Adguard - blokowanie niechcianych dodatków i niebezpiecznych stron
#1
Adguardmiał u nas kiedyś już swoją premierę przy okazji jego promocji, ale chyba nie stał się dzięki temu jakoś specjalnie popularnym. Warto zwrócić uwagę na ten rosyjski program z jednego powodu...jest dość rozbudowany w opcjach i oferuje spore możliwości konfiguracji, co przekłada się na postrzeganie go jako skutecznego. Jak jest naprawdę?...no widać, że program blokuje dodatki, ale nie wiadomo jak z działaniem na stronach podejrzanych, choć producent reklamuje go bardzo jednoznacznie jako "najlepszy"
Cytat: The best commercial ad blocker in the world!
We’re constantly working on improving Adguard’s ad filters. Give Adguard a try, and let us show you the cleanest, safest online browsing experience you’ve ever had!
najważniejsze funkcje programu to:
- blokowanie niechcianych dodatków, reklam, odnośników na stronach internetowych
- blokowanie elementów śledzących
- ochrona przed phishingiem i niebezpiecznymi stronami
- system reputacji stron oparty na WOT, z którym autorzy współpracują
- ponadto wspiera duża ilość znanych i mniej znanych przeglądarek, a te których nie ma na liście można samodzielnie dodać.
Program nie jest darmowy (*)...oferuje tylko 2-tygodniowy okres próbny, po którym staje się programem płatnym...o ile zapłacimy Smile Do wybory mamy dwa rodzaje licencji różniących się zakresem oferowanych możliwości - "Standard licence", która daje nam wszystkie wbudowane możliwości programu oraz "Premium licence" która daje nam dodatkowo priorytetowe wsparcie i codzienne aktualizacje. Przykładowo zwykła 1 licencja na 1 stanowisko kosztuje 14,95 UER, a bogatsza 19,95 EUR.
(*)...wyjaśnienie poniżej Smile

Kilka screenów ze strony producenta

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


A tu jeszcze jeden...ten zostawiam na koniec, bo to jest coś, co mnie od programu odstręczyło tymczasem na dobre...to zużycie zasobów. Program w dwóch procesach zużywa tyle, co nie przymierzając nielekkie AV albo nawet cały pakiet IS...na obrazku widać zużycie bez włączonej przeglądarki...po jej włączeniu wartości wzrastają o kilka MB przy każdym procesie.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


(*)...teraz będzie wyjaśnienie Smile
Autorzy w odpowiedzi na zapytania dotyczące darmowej wersji postanowili "wyjść na przeciw" oczekiwaniom...stworzyli darmowy dodatek do przeglądarki...tylko do Chrome. Za informacją na forum programu
Cytat: We’ve got tons of messages asking us to make Adguard free. So we’ve decied to create a free lite version of Adguard for Google Chrome and keep as much functionality as possible. And today we are proud to present you the result of our hard work — Adguard extension.

A few words about some of it features:

Hides advertisements from Web pages and blocks pop-up windows
Protects from visiting phishing or malware websites
Prevents advertising networks and online analytics nodes from tracking your activities online as they tend to do.

How it differs from the full version of Adguard:

The ad gets hidden but is still loaded onto the computer:
There is a risk of being infected with viruses disseminated through the ad networks.
You pay for the traffic used to load the ad.
The ad gets hidden at the last stage of page load which may cause the pages to display at a slower speed.
Approximately 30-35% of the ads cannot be blocked due to the technical restrictions imposed on the extensions.
Limited protection against phishing and malicious pages:
Due to the restrictions imposed on the extension, the page is loaded prior to being checked, therefore, the possibility of phishing and virus attacks is not completely eliminated.
Checking is done only for the page you are going to whereas in the full version of Adguard, all links from which something is loaded get checked.
The extension is compatible only with Google Chrome.
We do not provide technical support for the extension but you can find answers to all of your inquiries on our forum.

A sam dodatek można pobierać już ze strony Chrome Web Store

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Strona programu (dodatkowe informacje, poradniki, pobieranie)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wątek u nas sprzed roku

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Dzięki za info o rozszerzeniu do Chrome.
Sprónbuję, co to takiego jest Smile
Już zauważyłem, że nie zablokował pop-upa od Gemiusa, więc wypada gorzej nieco niż Adblock.


Dodano: 18 gru 2013, 10:20

Wejście na zestaw stron typu wp, interia, o2 itd. pokazuje, że jednak do blokowania reklam się nie nadaje.
Odpowiedz
#3
Huh, czyli Ad Muncher wciąż bezkonkurencyjny... Szkoda, bo konkurencja to dobra rzecz.
This is your life and it's ending one minute at a time

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Powered by mózg + Bitdefender Internet Security 2013
Odpowiedz
#4
Nie wiem czy bezkonkurencyjny... Ad Muncher nie ma list antisocial, poza tym podczas korzystania z niego przesyłana treść typu kod HTML, CSS i js nie są kompresowane. Niby mała różnica, a jednak jakaś jest.

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#5
U mnie wygląda całkiem OK i nawet robiłem sobie kilka prostych testów na blokowanie banerów reklamowych, okienek, itp. Poniżej screeny ze strony Onet.pl...u góry strona z wyłączonym Adguardem, poniżej z włączonym (oczywiście wszystkie inne blokery dodatki/flash/skrypty były wyłączone. Nie twierdzę, że dodatek jest świetny, ale dobry jest na pewno i tym lepszy jeśli powiązany z innymi blokerami zawartości...ilość blokowanych elementów pokazuje licznik w polu ikonki dodatku na górnym pasku, natomiast na przykładowej stronie widać, że "wycina" cały panel ofert sponsorowanych.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Zaglądając głębiej w opcje programu znalazłem jeszcze jedną opcje, która daje spore możliwości...to "suwak", który po wybraniu elementu do blokowania pokazuje nam, jak możemy poszerzyć obszar blokowania i tym samym pozwala na stałe wyłączyć wyświetlanie niektórych stałych elementów danej strony. Nie spotkałem tego nigdzie wcześniej. Poniżej krótka "instrukcja" dla tej metody:
- otwieramy menu dodatku klikając na jego ikonę i wybieramy polecenie blokowania dodatku na stronie (podświetlone)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


- otrzymujemy okno informujące o włączeniu blokowania elementu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


- po czym wybieramy myszką żądany element strony...każdy możliwy element jest obwiedziony zieloną ramką...po kliknięciu na wybrany element pokazuje się okno z suwakiem, którym możemy zaznaczać wielkość blokowanego obszaru

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


- suwakiem zmieniamy blokowany obszar, a zielona ramka pokazuje na bieżąco te zmiany...przycisk podglądu "Preview" pozwala widzieć, jaką stronę możemy uzyskać poprzez blokowanie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


- po kliknięciu niebieskiego przycisku "Block" zawartość jest usuwana i zapisywana do reguł dodatku (dostępne w opcjach)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Wcześniej nadmieniałem, że dodatek współpracuje z WOT przydzielając stronom reputację...nasze forum ma dobrą Smile

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#6
@ichito:
No to niestety muszę powiedzieć, że mało widziałeś Grin
Tak wygląda onet pod adblockiem z chrome (i jemu podobnych):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jest też wybór blokowania poszczególnych elementów:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Ale co najważniejsze, od jakiegoś czasu do szybkiego włączenia są wszystkie najważniejsze listy elementów do blokowania, włącznie z listą witryn zawierających malware:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Aha, no i jego ikonka też pokazuje ilość blokowanych elementów Wink
Po prostu chciałem pokazać, że to co napisałem wcześniej wynika z faktu iż "to już było", do tego w formie blokującej więcej.
Oczywiście ma to swoją cenę. U mnie teraz przy otwartych 7 kartach proces wtyczki adblock bierze... skromne 180 MB RAM Grin
Odpowiedz
#7
Haha...wcale się nie obrażam...a to z prostej przyczyny..."chromowej" przeglądarki używam tylko na jednym laptoku i to dopiero 3-4 miesiące. "Całe życie" używam Firefoxa Smile Dobrze jednak wiedzieć, że istnieją podobne rozwiązania, bo to nie ogranicza nas tak mocno przy wyborze.
BTW...Adguard jako dodatek pobiera tylko 53 MB Tongue
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#8
Program wydaje się ciekawy. Ta opcja z "interaktywnym" zaznaczeniem, ciekawi mnie i to dosyć bardzo. Aczkolwiek użycie RAM''u jeszcze przy KIS''ie było by trochę duże. Ale chyba i tak lepiej niż u Ashampoo Craze

Btw. Pirate Bay w tle? Wiem, że jest by pokazać ikonę, ale... Suspicious
0x DEADBEEF
Odpowiedz
#9
Sprawdzilem z ciekawosci adguarda na linkach malware i...blokuje wiekszosc stronWow
Odpowiedz
#10
Lue napisał(a):Sprawdzilem z ciekawosci adguarda na linkach malware i...blokuje wiekszosc stronWow

A możesz podać jakieś bliższe szczegóły...to byłoby dość istotne.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#11
Dzięki Lue za PW Smile
Przy okazji...na Wildersach odezwał się przedstawiciel producenta w obronie m.in. zużycia zasobów, podając dane ponad 2-krotnie niższe, niż te które wrzucałem u nas...proszę więc o weryfikację na Waszych systemach.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Ponadto poinformowano o istnieni odmiany dodatku na nowa Operę

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Jeśli ktoś chce testować dłużej, poniżej wklejam numery licencji podarowane przez producenta na forum W.
KY946AM9
K8DPC71F
7K82KGCE
5NERHYPT
45ZCN5DK
YSXYGYR1
6PE926FX
D6Z899ZB
XEFM4E4K
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#12
ichito dzięki za kluczyk zainstalowałem, i o ile nic się nie popsuje to zostawię na stałe, program dość ciekawy filtr reklam i ochrona w jednym. Smile
Odpowiedz
#13
Luepodał mi namiary na linki do groźnych stron...sprawdzałem na kilkunastu bieżących wybranych zupełnie losowo i faktycznie Adguard jako dodatek do Chrome ostrzega o każdej z nich i blokuje otwarcie, ale...pliki samoczynnie się pobierają z tych stron i rozumiem, że to infekcje. U mnie jest specyficzna sytuacja, bo nie mam żadnego AV w tle i może dlatego tak się stało...gdyby było AV pewnie by ostrzegło podczas pobierania, że plik jest zainfekowany. Nie sądzę, że takie zachowanie (pobieranie automatyczne) to jakaś wada programu...on zrobił, co miał czyli ostrzegł w każdym przypadku, więc to dla mnie na plus dla programu.
BTW...przy okazji mogłem przetestować skuteczność nowej wersji beta Returnila - Quietzone - czyli ochrony zarówno dysku systemowego, jak i drugiego na dane, na którym standardowo się zapisują u mnie pobierane pliki.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#14
Patrząc się na kwestię obciążenia to jednak jest kiepsko.
Sporo mieli dyskiem, sporo RAMu bierze no i sporo CPU... Wracam do adblocka.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#15
Po zaimportowaniu polskiej listy adbloka, nie zostają już nigdzie żadne reklamy.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#16
lukasamd jak uzywasz chrome to jest bezplatny dodatek Adguard

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

-ja tak mam,nie przepadam za programami ktore mi zra ram i cpu.Z tego powodu zostawilem McAfee Sideadvisor
(Przepraszam za te odstepy,niemam pojacia dlaczego tak wyszlo,pisalem "normalnie")
Odpowiedz
#17
Dałem mu jeszcze jedną szansę i powiem wam, że jednak Adblock w przeglądarce jest lepszym rozwiązaniem.
Adguard co prawda blokuje wszystko co powinien, ale narzut na procesor jest gigantyczny. W ciągu kilku godzin pracy komputera pochłonął znacznie więcej (2,5-3x tyle) niż działający w tle skaner rezydentny Defendera... to nie jest dla mnie normalne. AdMuncher, AdFender czy Diladele Web Safety nie potrzebują takich zasobów do filtrowania ruchu.
Odpowiedz
#18
Ponownie dałem mu szansę i powiem tak: wersja jako appka to nadal przegięcie, użycie procka nieakceptowalne.
Nieeeemniej... jako dodatek do Chrome jest świetny! Działa lepiej niż Adblock / Adblock Plus bo faktycznie blokuje choćby pobieranie reklam. Widać to po tym jak mam zapamiętane co ostatnio otwierałem i włączam przeglądarkę. Na wymienionych dodatkach reklamy są, bo Chrome je wczytuje gdy dodatki jeszcze nie przelecą treści i nie wytną. Ten natomiast wycina od razu na etapie pobierania. Widać to też przy ukrywaniu jakichś sociali jakie pojawiają się na żądanie.

Użycie RAM: u mnie w granicach 50-60 MB, włączone listy domyślne + social, malware nie aktywowałem.
Odpowiedz
#19
Dostępna jest mowa wersja 5.9. Nowością w tym wydaniu jest ochrona rodzicielska i instalacja skryptów.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#20
Dostępna jest beta dodatku dla firefoxa. Aby uzyskać tą betę należy:
Wysłać emaila na adres<!-- e --><a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a><!-- e --> , a w temacie ma być wpisane:“Adguard testing – Adblock for Firefox”Smile

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości