Zamiana Windows 7 Starter - Windows 7 Pro na netbooku
#1
Witam serdecznie! Dzisiaj przyszedł mi do głowy pomysł, którym jest postawienie "pełnego" Windowsa 7 Pro na netbooku Acer Aspire One (2 GB RAM, Intel Atom 1.66GHz). Chciałbym zgromadzić Wasze "ZA" i "PRZECIW". Nie ukrywam, że w chwili obecnej komputer nie jest demonem prędkości (co widać po bebechach) i trochę trwa jego uruchomienie, czy włączenie przeglądarki. Pytanie brzmi: czy Windows 7 Pro wpłynie negatywnie (będzie "wolniejszy") od aktualnej wersji Starter? Mam do wyboru architekturę zarówno x86 jak i x64.
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#2
Kurde.... no tak ja mam w7 Ultimate 64 bit.

Przy świeżej instalacji system bierze 900 ram po zainstalowaniu Goły system + stery bierze okolo 1.1gb.
Optymalizacja skraca powrotem zużycie do okło 950 ram intaluje moje programy ochronne i reszte aplikacji codziennego użytku i system świeżo po resecie zabiera 1.1gb
Jak uruchomisz przeglądarka lub jakiś grubszy program to zawiesisz się na dzień dobry na 1.5gb ram zużyciu.

Sedze że powinieneś zainstalować bez dwóch zdań architekture 32 bitową(x86)w tedy system s sterownikami powinien zabierać nie więcej niż 700-800 ram, pozatym masz mniej niż 4gb ram wież w tym wypadku zamiast korzystać z potencjału kompa którego nie masz będziesz go niepotrzebnie obciążał/zwalniał system.
Co do różnicy obciążenia miedzy Starterem a Pro to nie powinno być Bóg wie jakiej różnicy ale nie zapominaj że wersja Pro wnosci GPO oraz SRP co moim zdaniem powinien mieć nawet starter bo to podstawa systemu jednak M$ ma inne zdanie.

Zastanawiam sie jednak czy na takiej maszynie nie zainstalować XP...
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#3
nikita napisał(a):Witam serdecznie! Dzisiaj przyszedł mi do głowy pomysł, którym jest postawienie "pełnego" Windowsa 7 Pro na netbooku Acer Aspire One (2 GB RAM, Intel Atom 1.66GHz). Chciałbym zgromadzić Wasze "ZA" i "PRZECIW". Nie ukrywam, że w chwili obecnej komputer nie jest demonem prędkości (co widać po bebechach) i trochę trwa jego uruchomienie, czy włączenie przeglądarki. Pytanie brzmi: czy Windows 7 Pro wpłynie negatywnie (będzie "wolniejszy") od aktualnej wersji Starter? Mam do wyboru architekturę zarówno x86 jak i x64.
Podstawowe pytanie: czy na netbooku potrzebna jest Tobie dodatkowa funkcjonalność edycji Windowsa Professional?
Jeżeli odpowiedź brzmi nie, to moja rada brzmi... nie zawracaj sobie głowy edycją Professional.

Odpowiadając na Twoje pytanie - wersja Professionaljest chyba nieco cięższa ze względu na większą ilość funkcji aktywnych po instalacji

EDIT
Czy piszesz o netbooku wspomnianym w tutaj:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

?
Jeżeli rzeczywiście jest to netbook "rodzinny", to moim zdaniem taka zamiana nie ma sensu.
...
Odpowiedz
#4
Sorry poprawka zainstalowałem wersje próbą ultimate 32-bit w wmware świeżo zabiera jednak zdecydowanie mniej bo 350-400 ram
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#5
Zainstaluj Windows 8.1 a netbook odżyje.
MKS_VIR

Odpowiedz
#6
Wersja Pro tylko jeśli używasz sieci z domeną, ew exchange - lub po prostu w firmie z siecią. Inaczej szkoda zasobów i pieniędzy na wersję Pro.
Odpowiedz
#7
preter napisał(a):Podstawowe pytanie: czy na netbooku potrzebna jest Tobie dodatkowa funkcjonalność edycji Windowsa Professional?
Nie sęk w funkcjonalności, bo jakąś tam część usług jestem w stanie powyłączać ręcznie, ale żeby mieć czysty system - nie z logiem Acera na "każdym kroku".

preter napisał(a):Czy piszesz o netbooku wspomnianym w tutaj:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

żeli rzeczywiście jest to netbook "rodzinny", to moim zdaniem taka zamiana nie ma sensu.
Tak, to ten sprzęt. Z tym, że domownicy narzekają na wolne działanie, a jeszcze nie mam pieniędzy na kolejny dysk SSD, więc tego mi nie proponujcie Smile BTW Linuks też odpada.

marconnetti napisał(a):Zainstaluj Windows 8.1 a netbook odżyje.
Niestety, na Windowsa 8+ nie posiadam wolnych licencji...

Buli napisał(a):Inaczej szkoda zasobów i pieniędzy na wersję Pro.
...Za to na Windowsa 7 Pro mam licencję na obie architektury, więc stąd moje pytanie.

Nawet naprawdę nie chodzi o funkcje, jakie posiada Windows 7 Pro, a których Starter nie oferuje, ale czy sprzęt sobie poradzi z tym systemem, bo mimo wszystko, czasami taka "świeża" instalacja może okazać się wydajniejsza niż preinstalowany system. Wiadomo - minimalne wymagania swoje, a użytkowanie i życie swoje. Dlatego zbieram Wasze opinie drodzy internauci Smile
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#8
Sądzę że będzie tak jak piszesz, przeinstalowany system nie zawsze rozwiązuje problemy czasem po prostu postawić na nowo, a skoro masz licke to nic nie stoi na przeszkodzie.
Tylko zainstaluj 32 bitową na tym sprzęcie a nie 64-bit

Zaraz po świeżej instalacji zrób sobie kopie partycji systemowej a potem stery i inne security bajery i popraw drugą kopią.
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#9
nikita napisał(a):Nawet naprawdę nie chodzi o funkcje, jakie posiada Windows 7 Pro, a których Starter nie oferuje, ale czy sprzęt sobie poradzi z tym systemem, bo mimo wszystko, czasami taka "świeża" instalacja może okazać się wydajniejsza niż preinstalowany system. Wiadomo - minimalne wymagania swoje, a użytkowanie i życie swoje.
Jeśli chodzi głównie o instalację czystego systemu zamiast preinstalowanego, to taka zamiana ma sens. Z własnego doświadczenia wiem, że czysta instalacja jest wydajniejsza od systemu dostarczonego z komputerem - mniej zbędnego balastu w postaci niepotrzebnych sterowników i oprogramowania.

Jak już wspomniał Quassar - zainstaluj wersję 32 bitową. Po pierwsze - będzie lżejsza od 64 bit. Po drugie - oprogramowanie zabezpieczające lepiej współpracuje z systemem 32 bitowym.
...
Odpowiedz
#10
Po trzecie do dam on ma tylko 2GB ramu wiec nie ma sensu pakować wersji x64, gdyż w tedy może to obciążyć system, gdyż ona potrzebuje większego zapotrzebowania na pamięć ram.
Zapytam się tak a może chcesz czystego startera, bo powinieneś mieć kluczyk na spodzie ??
Jeżeli tak napisz do mnie PW.
Odpowiedz
#11
dolar444 napisał(a):Zapytam się tak a może chcesz czystego startera, bo powinieneś mieć kluczyk na spodzie ??
Hm... Na to nie wpadłem Smile

Po pracy rzucę na to okiem dokładniej, bo byłoby to dla mnie ciekawe rozwiązanie. Inna kwestia to licencjonowanie - nie wiem jeszcze, czy mając preinstalowany system mogę skorzystać z aktualnie wykorzystywanego klucza w innej "wersji" Starter-a...
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#12
Oczywiście ze możesz wykorzystać w innej wersji.
Zresztą system który masz zainstalowany czy na partycji recovery nie różni się od czystego niczym po za dodatkami w tym przypadku Acer.
Zerknij okiem jak coś napisz do mnie na PW Smile
Odpowiedz
#13
OK, poczytam, dzięki!
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#14
A czy Windows Starter nie jest systemem OEM przeznaczonym tylko dla producentów komputerów?
...
Odpowiedz
#15
preter napisał(a):A czy Windows Starter nie jest systemem OEM przeznaczonym tylko dla producentów komputerów?
Też o tym myślałem, ale przyznam szczerze, że jeszcze się za ten temat nie zabrałem z powodu braku czasu. Jeśli ktoś coś wie na pewno, to chętnie wysłucham Smile
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#16
Najwidoczniej nie jest, mam obraz systemu W7 w wersji 32 bit na kompie do instalacji na VB i testowania i elegancko można zainstalować W7 starter.
Odpowiedz
#17
nikita napisał(a):
preter napisał(a):A czy Windows Starter nie jest systemem OEM przeznaczonym tylko dla producentów komputerów?
Też o tym myślałem, ale przyznam szczerze, że jeszcze się za ten temat nie zabrałem z powodu braku czasu. Jeśli ktoś coś wie na pewno, to chętnie wysłucham Smile
A jednak miałem rację Smile Windows 7 Starter to edycja OEM przeznaczona wyłącznie dla producentów sprzętu.
Tutaj:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

i tutaj:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

są informacje na ten temat.
Pod pierwszym linkiem znajduje się również opis, w jaki sposób z obrazu płyty Windows 7 Ultimate można zainstalować dowolną edycję (Starter, Home, Professional) systemu Windows 7.
...
Odpowiedz
#18
Dziękuję za gotowca preter!
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#19
Proszę bardzo Smile
Cieszę się, że mogę pomóc.
...
Odpowiedz
#20
preter napisał(a):Pod pierwszym linkiem znajduje się również opis, w jaki sposób z obrazu płyty Windows 7 Ultimate można zainstalować dowolną edycję (Starter, Home, Professional) systemu Windows 7.

Usunąć z obrazu ISO/po nagraniu na USB pliczek ei.cfg z katalogu sources Wink
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości