Dlaczego nie należy używać ComboFix bez nadzoru?
#1
Witam.

W związku z tym że często osoby zwracające się z prośbą o pomoc w usunięciu jakiegoś szkodnika otrzymują poradę aby zastosowały ComboFix założyłem ten temat aby zabronić takich praktyk na tym forum ( można wprowadzić stosowny punkt do regulaminu ).

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

macie dokładnie, precyzyjnie a co najważniejsze profesjonalnie opisane dlaczego nie należy używać ComboFix bezpodstawnie i bez nadzoru.

Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Autorka opracowania oraz osoba mająca wyłączne prawa do niego: picasso
#2
Picasso ma racje, zawsze ostrzegalem przed uzywaniem Combofix''a przez nieuprawnione osoby. Ja zaczalem swoja edukacje w kierunku logow kilka m-cy temu, podstawowa czynnoscia jest przedstawienie czytelnej instrukcji uzytkownikowi, ktrory zwraca sie do nas z prosba o pomoc. Nie moze byc tu mowy o niedopowiedzeniach w stylu, pobierz ten i ten program wklej loga. Instrukcja musi zawierac link do programu ktorego uzycia oczekujemy od ofiary i dokladne instrukcje krok po kroku 1, 2, 3, etc od uruchomienia do okreslonej przez nas akcji.

Wystarczy przejrzec fora na ktorych sa profesjonalisci typu Bleepingcomputer.com lub SpywareWarrior.com... tak to powinno wygladac.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
#3
Combofix to dla niedoświadczonego użytkownika broń obosieczna. Jest to program który posiada mechanizm dezynfekcji, usuwacze i inne mechanizmy. Zdarza się że program dostaje się pod kontrolę szkodliwych programów i może w ten sposób rozwalić system.
"Nie jestem konsumentem mieszczącym się w standardzie
Nie jestem gatunkiem skazanym na wymarcie
Nie jestem obiektem medialnego hałasu
Jestem nielegalnym zabójcą czasu"
#4
To sa mimo wszystko wyjasnienia dość ogólnikowe.Prawda jest niestety bardziej banalna.
Combofix jest zbitką wielu niezaleznych programików,procedur powiazanych plikami wsadowymi i skryptami.
Jesli z jakis wzgledów,niekoniecznie wirus,którys z tych procesow nie zadziala własciwie,to to co zrobi combofix jako całość,będzie nieprzewidywalne.
A dlaczego moze niewłasciwie zadziałac?Poniewaz do pracy potrzebuje systemu a jaka bywa winda? Kazdy wie.
A poniewaz w kwesti bezpieczeństwa,tak jak i wszędzie,sa mody.Stąd była moda na combo,była na silentrunnera i HJT,na rookitrevailver itp.Na szczescie zadna nie trwa długo.
Stad powrót do metod bezinwazyjnych.
#5
Nie wiedziałem, że to taki niebezpieczny program.
Czy Combofix może spowodować również eksplozję komputera, spalenia procesora, palpitację a nawet atak serca?
#6
Jurek napisał(a):Nie wiedziałem, że to taki niebezpieczny program.

To już wiesz.

Jurek napisał(a):Czy Combofix może spowodować również ... palpitację a nawet atak serca?


Pewnie się zdziwisz ale może Tongue Załóżmy że ktoś ma na PC bardzo ważne dane a CF uszkodzi system i uniemożliwi tym samym uruchomienie go. Skutki chyba łatwo przewidzieć, chociaż jak patrze na to co wyprawiasz to mam wątpliwości. Jeśli uważasz że picasso nie ma racji to załóż stosowny wątek na forum z którego zaczerpnąłem te wiadomości i wdaj się z nią w polemikę. Nie zrobisz jednak tego bo wiesz że stoisz na straconej pozycji.
#7
a co Picasso jest nieomylna czy co sam widziałem błedy w jej poradach Tongue
#8
Nie myli się tylko ten co nic nie robi, fakt jest taki że jest ona ( przynajmniej dla mnie ) największym autorytetem w tej dziedzinie i pomogła ogromnej ilości osób. Nie znam żadnego przypadku by komukolwiek zaszkodziła.
#9
Nie tylko w tej dziedzinie. Ma bardzo dużą wiedzę o Windows i problemach z nim związanych.
#10
Pablosss napisał(a):Pewnie się zdziwisz ale może Tongue Załóżmy że ktoś ma na PC bardzo ważne dane a CF uszkodzi system i uniemożliwi tym samym uruchomienie go. Skutki chyba łatwo przewidzieć, chociaż jak patrze na to co wyprawiasz to mam wątpliwości. Jeśli uważasz że picasso nie ma racji to załóż stosowny wątek na forum z którego zaczerpnąłem te wiadomości i wdaj się z nią w polemikę. Nie zrobisz jednak tego bo wiesz że stoisz na straconej pozycji.


Wykonywałem kilkakrotnie skan Combofixem i nie spowodowało to żadnych problemów z systemem, czy utratę danych. Podobnie było w przypadku moich znajomych.
Zawsze jednak traktowałem ten zabieg jako ostateczność, polecając wcześniej użycie programów antywirusowych.
Niepotrzebnie siejesz Pablosss panikę. Więcej luzu na weekend Smile
#11
Po 1 nie przeczytałeś wnikliwie tego co linkowałem to raz a dwa - dlaczego nie wdasz się w polemikę z autorką tego ostrzeżenia skoro uważasz że to sianie paniki? Tongue Nie ja ją sieję, ja tylko ostrzegam. I po kolejne. Jestem ciekaw na jakiej podstawie sugerujesz użycie CF skoro kompletnie nie znasz sytuacji. CF to nie zabawka i radziłbym Tobie to zrozumieć zanim narobisz komuś biedy. Piszesz że traktujesz użycie CF jako ostateczność - dobitnie udowodniłeś że jest dokładnie odwrotnie, sugerujesz użycie go bo masz mylne przeświadczenie że jest to panaceum na wszystkie bolączki związane z infekcjami.
#12
Cytat: Niepotrzebnie siejesz Pablosss panikę. Więcej luzu na weekend

Ciekawe ile byś miał luzu gdyby ci CF uszkodził system i dane na nim.
#13
No więc...
Gdyby nie było żadnej przyczyny to picasso nie pisałaby wytycznych dotyczący combofixa. Na pewno nie jest to narzędzie niebezpieczne, ale używając go, użytkownik pozbywa się na niego gwarancji i musi się liczyć z odpowiedzialnością w stosunku do skutków jego użycia.

Nie wolno popadać w zbędną paranoję i wprowadzać programu do kategorii "artykuły niszczące system".
Cf to nie mina! Tylko użyty w niewłaściwy sposób może uszkodzić system.
Proszę nie traktować tego narzędzia zbyt lekkomyślnie, najlepiej zapoznać się z potencjalnym zagrożeniem ze strony używanego programu.
Cf to nie zabawka.

Ze względu na charakter dyskusji przenoszę temat do odpowiedniego działu.
"Nie jestem konsumentem mieszczącym się w standardzie
Nie jestem gatunkiem skazanym na wymarcie
Nie jestem obiektem medialnego hałasu
Jestem nielegalnym zabójcą czasu"
#14
A ja ten combofix uruchomiłem i po skanowaniu komp się zrestartował i co najlepsze co kilka minut piszczał. I co format dopiero pomógł.
#15
bo combo fix to dosyć ryzykowne narzędzie
WIN11
Ventura
#16
Niesamowity refleks...
"Nie jestem konsumentem mieszczącym się w standardzie
Nie jestem gatunkiem skazanym na wymarcie
Nie jestem obiektem medialnego hałasu
Jestem nielegalnym zabójcą czasu"


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości