Bardzo krótkie skanowanie
#1
Witam Smile

Jestem nowym użytkownikiem Aviry Personal. Wcześniej korzystałem z AVG 7.5 Free, ale aktualizacje przestały wychodzić z końcem kwietnia, co zmusiło mnie do zmiany. Krótko miałem AVG 8.5 Free - za bardzo muli, avast! Home - za dużo zajętej pamięci. Ostatecznie zainstalowałem Avirę w wersji 9.0.0.394. Program bardzo mi się podoba, zajmuje mniej zasobów niż AVG 7.5 Free i działa równie sprawnie co jest ważne przy moim czteroletnim kompie.

Mam pewien kłopot. Pełne skanowanie mojego dysku zajmuje Avirze około 3,5 minuty. Początkowo myślałem, że ustawienia są źle dobrane i program pomija większość plików (szczególnie archiwów). Próbowałem różnych ustawień i mimo skanowania wszystkich plików i wszystkich typów archiwów czas nie uległ zmianie. Właściwie powinienem się cieszyć, ale mam wątpliwości, w cuda nie wierzę a niby jak Avira miałaby przeskanować te same pliki co AVG czy avast! w czasie wielokrotnie krótszym? AVG potrafił przez 20 minut sprawdzać sam katalog Javy, pełne skanowanie trwało około 40 minut. avast! robił to samo w 1h 10 minut. Czy tak krótki czas skanowania (~4 minuty) jest możliwy?
Odpowiedz
#2
skonfigurujwedług tego filmiku ->

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

i napisz czy się coś zmienilo. Ale ogolnie Avira szybko skanuje, nie jest to wada, a zaleta Smile
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#3
krótkie skanowanie zależy od wielu czynników
ilości softu na dysku,ustawień antywirka i td

Najlepiej będzie jak zrobisz tak jak napisał Plati,po tym zeskanuj kompa i podaj sredni czas.
Odpowiedz
#4
Glymbol napisał(a):Czy tak krótki czas skanowania (~4 minuty) jest możliwy?


Oczywiście że jest możliwy. Wszystko zależy od tego ile masz danych na dysku. Pamiętaj że możesz mieć ogromnej pojemności dysk ale ważne jest to w ilu procentach jest on zapełniony. Dla przykładu: Mam dysk 750 GB podzielony na 2 partycje

a) partycja C ( systemowa + zainstalowane programy ) ma 195 GB z czego zajęte jest 14 GB
b) partycja D na której gromadzę filmy, gry, muzykę itp. Ma ona 503 GB a zajęte jest tylko 1 GB ( słownie jeden ).

Tak więc dysk mam zapełniony bardzo delikatnie. Avira Premium z maksymalnymi ustawieniami potrzebuje średnio 6 minut na przeskanowanie.
Odpowiedz
#5
Ustawiłem program wg ściągi.

Pełne skanowanie:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Tylko Program Files za pomocą menu kontekstowego:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Coś jest nie tak, widać gołym okiem Sad .
Odpowiedz
#6
Które skanowanie wykonałeś najpierw: pełne czy Program Files? Otwórz główne okno programu, kliknij na Configuration i odptaszkuj pozycję Optymized scan ( wtedy skanowanie będzie trwać dłużej ).
Odpowiedz
#7
Najpierw było Program Files, potem całość.
Odpowiedz
#8
Jeżeli kolega posiada mocny komputer i stosunkowo nie zbyt dużą ilość danych, to skanowanie 3.5 min jest możliwe. Na moim kompie (Alhlom 2.2+ i 1 GB RAM) dane o pojemności 40 GB skanowane są ponad 30 min Smile

Dawno temu miałem taki błąd nie pamiętam czy w Avirze, że skanowanie było wadliwe i niekompletne. Wtedy trzeba było przeinstalować program.
Odpowiedz
#9
Glymbol napisał(a):Najpierw było Program Files, potem całość.


Więc prawdopodobnie jesteśmy w domu. Skanowałeś Program Files a następnie cały system. Avira po prostu pominęła część plików które dopiero skanowałeś a które od ostatniego skanowania nie uległy zmianie, nie wyszła też w tym czasie nowa aktualizacja do Aviry. Stąd tak krótki czas skanowania całego systemu moim zdaniem. Jest to jak najbardziej normalne.
Odpowiedz
#10
Niby tak, ale pierwsze skanowanie po zainstalowaniu Aviry było całości (krótkie skanowanie przy instalacji odznaczyłem), trwało bardzo krótko, mniej więcej tyle co na pierwszym screenie.

W opcjach nie mam (expert mode włączony):
Integrity check on system files,
Optimized scan.

To drugie wg helpa może się nie pojawić, mam Pentium M 1600 MHz.
Kod:
Note
This option is only available on multi-processor systems. If AntiVir Personal is administered with SMC, the option is always displayed and can be enabled: If the administered system does not have more than one processor, the Scanner option is not used.


Zainstalowałem Avirę z tego samego pliku na drugim kompie, z Athlonem 1700+, system ten sam co u mnie - Windows XP Professional. Na standardowych ustawieniach Avira skanowała ok. 50 minut i sprawdziła znacznie więcej plików niż u mnie, dokładnie nie pamiętam ale mniej więcej 550000.
Odpowiedz
#11
Glymbol napisał(a):Zainstalowałem Avirę z tego samego pliku na drugim kompie, z Athlonem 1700+, system ten sam co u mnie - Windows XP Professional. Na standardowych ustawieniach Avira skanowała ok. 50 minut i sprawdziła znacznie więcej plików niż u mnie, dokładnie nie pamiętam ale mniej więcej 550 tysięcy.


A co w tym dziwnego? Inny sprzęt, zapewne inne dane to i czas skanowania będzie inny.
Odpowiedz
#12
Przeinstalowanie Aviry nic nie pomogło, natomiast instalacja wcześniejszej wersji tak. Na wersji 8.2.0.348, przy "fabrycznych" ustawieniach pełny skan wygląda tak:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Ilość przeskanowanych plików i archiwów oraz łączny czas są dość prawdopodobne i tym razem nie boję się, że program tylko udaje zamiast na prawdę sprawdzać Wink .

Przy okazji znalazłem interesujący wątek na temat ignorowania ustawień użytkownika przez najnowszą wersję Aviry:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.
Odpowiedz
#13
Nie chce byc fałszywym prorokiem ale to wyglada na błąd instalacji.
Na forum aviry problem z niewłasciwą instalacja jest wcale nie taki rzadki.
Piszesz ze po reinstalacji problem dalej wystepuje.
Proponował bym ci odinstalowanie dziewiatki i wykasowanie wszystkich folderów z plikami aviry
C:\Program Files\Avira
C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\Avira
C:\Documents and Settings\NAZWA_UZYTKOWNIKA\Dane aplikacji\Avira
A nastepnie wykasowanie wpisów w rejestrze a dopiero potem ponowne instalowanie.
Mozna ewentualniewC:\Program Files\Avira\AntiVir Desktop sprawdzić plik sysscan.avp
(otworzyc plik w notatniku).
Powinien miec taki wyglad.
Kod:
#########################################################
# $ANTIVIR$SCANNER$AVP
#########################################################
# This file has been created automatically.
# DO NOT MODIFY!!
#########################################################

[CFG]
GuiMode=1
ExitMode=1
SystemScan=1

[SEARCH]
Parameter=0x00001000

[SCANNER]
BootsektorStart=1
MasterBootSectors=1
ScanAllFiles=1
ScanArchivSmartExtensions=1
ScanArchiveCutRecursionDepth=1
ScanArchiveExclude=
ScanArchiveRecursionDepth=20
ScanArchiveScan=1
ScanHeuristicFile=2
ScanHeuristicFileEnabled=1
ScanRootkits=1

[CONTROLCENTER]
ProfileType=11
ProfileName=Complete system scan
ProfileDescription=This profile carries out a complete system scan.


Przy okazji info dla tych którzy dziwia sie ze mimo iz zmienili ustawienia skanowania,pełny skan leci w/g ustawień fabrycznych.
Odpowiedzialny jest za to ten powyższy plik.
Jesli chce się wykonywać skan w we własnych ustawieniach trzeba stworzyć własny profil w Local Protection i albo wysłac jego ikone na pulpit albo ustawic automatyczne uruchamianie w shedulerze
Tak zwany one-click w Last complete system scan skanuje w/g powyzszych ustawień
Odpowiedz
#14
Dzięki za pomoc, póki co nie będę na siłę instalował dziewiątki i zostanę przy starszej wersji, z którą nie ma u mnie problemów. Cieszę, że udało się znaleźć dobre zastępstwo dla mojego ulubionego AVG 7.5.
Odpowiedz
#15
Cześć Glymbol,


po skanowaniu Avira tworzy plik raportu, jeśli posiadasz takowy to wrzuć go na forum.
Jeśli nie, to podaj chociaż dokładną wersję aviry w której występował problem.

Co do ignorowania ustawień użytkownika przez program, to sprawa wygląda następująco :
- wykonanie skanu z poziomu głównego okna menu odbywa się przy ustawieniach domyślnie narzuconych przez autorów programu,
czyli nie mamy wpływu m.in. na głębokość skanowania archiwów, a to jak wiadomo znacznie wpływa na czas skanowania.
Jeśli chcesz wykonać pełne skanowanie na swoich własnych ustawieniach, musisz wywołać je z okna local protection / scaner.

Czekam na raport lub info o wersji.
Odpowiedz
#16
Nie powielać,najpierw czytac wczesniejsze posty
Odpowiedz
#17
Problem występował w wersji 9.0.0.394. Dzisiaj znów spróbowałem zainstalować tym razem najnowszą Avirę AntiVir Personal 9.0.0.407. Wszystko wydaje się być ok, pełne skanowanie działa jak należy. Widać zbycho miał rację i kłopoty wynikały z błędnej instalacji (wtedy próbowałem 3 razy, zawsze z tym samym rezultatem). Chyba zmiany w nowej wersji załatwiły sprawę. Dzięki wszystkim za pomoc Smile .

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości