Linux początki
#1
Witam, ponieważ poczułem się znużony Windowsem postawiłem Ubuntu 64bit i jest to jedyny mój system na obecną chwilę, w związku z tym mam kilka pytań:

1: jakie dodatki do przeglądarki(zainstalowałem adblock, traffic light, no script)
2: czy konieczne jest aktualizowanie os?, jak rozumiem każda aktualizacja następnego wydania wiąże się z ustawianiem wszystkiego od nowa (czy da się to ominąć)?
3: zainstalowałem Gufw firewall i ClamTk jest sens?.
4: czy da się przerobić wygląd firefoxa na windowsa?
5: jak do górnego paska na pulpicie dołożyć swoje "gadżety" pogodę, śledzące oczy itp?
Byłbym wdzięczny za odniesienie się do tematu, nie wiem czy to istotne, ale opłacam wszystkie rachunki przez internet. Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
AD1. W sumie co masz starczy w zupełności.

AD2. Hm.. nie wiadomo jakiego wydania użyłeś. Jak chcesz mieć długo spokój to stawiasz wersję LTS (obecnie 12.04) i masz wsparcie na kilka lat. Jeśli chcesz mieć wszystko najnowsze to najlepiej wrzucać na nowo, Ubuntu niezbyt dobrze znosi aktualkę całego distra.

AD3. W zasadzie nie ma sensu.

AD4. Nie.
Odpowiedz
#3
lordzik napisał(a):5: jak do górnego paska na pulpicie dołożyć swoje "gadżety" pogodę, śledzące oczy itp?

Możesz tylko dodać ograniczoną liczbę takich gadżetów. Poniżej masz listę:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#4
lukasamd napisał(a):AD1. W sumie co masz starczy w zupełności.

AD2. Hm.. nie wiadomo jakiego wydania użyłeś. Jak chcesz mieć długo spokój to stawiasz wersję LTS (obecnie 12.04) i masz wsparcie na kilka lat. Jeśli chcesz mieć wszystko najnowsze to najlepiej wrzucać na nowo, Ubuntu niezbyt dobrze znosi aktualkę całego distra.

AD3. W zasadzie nie ma sensu.

AD4. Nie.


Postawiłem 13.10


Dodano: 04 sty 2014, 21:48

Eugeniusz napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Dziękuje


Dodano: 04 sty 2014, 22:17

Czy da się ewentualnie zrobić backup systemu żeby po zaktualizowaniu do najnowszej wersji dorzucić wszystkie swoje ustawienia, programy itp?
Odpowiedz
#5
lordzik napisał(a):Postawiłem 13.10


No to "lipa".
Teraz poużywaj, a jak wyjdzie 14.04 (to będzie LTS) to sobie wrzucisz i będziesz miał na długi czas spokój.

lordzik napisał(a):Czy da się ewentualnie zrobić backup systemu żeby po zaktualizowaniu do najnowszej wersji dorzucić wszystkie swoje ustawienia, programy itp?


Da się zachować dane, o ile masz je na osobnej partycji (gdy wydzielisz sobie /home). Programy... gdyby wydzielić tak samo /opt to pewnie tak. No ale ustawienia i to co wrzuca się "w system" to już nie bardzo.
Odpowiedz
#6
Niestety wszystko jest na jednej partycji. Ok mniej więcej już coś tam wiem, dziękuje i pozdrawiam.


Dodano: 04 sty 2014, 22:54

Jeszcze jedno zrobić kopię Mozilli na zasadzie Mozilla Backup?
Odpowiedz
#7
W twoim katalogu domowym (/home/...) znajduje się katalog .mozilla a w nim katalog z profilem. Skopiuj ten katalog i ta daam!
Odpowiedz
#8
Super Smile
Odpowiedz
#9
lordzik napisał(a):3: zainstalowałem Gufw firewall i ClamTk jest sens?.

lukasamd napisał(a):AD3. W zasadzie nie ma sensu.


Nie ma sensu używać firewalla??
Firewall zostaw, ClamTk możesz usunąć.
Odpowiedz
#10
Mam pytanie czy jest potrzeby KeyScrambler dla ubuntu lub jakaś pochodna?
Odpowiedz
#11
lordzik napisał(a):Mam pytanie czy jest potrzeby KeyScrambler dla ubuntu lub jakaś pochodna?

Nie ma czegoś takiego i nie jest potrzebny.
Odpowiedz
#12
Ok, jeszcze jedno Smile, ponieważ 64 bity 13.10 "uwaliłem" dzisiaj w nocy to poszedłem na łatwiznę i zainstalowałem 32 bity 12.04 LTS i tu rozumiem o aktualizację nie muszę się martwić, czyli jeżeli poskładam sobie wszystko i zakładając że system będzie stabilny to do 2017 mam wsparcie?
Odpowiedz
#13
Tak.

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#14
Nie polecam ubuntu.
Po każdej aktualizacji mam posypane x''y
Wczoraj cały dzień zajeło mi naprawienie problemu z brakiem dzwięku i padniętymi x''ami.
A tak pobocznie pasuje ci unity ?
u mnie jest mate desktop
wygląda to tak:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#15
[quote="Conor29134"] Nie polecam ubuntu.
Po każdej aktualizacji mam posypane x''y
Wczoraj cały dzień zajeło mi naprawienie problemu z brakiem dzwięku i padniętymi x''ami.
A tak pobocznie pasuje ci unity ?

Trudno mi się odnieść jeżeli chodzi o inne dystrybucje (to w zasadzie mój pierwszy linux zainstalowany z pełną świadomością), co do sypania systemu to 64bity zdemolowałem dosyć szybko sypał błędami non-stop, 32 bity bawię się drugi dzień i nic się nie dzieje (mam skrzywienie na grzebanie w systemie Smile). Jeżeli chodzi o wygląd to spoko, ogólnie całkiem niezły system na to co osobiście potrzebuje, ale wydaje mi się mało konfigurowalny, zrotowany android ma chyba większe możliwości?.
Odpowiedz
#16
Polecam również zainstalować darmowy programBleachBit.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#17
lordzik napisał(a):ale wydaje mi się mało konfigurowalny

Co chcesz skonfigurować? Jeśli "wygład" to akurat Unity to słaby wybór. Lepiej wybrać KDE/MATE.
PC: Fedora 20 | Windows 8.1 | Outpost Security Suite Pro (firewall) + Panda Cloud Antivirus
NB: GhostBSD
Odpowiedz
#18
lordzik napisał(a):ogólnie całkiem niezły system na to co osobiście potrzebuje, ale wydaje mi się mało konfigurowalny, zrotowany android ma chyba większe możliwości?.

Unity nie jest zbyt konfigurowalne Grin
Jeżeli lubisz szmery bajery to KDE+Compiz/Beryl powinny być wystarczające ja wole standardowy desktop więc wybrałem MATE
Odpowiedz
#19
W KDE jest KWin.
Odpowiedz
#20
MATE bardziej konfigurowalne? Przecież to spuścizna po GNOME2, gdzie za wiele ustawić nie można było...
Jak personalizacja, to tylko KDE. Unity da się ustawić nieco po wrzuceniu unity-tweak-tool.
Sam interfejs można też nieco przyśpieszyć:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości