Win 7 - KB2852386 oficjalna poprawka służąca do usuwania niepotrzebnych aktualizacji
#1
Microsoft opublikował niedawno przydatną poprawkę (KB2852386), która rozszerza możliwości systemowego oczyszczania dysków dla systemu Windows 7 SP1 (32 i 64-bit). Cytując za oficjalną stroną poprawki
Cytat: Ta aktualizacja dodaje nowe wtyczki do Kreatora oczyszczania dysku. Po zainstalowaniu tej aktualizacji, można użyć opcji Windows Update Oczyszczanie do usunięcia aktualizacji systemu Windows, które nie są już potrzebne.

Notatki
Opcja Oczyszczanie aktualizacji systemu Windows jest dostępna tylko wtedy, gdy Kreator oczyszczania dysku wykrywa aktualizacje systemu Windows, których nie trzeba na tym komputerze.
Aby możliwe było przywrócić poprzednie aktualizacje, aktualizacje są przechowywane w wygrywa przechowywać nawet po zostają zastąpione późniejszych aktualizacji. W związku z tym po uruchomieniu Kreatora oczyszczania dysku, być może nie można przywrócić zastąpionego aktualizacji. Jeśli chcesz przywrócić zastąpionego aktualizację, która usuwa Kreatora oczyszczania dysku, można ręcznie zainstalować aktualizację.
(...)
Firma Microsoft przeskanowała plik w poszukiwaniu wirusów.
Centrum pobierania firmy Microsoft

Aby zastosować tę poprawkę, musi uruchomiony dodatek Service Pack 1 (SP1) dla systemu Windows 7.
976932 Informacje o dodatku Service Pack 1 dla systemu Windows 7 i Windows Server 2008 R2
Wymagania wstępne

Aby zastosować tę poprawkę, nie trzeba wprowadzać żadnych zmian w rejestrze.
Informacje dotyczące rejestru

Po zastosowaniu tej poprawki należy ponownie uruchomić komputer.
Wymagania dotyczące ponownego uruchomienia

Ta poprawka nie zastępuje wcześniej wydanej poprawki.
Informacje dotyczące zastępowania poprawek

Strona MS z informacją i pobieraniem

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Czemu jest to wg mnie przydatna informacja?...często poruszanym tematem na rożnych forach i w artykułach jest nieszczęsny i tajemniczy folder o nazwie winsxs ...i ta poprawka umożliwia "legalne i bezpieczne" (w założeniu) usuwanie niepotrzebnej jego zawartości związanej z aktualizacjami systemowymi. Co to za folder?
Cytat: Istota WinSxS
Każda z zainstalowanych w systemie aplikacji do swojego działania potrzebuje specyficznego zestawu powiązanych bibliotek. Poszczególne biblioteki różnią się między sobą przede wszystkim wersjami, co bezpośrednio wpływa również na kompatybilność. Starsze programy niekoniecznie muszą być zgodne z najnowszą wersją danej biblioteki i na odwrót. W celu zapobieżenia tego typu komplikacjom, dla przykładu brakiem odpowiedniego pliku DLL, który jest konieczny do uruchomienia programu, powstała funkcja Windows Side-by-Side, oraz związany z nią katalog winsxs. Zawiera on różne wersje funkcji - komponentów, z których korzystają zainstalowane aplikacje. O ich wyborze decyduje tzw. manifest, czyli plik zazwyczaj sformatowany jako dokument XML, w którym zapisano numer kompilacji biblioteki DLL, z której należałoby skorzystać. Przy każdorazowej instalacji programu lub jego uaktualnieniu, ale również przy okazji instalacji poprawek systemu Windows poprzez mechanizm Windows Update, w katalogu winsxs umieszczony zostaje nowy komponent, do którego aplikacja, przy każdorazowym uruchomieniu samodzielnie się odwołuje. Ale to nie wszystko, SxS to również magazyn bibliotek, z którego korzystają pozostałe pliki. Mechanizm o którym mowa, rozwiązuje również dość uciążliwy problem, który nie pozwalał dwóm programom na jednoczesne korzystanie z różnych wersji danej biblioteki.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dlaczego jednak niewłaściwe i niebezpieczne są próby usuwania jego zawartości na własna rękę - zacytuję wypowiedź Picasso
Cytat: I należy zwrócić uwagę na to, że waga folderu WinSxS w jego Właściwościach to waga "wyświetlana" a nie rzeczywista, a nieprawdziwość informacji wynika z tego jak eksplorator obchodzi się z symbolicznymi przekierowaniami. Rzeczywista waga jest mniejsza (i się może nagle okazać że kilkaset MB do kilka GB w tył, zależy oczywiście od zasobności danego systemu). Wierniejszą wagę folderu (tzn. minus linki przeliczone dosłownie) można pobrać przy udziale narzędzi specjalizowanych pod kątem linków (np.: cTTrueSize) albo z poziomu środowiska zewnętrznego "nie respektującego" struktur Windowsa. Tu porównanie co widzi na temat tego samego WinSxS eksplorator Windows, cTTrueSize oraz Ubuntu:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


2. W pełni naturalna i bezpieczna metoda redukcji WinSxS to, zamiast karykaturalnego wydziwiania, po prostu prawidłowa deinstalacja komponentów, których nowsze wersje weszły w system, typowo proces wykonalny po nałożeniu głównego SP (i proces ten czyni SP "stałym", nie można go już odinstalować). Czyli dla Windows 7 gruntowne oczyszczanie możliwe "niestety" po instalacji SP1. Do przeprowadzenia albo w cmd uruchomionym jako Administrator komendą dism /online /cleanup-image /spsuperseded, albo z poziomu GUI przez wybór opcji w narzędziu Oczyszczania dysku.

Podejrzane kombinacje punktowe uznaję za niezasadne, nieopłacalne i o trudnych w przewidzeniu skutkach. Ileż to było już tematów, że nie działa Windows Update / instalacja aktualizacji i innych komponentów, nie działa w Windows funkcja X, Windows okazuje się nienaprawialny wbudowanymi narzędziami i nie ma skąd brać plików zamiennych by skorygować poważne uszczerbki = a to z winy nieumyślnych lub celowych modyfikacji tego obszaru.

Źródło

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Trochę szczegółów odnośnie winsxstutaj jeszcze

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
A ja się dziwiłem, dlaczego wczoraj u siostry na Win7 x64 po update i czyszczeniu z kreatora wywaliło mi przeszło 4,5 GB zbędnych danych z aktualizacji... tego nie widział ani CCleaner (ale on pozostałości po Windows Update potrafił usuwać tylko z Windows XP), ani nawet Wise Care 365. Naprawdę dobrze że to wdrożyli, bo ten katalog mimo dowiązań i tak potrafił niesamowicie puchnąć. System stawiany ponad 3 lata temu ma teraz katalog Windows ważący ponad 21 GB (no teraz już z pewnością mniej), to jest przesada.
Odpowiedz
#3
Bardzo dobra aktualizacja postarali się, mój Windows 7 HP 64Bit ważył już ponad 35Gb, po czyszczeniu niecałe 30Gb
Windows 10 Home  64Bit | Firefox (uBlock) | Bitdefender

SYSTEM|PRZEGLĄDARKA|BEZPIECZEŃSTWO
Odpowiedz
#4
W windows 8/8.1 można użyć polecenia
Kod:
dism.exe /online /cleanup-image /startcomponentcleanup
Odpowiedz
#5
u mnie nie ma tej opcji ''oczysc pliki systemowe'' po kliknieciu na Oczyszczanie dysku na partycji systemowej. Aktualizacje mam zainstalowana.
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#6
Uruchom Kreatora oczyszczania dysku.
Metoda 1: Kliknij przycisk Start, w polu Rozpocznij wyszukiwanie wpisz polecenie cleanmgr , a następnie kliknij OK.
Metoda 2: Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Wszystkie programy, kliknij polecenie Akcesoria, kliknij polecenie Narzędzia systemowe, a następnie kliknij Oczyszczanie dysku.
Metoda 3: Jeśli zostanie wyświetlone powiadomienie mało miejsca na dysku, kliknij powiadomienie, aby otworzyć Kreatora oczyszczania dysku.
Wybierz dysk, system Windows 7, a następnie kliknij przycisk OK.

Uwaga
Jeśli opcja Windows Cleanup aktualizacji nie jest wyświetlana na karcie Narzędzia Oczyszczanie dysku , kliknij przycisk Oczyść pliki systemowe. Jeśli opcja Oczyszczanie aktualizacji systemu Windows jest wyświetlana na karcie Narzędzia Oczyszczanie dysku , przejdź do kroku 5.

Uwaga
Wybierz dysk, system Windows 7, a następnie kliknij przycisk OK.
Na karcie Narzędzia Oczyszczanie dysku wybierz opcję Oczyszczanie aktualizacji systemu Windows, a następnie kliknij OK.

UwagaDomyślnie Windows Cleanup aktualizacji opcja jest już zaznaczona.
Kiedy pojawi się okno dialogowe, kliknij przycisk Usuń pliki.
Windows 10 Home  64Bit | Firefox (uBlock) | Bitdefender

SYSTEM|PRZEGLĄDARKA|BEZPIECZEŃSTWO
Odpowiedz
#7
Mam cos takiego -

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


mam system windows 7 x64
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#8
A próbowałeś włączyć i wyłączyć komputer??
Wiem, dziwna porada. Ale może zadziała??
Odpowiedz
#9
Próbowałem. Nic to nie dało.
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#10
Głupie pytanie ale czy masz zainstalowany SP1?
Jeżeli tak, to spróbuj pobrać i zainstalować poprawkę ponownie:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#11
U mnie na Windows 7 Home Premium SP1 64Bit działa bez problemów tylko musiałem kliknąć Oczyść pliki systemowe, żeby się wyświetliła opcja usuwania zbędnych już aktualizacji.
Windows 10 Home  64Bit | Firefox (uBlock) | Bitdefender

SYSTEM|PRZEGLĄDARKA|BEZPIECZEŃSTWO
Odpowiedz
#12
mam zainstalowany SP1, gdy klikam na twój link to ściąga mi sięWindows Genuine Advantage na której jest napisane:

"Ta wersja narzędzia sprawdzania autentyczności WGA nie jest już obsługiwana. Pobierz najnowszą weersje i upewnij sie, że zegar systemowy jest dokładny."
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#13
Czy system jest modyfikowany? Podmieniony explorer.exe, jakieś upiększacze, przyspieszacze albo modyfikacje rejestru?
Odpowiedz
#14
Nic nie ma.
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#15
Plati napisał(a):Nic nie ma.

Też to miałem, wystarczy pobrać przez IE, mi nie zadziałało z Operą.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#16
Dodatek mam już zainstalowany. Mimo to, nadal nie mam czyszczenia po W. Update.
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#17
Przyda się. Zainstalowała się razem z aktualizacjami 2013.10. Jest nowa opcja w cleanmgr Smile

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości