Jak połączyć dwa routery ? Zwiększanie zasięgu ?
#1
Witam, powie mi ktoś jak mogę zwiększyć zasięg Wifi ?mam na parterze Router z Wifi i w nim pod port WAN jest podpięty kabel który leci od anteny..port LAN 1 leci kablem do kompa stacjonarnego..dziś zakupiłem kabel aby z tego routera połączyć drugi nowy routerna piętrze i mieć na piętrze WIfi.. mam na myśli że w tym pierwszym routerze wpinam ten kabel pod LAN 2 a na piętrze w nowym routerze wpinam pod WAN czy pod LAN1 ?czy w tym pierwszym na dole będę musiał coś zmieniać w konfiguracji ? czy wystarczy tylko tego nowego skonfigurować ?
Odpowiedz
#2
Jasioo997 napisał(a):mam na myśli że w tym pierwszym routerze wpinam ten kabel pod LAN 2 a na piętrze w nowym routerze wpinam pod WAN czy pod LAN1
Jeśli ten drugi router ma być oddzielnym punktem dostępowym to podłączasz analogicznie jak pierwszy, podpięty do anteny.
Odpowiedz
#3
Robisz tak (pierwszy router będzie routerem, drugi będzie jako AP):

W skrócie: router2 - ustawić w nim podsieć jak w routerze 1 (spoza zasięgu LAN i DHCP routera 1) i wyłączyć DHCP w routerze 2.


A teraz łopatologicznie: ( Wink )

Z pierwszego routera z LAN2 pójdzie kabel to drugiego routera w LAN1, ale wcześniej(przed ich połączeniem):
- sprawdź jaki ma adres LAN pierwszy router (zapisać, zapamiętać)
- podłącz tylko drugi router do PC
- wchodzisz do panelu zarządzania (www) drugiego routera i ustawiasz mu taką samą podsieć jaka jest w pierwszym routerze ale z przesunięciem aby nie kolidowała (przykładowo jak ma ustawienia router pierwszy:
LAN: 192.168.1.1
DHCP: 192.168.1.100 - 192.168.1.199
to na routerze drugim ustawiasz:
LAN: 192.168.1.2
DHCP: wyłączyć
ustawiasz jeszcze zabezpieczenia sieci wifi/ustawić WPA2 AES i hasło na tym drugim routerze (najlepiej takie same ustawienia jak na pierwszym routerze) - w sumie można to zrobić potem
i robisz restartroutera drugiego)

Spinasz router pierwszy LAN2 z routerem drugim w LAN1 (nie WAN) i ten drugi router od teraz robi jako switch+AP Grin (klienci LAN+WiFI dostają adres DHCP z pierwszego routera, cały NAT/przekierowania portów rozgrywają się na pierwszym routerze:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

)

Zarządzanie www routera pierwszego: 192.168.1.1
Zarządzanie www routera drugiego (no już AP w sumie): 192.168.1.2

Zarządzanie w kwestii statycznych IP (DHCP leases) masz na pierwszym routerze (przypisanie statycznego IP do MAC karty sieciowej danego PC) - jeśli posiada taką funkcję.

P.S. Niektóre routery (AP) do poprawnego działania wymagają "pełnego" restartu, czyli zrobić tzw. cold boot (zimny start), czyli wtyczka z sieci albo przycisk ON/OFF na parę sekund Smile
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#4
Dzięki @tommyklab na prawdę dobry poradnik na pewno mi się też przyda Smile
Windows 10 Home  64Bit | Firefox (uBlock) | Bitdefender

SYSTEM|PRZEGLĄDARKA|BEZPIECZEŃSTWO
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości