Krótka historia moich myszek i mini-recenzja myszy Microsoft Sculpt Mobile
#1
Witam serdecznie! Użytkownik ollek22 z porannego tematu o wyborze myszki i pada skłonił mnie do zaprezentowania Wam ciekawego urządzenia. Co na to?

Trochę historii
Pierwszą myszką jaką kupiłem do swojego kilkuletniego już laptopa był(a)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Pamiętam jak dzisiaj, że miałem wątpliwości, czy Natec Mangonie będzie lepszym wyborem... Nie wiem, czy minął rok, ale niestety musiałem oddać mysz do serwisu gwarancyjnego, a gwarancję i tak miałem 2-letnią. Nie mam tutaj żadnych pretensji, dla mnie myszka jest sprzętem mocno eksploatowanym i narażonym na upadki bardziej niż inne urządzenia peryferyjne. Po kilkunastu dniach odebrałem nową myszkę, ponieważ naprawa poprzedniej była najwyraźniej nieopłacalna dla producenta. Kilka tygodni temu przewij-kółko zepsuło się po raz kolejny (przewijanie forum wyglądało tak, że poszło 3-4 poziomy w dół, i wskakiwało 1-2 do góry, więc domyślacie się jak bardzo musiało to być niewygodne i irytujące. A podobno nieczęsto się irytuję). Salon, w którym zakupiłem sprzęt bezproblemowo przyjął moje uwagi i mysz została odesłana do producenta. Tutaj nie chce zapeszać, ale wypada pochwalić firmę MODECOM za należyte rozpatrywanie kwestii gwarancyjnych.

Biorąc pod uwagę to, że ostatnio częściej mam do czynienia z obróbką grafiki, przestój taki jak kilkanaście dni na rozpatrzenie gwarancji myszki nie wchodził w grę i oczekując na odpowiedź w sprawie poprzedniej, zamówiłem nową myszkę. Kilka dni temu dotarł(a) do mnie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dlaczego Microsoft?
Po pierwsze - podoba mi się stosunkowo minimalistyczny design. Widać to nie tylko w Sculpt Mobile Mouse , ale i w innych myszkach Microsoftu. Jedyne czego się nie spodziewałem, to to, że górna płyta myszki jest aż tak bardzo błyszcząca. W stosunku do "matowo-gumowego" MODECOMAto dla mnie zupełna nowość, która ma swoje plusy - łatwość w utrzymaniu czystości, z którą niestety nie mamy do czynienia pracując z matowymi myszkami o chropowatej powierzchni. Po drugie - i chyba najważniejsze - technologia optyczna BlueTrackbazująca na niebieskiej diodzie LED. Często pracuję poza domem i często warunki pozostawiają wiele do życzenia i właśnie tutaj możliwość wygodnej pracy na różnego rodzaju powierzchniach bardzo się przydaje. Według producenta, technologia BlueTrackzapewnia komfort pracy zarówno na stole ogrodowym, podłodze, oparciu fotela, marmurze, czy też spodniach. Sprawdzałem również na podokiennym lakierowanym stoliku w pociągu Kolei Śląskich - działa bez zarzutów. Nie jest jednak możliwa praca na lustrze i szkle. A szkoda, bo przecież większość z nas tak właśnie najczęściej pracuję Smile Po trzecie - taki bajer, ale myszka jest dedykowana dla systemów Windows 8 - posiada dodatkowy przycisk przenoszący nas do ekranu startowego Modern, więc pełni dokładnie taką samą rolę jak kliknięcie w lewy dolny róg ekranu, czy też skorzystanie z knefla "Windows" na klawiaturze (no i oczywiście wczoraj odkryta przeze mnie kombinacja klawiszy ctrl + esc). Po czwarte... dalej mam przyjemność pracować ze starą już myszką Microsoftu, a jest to przewodowy model Basic Optical Mousepierwszej generacji. Powiem szczerze, że bardzo dobrze pełni funkcję myszki. Po prostu myszki do pracy. Docelowo miała z niej korzystać mama, ale od kiedy zamieniła komputer stacjonarny na netbooka, ja zamieniłem swoją mysz Logitech Cordless Optical Mousewłaśnie na Basica v1.0 .

Wymiary, waga i technologie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Podsumowanie
Myszka Microsoft Sculpt Mobile Mousejako następca modelu Wireless Mobile Mouse 3500wygląda bardzo dobrze i nie mam zastrzeżeń dotyczących jakości wykonania. Producent poza standardową makulaturą dołączył do opakowania baterię AA firmy DURACELL. Fajnie. Jedynym niepotrzebnym według mnie udogodnieniem jest schowek na nano odbiornik USB. Oczywiście dobrze, że takowy mamy (ciężko sobie wyobrazić mobilną myszkę bez wbudowanej wnęki na odbiornik), ale chyba zupełnie niepotrzebnie działa on na zasadzie sprężynki: odbiornik chowamy na "zatrzask", a po naciśnięciu dodatkowego przycisku na podwoziu myszki, odbiornik "wyskakuje". Myślę, że klasyczne rozwiązanie w stylu "podważenie paznokciem" byłoby hm... mniej zawodne? Bo umówmy się, że ten dodatkowy gadżet może się bardzo łatwo i szybko zepsuć. W porównaniu do MODECOMAprzychodzi mi do głowy jeszcze jedna rzecz... funkcja "uśpienia" myszki podczas dłuższej nieaktywności. Żeby wybudzić moją poprzednią myszkę, trzeba było kliknąć któryś z przycisków (w przeciwnym razie myszka zachowywała się jak zwyczajnie wyłączona). W przypadku Sculpt Mobile Mousejeszcze nie zauważyłem takiej funkcjonalności, a to może negatywnie wpływać na długość pracy na baterii (według producenta jest to "ponad rok"). Ostatnią rzeczą jest rozdzielczość. O ile MC-WM4wypadał stosunkowo słabo, tak miał możliwość pracy zarówno na 800 dpi, jak i na 1600 dpi. Korzystałem tylko i wyłącznie z 800 dpi, bo 1600 było dla mnie nie do przeskoczenia - strasznie niewygodne. Sculptoferuje nam stałe 4000 dpi. Z technicznych aspektów dodam jeszcze, że zasięg gwarantowany przez producenta to 5 metrów (oczywiście w zależności od warunków i otoczenia). Sklepy internetowe, że 3 metry. W praktyce korzystanie z myszki w odległości 240 cm od odbiornika jest niemalże niemożliwe ze względu na przerywanie ruchu kursora (bateria działająca kilka dni). Może Microsoft ® Nano Transceiverdrugiej generacji poprawi zasięg. Dla mnie to żadna wada, nie korzystam z myszki w takiej odległości od komputera, ale wpisuję do minusów, bo szukamy przecież obiektywnej oceny. Powiem tak: mysz Microsoftu bardzo dobrze daje się prowadzić. Jest solidna i na pewno cięższa od MC-WM4 . Wagi w ocenie jednak nie uwzględnię, bo to czy jest ona wadą, czy zaletą, zależy od indywidualnych preferencji.


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Tutaj bezużyteczna ciekawostka - podczas parowania urządzenia z odbiornikiem włącza się zielona lampka w formie paska na tyłku myszki. Jak dla mnie mogłaby być niebieska - ładnie by pasowała do identyfikującej mysz technologii.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Tak wygląda podwozie Sculpt''a Mobile . Widać kieszonkę na odbiornik (ze sprężyną na dnie) i dedykowany jego wyciągnięciu button.

Plusy:
- design
- małe, ergonomiczne wymiary
- błyszczący grzbiet
- integracja z Windows 8: przycisk funkcyjny Windowsprzenoszący do ekranu Modern
- technologia BlueTrack

Minusy:
- niepotrzebna sprężyna w schowku na nano odbiornik
- stosunkowo wysoka cena (82,00 - 120,00 PLN)
- prawdopodobnie brak funkcji uśpienia
- mały zasięg (lekko ponad 2 metry)

Neutralne:
- waga
- brak przełącznika dpi
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#2
Co do uśpienia, to zapewne ono działa tak jak w m705 - gryzoń wybudza się po najmniejszym nawet poruszeniu, więc jest ono niezauważalne dla użytkownika a bardzo korzystnie wpływa na długość życia baterii.
Odpowiedz
#3
Zaskoczyl mnie napis na Twoim zdjeciu "podwozia"-Made in China.Z ciekawosci sprawdzilem swoja myszke i...ten sam napis.Masakra z tymi Chinczykami,wszystko od nich pochodzi Smile
Odpowiedz
#4
Kurczę, moja też z Chińczyków... Ale mniejsza. Artykuł dobry, aczkolwiek moja myszka pod złącze PS2 Logitecha za 30zł całkowicie mi wystarcza <!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->
0x DEADBEEF
Odpowiedz
#5
Używam Logitechów...kiedyś kilku modeli A4Tech i chyba jakiś jeszcze gryzoń "no name" się trafił. Przyzwyczajenie do tej marki to nie żadne "zboczenie", moda czy kaprys...te myszki są naprawdę bardzo wytrzymałe i może nie porażają wyrafinowaną stylistyką, ale dla mnie liczy się przede wszystkim wytrzymałość i funkcjonalność...aha...wolę myszki z kabelkiem Smile
P.S.
Logitech też produkuje w Chinach Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#6
ichito napisał(a):wolę myszki z kabelkiem

Ja nie mam nic przeciwko kablom, ale nie zawsze się z nich wygodnie korzysta z notebookiem Smile

EDIT: Myszkę kupiłem w okolicach połowy listopada i już w końcem stycznia zmieniałem baterie... Nie wydaje mi się żebym korzystał wyjątkowo intensywnie, ale niecałe 3 misiące? Nieźle Smile
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#7
A ja ostatnio uzywam firmowek - Dell Lenovo. W Dellu poszły szybko styki do tilta bo ustawiłem je do kopiuj/wklej. Nie wiem czy jakas myszka to przetrwa. Lenovo to model basic i brak mi w nim bocznych klawiszy, przewijanie kółkiem tez jest takie sobie.
Odpowiedz
#8
Uważaj, bo będzie kliknięcie w myszkę Grin
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#9
Problemem bezprzewodowej myszki są oczywiście baterie. Myślę, że koniecznie trzeba mieć akumulatorki i ładowarkę. Kilka lat temu zainwestowałem w Sanyo Eneloop. To chyba najlepszy produkt.
Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz
#10
Yeah, Sanyo Eneloop Smile Best
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości