Fedora 11! Jest już preview!
#1
Dzisiaj udostępniono Fedorę 11 Preview. Jest to już właściwie finalna wersja, ale przeznaczona dla doświadczonych użytkowników i szaleńców. A w niej:
EXT4 file system
GNOME 2.26 (wolę GNOME od KDE) i KDE 4.2
wyłączone restartowanie X.org (jak ja je będę zabijał?)
nowy panel kontrolny dźwięku

Do pobrania z

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Czekam na komentarze!


Źródło? Napisałem sam!
Odpowiedz
#2
siedzialem kilkanascie dni na linuxie ubuntu 9.04 i mialem z nim tyle problemow ze plusy byly przycmione, po pierwsze i najwazniejsze, flash na stronach internetowych dziala z predkoscscia kilku klatek na sekunde, nie mozna bylo ogladac jakichkolwiek filmow na jutube a o filmach HD to juz kompletnie mozna bylo zapomniec, brak akceleracji grafiki a ATI ponizej serii 2000, czcionka to jakies wielkie kulfony od patrzenia juz oczy bola.
Odpowiedz
#3
Flash - pewnie nie zainstalowałeś sterowników graficznch
Akceleracja? Brak sterowników.
Wszystkie karty ATI są wykrywane, ale tylko powyżej serii 9800 mają obsługę sterowników zamkniętych.

P.S. Popraw trochę ortografię i interpunkcję.
Odpowiedz
#4
xorg 1.6 obsluguja tylko catalysty 9.4 i wyzej a obsluga mojej karty x1950 ( i nizszych ) zakonczyla sie z catalystami 9.3 tym sposobem tworcy linuxa znowu strzelaja sobie w stope bo z linuxa glownie korzystaja osoby ze slabszym sprzetem bo ktos kto ma radeona HD 4890 nie bedzie instalowal linuxa. co z tego ze moja karta graficzna jest wykrywana skoro dziala gorzej jak zaintegrowana grafika sprzed 5 lat.
Odpowiedz
#5
Dlatego jak się chce mieć Linuksa, to się wchodzi na strony wsparcia sprzętowego i szuka sprzętu idealnego dla pingwina np. na stronę fundacji Open Printing (baza drukarek). Co do kart, to jednak lepiej mieć Nvidię.
Odpowiedz
#6
sorry ale nie bede skladal kompa pod linuxa, autorzy roznych dystrybucji powinni przedewszystkim zadbac o uzytkownikow ze starszym sprzetem, bo wiadomo ze jak ktos kupuje nowego kompa za 4 tysiace to nie bedzie instalowal linuxa tylko windowsa. a jesli linux nie obsluguje poprawnie starszego sprzetu to tacy uzytkownicy wybiora windowsa.
Odpowiedz
#7
sorry że trochę nie na temat, ale ja jestem użytkownikiem macox i nawet obecny system 10.5 spokojnie ruszy na starym sprzęcie
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#8
czullo napisał(a):sorry ale nie bede skladal kompa pod linuxa, autorzy roznych dystrybucji powinni przedewszystkim zadbac o uzytkownikow ze starszym sprzetem, bo wiadomo ze jak ktos kupuje nowego kompa za 4 tysiace to nie bedzie instalowal linuxa tylko windowsa. a jesli linux nie obsluguje poprawnie starszego sprzetu to tacy uzytkownicy wybiora windowsa.


To może inaczej. Trzeba być inteligentnym, by zostawić sterowniki otwarte, które często są wydajniejsze od zamkniętych, i nie dziwić się, czemu to serwer iksów się rozsypał.
Ponadto jest wyraźnie napisane
Cytat:
Czekam na komentarze!

Załóż osobny temat i sobie pisz. Ja czekam na komentarze dotyczące Fedory.
Odpowiedz
#9
adam_993 napisał(a):
czullo napisał(a):sorry ale nie bede skladal kompa pod linuxa, autorzy roznych dystrybucji powinni przedewszystkim zadbac o uzytkownikow ze starszym sprzetem, bo wiadomo ze jak ktos kupuje nowego kompa za 4 tysiace to nie bedzie instalowal linuxa tylko windowsa. a jesli linux nie obsluguje poprawnie starszego sprzetu to tacy uzytkownicy wybiora windowsa.


To może inaczej. Trzeba być inteligentnym, by zostawić sterowniki otwarte, które często są wydajniejsze od zamkniętych, i nie dziwić się, czemu to serwer iksów się rozsypał.
Ponadto jest wyraźnie napisane
Cytat:
Czekam na komentarze!

Załóż osobny temat i sobie pisz. Ja czekam na komentarze dotyczące Fedory.


na tych twoich "otwartych" sterownikach strony korzystajace z flasha dzialaja wolniej niz na mojej noki n95 8GB, wiec trzeba byc inteligetnym INACZEJ zeby korzystac z tych "sterownikow" linux byl jest i pozostanie dobrym rozwiazaniem tylko dla serwerow, i ludzi ktorzy zeby wykonac czynnosc ktora w windowsie zajmuje 4 klikniecia i 2 ruchy myszka musza spedzic tydzien w google, przeczytac 29 tutoriali, analizujac 83obrazki, oraz czytajac 112stron tematow na roznych forach.
Odpowiedz
#10
Ja z nich korzystam, efekty na maksa, włączone pluginy Compiza. Włączam YouTube i mogę sobie oglądać.
I wcale nie oznacza, że jak ktoś kupuje sobie nowy komputer, to na pewno zainstaluje Windows.
A na deser, pewnie nie utworzyłeś SWAP.

Taki mądry, że w Windows wystarczą 4 kliknięcia i dwa ruchy myszką? Dobra, test:
Linuks Ubuntu:
1) Klikamy na Programy
2) Wybieramy Dodaj/Usuń
3) Wpisujemy nazwę programu
4) Zaznaczamy ptaszkiem i akceptujemy zmiany (2x)
5) Czekamy i zamykamy. Program zainstalowany
Windows
1) Włączamy przeglądarkę
2) Wpisujemy adres
3) W wyszukiwarce np. na

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

wpisujemy nazwę
4) Klikamy na link
5) Klikamy na pobierz, nastepnie w oknie na zapisz.
6) Czekamy, zamykamy przeglądarkę.
7) Uruchamiamy instalator
8) n razy dalej
9) Zakończ. Program zainstalowany.
Odpowiedz
#11
i9nstalacja sterownikow ati biarac pod uwage ze mamy je na dysku:

windows: klik, next, next, next, restart

linux: otworz konsole wpisz magiczny ciag znakow ( no wlasnie ale jaki ? ) wejdz w google wpisz ati + linux + sterowniki + instalacja, zacznij czytac 20 stron tematu, po 2 godzinach spedzonych nad czytaniem tematu wpisujesz komende po czym okazuje sie ze ona nie dziala czynnosc powtarzasz 3 krotnie po czym wkur*** wywalasz linuxa i znowu 4 kliknieciami i 2 ruchami myszy przywracasz obraz partycji z windowsem.
Odpowiedz
#12
Instalacja sterowników ATI w zależności od wersji karty i systemu. Fedora:
a) dodajemy repozytorium rpmfusion
b) pobieramy pliki
c) dodajemy moduł
d) w razie potrzeby poprawiamy xorg.conf
Albo w Ubuntu:
pobieramy plik sterownika
zamykamy gdm, kdm. Przechodzimy do katalogu i uruchamiamy instalator.

Bardzo proszę administratorów o zamknięcie tematu na moje wyraźne życzenie. Nie będę dyskutował z ludźmi, którzy nie rozumieją treści.
Odpowiedz
#13
a dlaczego maja zamykac bo dyskusja jest niewygodna? tylko widzisz ty instalacje podales w wielkim skrocie bo punkt d) moze byc bardzo obszerny i czasochlonny, dla porownania teraz ja pokaze jak wyglada instalacja steorownikow na ati, czytania na pare godzin:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#14
Zwróć uwagę, że artykuł jest na podstawie niewspieranego i przestarzałego Xfree. W przypadku Fedory, odsyłam do Wiki

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Punkt d) jest chyba najłatwiejszy. Rekonfiguracja xorg i system odzyskuje sprawność.


W takiej sytuacji chętnie podyskutuję, wywołując wojnę forumową.
Odpowiedz
#15
wszystko ładnie oczywiście że lepiej zapamiętać i wpisać np dla Google Earth

yum install libxml2.i386 libSM.i386 libXi.i386 glib2.i386 freetype.i386 libXrender.i386\
libXrandr.i386 libXfixes.i386 libXcursor.i386 libXinerama.i386 mesa-libGL.i386

wget

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


sh GoogleEarthLinux.bin

niż ściągnąć i kliknąć kilka razy next w windowsie...

albo takie kodeki klikam w linuxie na plik multimedialny odtwarzacz się włącza i proponuje pobranie odpowiednich kodeków myślę sobie nieżle w windowsie tego nie ma (nie mowie o wszystkich odtwarzaczach tylko o tym co dostajemy domyślnie) ściąga coś nawet sporo tego myśle sobie to już chyba kodeki do wszystkiego instaluje klikam znowu na plik multimedialny a tu zonk filmu ni ma za to odtwarzacz się zepsuł i znowu trzeba coś ściągać bo zależności się zmieniły po ściągnięciu znowu trzeba ściągać bo gdzie indziej zależności się zmieniły i w tym momencie system mi się wysypał i go sformatowałem bo wkurzyłem się dokumentnie
Odpowiedz
#16
To zależy do sposobu instalacji kodeków - przez konsolę moim zdaniem lepiej, bo można wychwycić błędy. Sam instalowałem tyle razy kodeki i nigdy mi się nie przytrafiło, by uszkodzić system.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości