizyki czy geografii. Nie było zasad dynamiki, fizyki...nie było cyfr nawet i zaawansowanego pisma, a ludzi już obserwowali niebo i próbowali nazywać, systematyzować i uzasadniać swoje obserwacje tego, co na niebie widzieli. To dało mnóstwo kultów religijnych...to wpływało na architekturę, której pozostałości sprzed wielu tysięcy lat wciąż są kontrowersyjne...nie było geografii, a ludzie już podróżowali znając pewne specyficzne układy gwiazd...to ich układy i pozycje były jedynymi wyznacznikami stron świata, kursów żeglarzy czy tras podróżników...to w wyniku takich podróży dopiero zaczęły powstawać mapy i rodziła się geografia, jaką znamy.
Oczywiście, że obecna astronomia to także zaawansowana kosmologia i fizyka cząstek, ale to wypływa z tego, że wszystkie nauki ścisłe się już przenikają i naprawdę trudno pomijać np zagadnienia fizyki w chemii, czy matematyki w astronomii.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Na pewno nie jest moim zamiarem deprecjonować astronomii,
zwłaszcza przy ujęciu zasług historycznych, które podałeś.  Smile

Raczej chodzi mi o to, że to nauka już raczej niejednorodna,
i obecnie można by ją przydzielić do kilka innych nauk,
np. do fizyki, geografii i historii (w tym sztuki).
Chociaż Wolszczana nazywają astronomem, ale czy za tym
tytułem kryje się samodzielna nauka o nazwie 'astronomia'?,
hmmm....

Za 'komuny' był taki przedmiot 'fizyka z astronomią',
chyba w czwartej klasie ogólniaka, i nie we wszystkich
profilach (na pewno był w mat-fizie), ale astronomii jako
osobnego przedmiotu raczej nigdy nie było, choć wtedy
system szkolnictwa byl bardziej tradycyjny niż teraz.
Odpowiedz
Nie ma znaczenia, co było za "komuny", choć faktycznie taki przedmiot był w 4 klasie liceum i sam go miałem...nie oznacza to jednak, że wtedy ktoś miał jedynie słuszny pogląd i połączył te 2 dziedziny. Po prostu astronomia bazowała bardziej na klasycznych narzędziach...jakby ktoś nie wiedział, to komputerów ani w domach, a ni w szkołach nie było raczej...a chodziło raczej o nauczenie podstaw - pojęć, teorii, osiągnięć.
Astronomia jest niejednorodna w takim samym zakresie jak niejednorodna jest biologia, bo czym jest biologia?...jest naukę o przejawach życia czyli procesów opartych na chemii i fizyce, bo tym właśnie jesteśmy, choć wielu widzi w tym jakieś siły sprawcze "z góry". Nikt jednak biologii nie wykreśli, bo byłoby to istnym kretyństwem. Niejednorodna i nieokreślona może być wyłączona jako samodzielna teraz teologia...przecież to nic innego jak nauka z pogranicza filozofii i kulturoznawstwa...może i z własnymi pojęciami, ale bez standaryzowanego aparatu pomiarowego, bez teorii i hipotez, które ten aparat mierzy i weryfikuje.
Dla mnie ten zabieg to czysta polityczna zagrywka, bo chodzi o pieniądze, które rząd musi wpłacić na kościół jako rekompensatę za wsparcie obecne i w czasie wyborów. Taki ruch oznacza dodatkowe środki na uczelnie i kierunki o takim profilu, na granty dla Rydzyka i jemu pokrewnych...po prostu szkoda gadać i Gowin powinien ze wstydu zapaść się pod ziemię za coś takiego.
A na podsumowanie
   
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Sie popłakałem prawie Smile

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz

Skończyłem remont kapitalny jednostki napędowej mojego malczana Grin. Akurat na koniec sezonu, ale cóż, udało się ;p

Wymienione lub naprawione części:
- nowe tłoki z cylindrami
- szlif wału
- zregenerowany wałek rozrządu, aparat zapłonowy, rozrusznik, alternator
- kadłub myty, szkiełkowany
- nowy wałek główny skrzyni i koła biegów wstecznego i jedynki
- nowa pompa oleju
- nowe uszczelki
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
No dobra...ale to jeszcze wymaga jakiegoś pudełka i kółek...samym silnikiem nie pojeździsz, więc co z resztą? Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
A co tam do roboty w blacharce, niewiele Grin
[Obrazek: tmn74Nk.jpg]
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
haha dobre foto Grin
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
hehe...i wygląda najładniej z nich wszystkich Grin
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Ale przykryłem go plandeką bo nie chciałem żeby ktoś mu dokuczał bo on taki malutki :<
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
No taki tyciusi biały...maluszek niemal doskonały
Grin

----
ok...będziesz nim jeździł normalnie, czy masz go raczej jak egzemplarz kolekcjonerski na pokazy...rajdy, itp?
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Na pokazy, zloty, podróże rekreacyjne małe i duże, tylko kupię sobie bagażnik dachowy Cool
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
Haha...będą dwa "maluchy" - jeden na drugim Grin
A tak ogólnie...pogoda u mnie do kitu...wczoraj miły i słoneczny dzień, choć nieco chłodny, a dziś pada...ciemno, szaro, zimno...brrr. A obok na ulicy remont jednego pasa i w pewnym momencie stanąłem zaskoczony i zafascynowany jedną z maszyn, którą używali robotnicy. To było coś jak super-odkurzacz z rurą o średnicy chyba ze 30 cm na takim specjalnym wysięgniku i z podłużną końcówką na końcu. Przykładano tę końcówkę do ogromnego kawałka krawężnika, polewano wodą...a potem unosili go jak piórko i układali z kapitalną precyzją i szybkością. Pierwszy raz coś takiego widziałem Smile Dla mnie genialne w swojej prostocie.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Kupiłem sobie do niego kilka ciekawych gadżetów:
- pieska kiwającego głową
- pluszowe kostki na lusterko
- kolumny samochodowe Unitry na tylną półkę

Jeszcze szukam obrotomierza wskazówkowego, bo są tylko elektroniczne bardziej pasujące pod malucha EL-a, nie mojego staruszka na aparacie zapłonowym Cool bo przecież on jest starszy ode mnie Grin
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
No to jeszcze mus mieć taką gustowną gałeczkę Grin
[Obrazek: galka-biegow-prl-milicja-fiat-125-126-13...577432.jpg]

aaa...i jeszcze przypadkiem wpadła mi w oko ta stronka...może Ci się przyda

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
haha dobre Smile
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
Trochę zastanawiałem się, czy o tym pisać...ale w sumie postanowiłem, że tak...chcę polecić wszystkim film "Kler". Byłem wczoraj i jestem pod wrażeniem, choć właściwie o wszystkim, co spektakularnego czy bulwersującego w nim pokazano, już się wiedziało. Istotny był sam sposób, w jaki to pokazano, a zrobiono to w sposób świetny...film był aż "gęsty" od akcji, jej zwrotów i od emocji, które niesie każda jego minuta. Idźcie...warto.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Ja też niemego sie doczekać na ten film pokazuje prawde, a prawda kole w oczy... nie zależnie od stanowiska jakie obejmujemy jesteśmy ludźmi w pozytywnym sensie jak i tym niestety negatywnym co obrazuje film KLER a pewnie osoby nie powinny być na takich stanowiskach.. jak w polityce tak i w kościele..

Puki co osoby pełniące funkcje kościelne często nie są poddawane karze i w innych okolicznościach jakby takie osoby pełniły inne funkcje już dawno by poszły za kraty...

No i to jeszcze dobra wstawka:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
Ja polecam wszystkim zobaczyć film "BOTOKS" i przestać chodzić do lekarzy Grin
Odpowiedz
A ja polecam film 'Dywizjon 303' na podstawie książki-reportażu Fiedlera.
Ponieważ reżyserował obcokrajowiec (Chorwat), więc na szczęście
nie okazało się że powinniśmy przepraszać za polskich pilotów, tylko
możemy być z nich dumni...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości