Odzyskiwanie danych z uwalonego pena
#1
Witam ponownie Wink Szlag mi trafił pena z ważnymi bazami - nazwy folderów zmieniły się w jakieś szlaczki-robaczki i nie można ich otworzyć. Szukam profesjonalnej i godnej zaufania firmy ze Szczecina, która mi ta dane odzyska. Ta firma

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

jest bardzo polecana w necie, ale oni są w Warszawie i musiałby mi koleś wejść zdalnie na kompa, czego się obawiam z wiadomych względów. Chyba że ktoś z Was korzystał z ich usług i może mnie na 200% zapewnić, że to nie są jacyś hakerzy czy coś.
Odpowiedz
#2
Mógłbyś spróbować zastosować program Recuva od Piriform (ta sama firma rozwija CCleaner), ale przy odzyskiwaniu danych niezwykle ważne jest by na odzyskiwanych danych przeprowadzać jak najmniej operacji, bo każda operacja zmniejsza szanse ich odzyskania. Wg mnie powinieneś najpierw dowiedzieć się na temat oferty firmy Ontrack...jej oddział jest w Szczecinie - to jedna z najskuteczniejszych firm na świecie w odzyskiwaniu danych

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#3
Jak już chcesz próbować samemu odzyskać dane to zrób kopię posektorową pendrive''a i wtedy możesz dowolnie grzebać Wink
Odpowiedz
#4
Dodam, że koszt w zależności od długości trwania odzyskiwania wyniesie około 300 zł.
Odpowiedz
#5
fantom napisał(a):Jak już chcesz próbować samemu odzyskać dane to zrób kopię posektorową pendrive''a i wtedy możesz dowolnie grzebać Wink


Masz rację, ale zależnie jeszcze od tego jakie to uszkodzenie jest, może nie być możliwe wykonanie takiej kopii pendriva.
Jeśli tylko jest to problem z systemem plików to faktycznie zacząłbym od tego. Możesz użyć narzędziia często wykorzystywanego winformatyce śledczej - FTK Imager Lite.
W przypadku gdy uszkodzony jest sam układ - niektóre laboratoria policyjne (i podejrzewam co lepsze firmy prywatne) wyposażone są w zestaw PC-3000 (

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

) do odzyskiwania takich danych, ale jest to czasochłonne zajęcie i napewno koszt takiego odzysku jest wyższy niż 300 zł Wink
Odpowiedz
#6
Podstawa to wykonanie mirroru <pena> np za pomocą TestDisk

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

lub USB Image Tool

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

wykonane lustro montujemy za pomocą OSFMount

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Mając w ten sposób pena w wirtualnym napędzie możemy podjąć próby odzysku danych bez używania fizycznego nośnika.
Często w przypadkach problemu z dostępem do danych na nośnikach zewnętrznych, gdy same dane są czytane jako <efekt krzaków>
winowajcą jest złośliwa infekcja

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Popularne dystro typu forensics live cd
ASRData SMART Linux

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

CAINE

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

DEFT

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

HELIX

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#7
Dzięki za wszystkie odpowiedzi i bardzo przydatne informacje, ale... ja samsię za to na pewno nie będę brał. Na tym penie są naprawdę bardzo ważne dane, nie chcę ryzykować, że jeszcze bardziej popsuję już i tak fatalną sytuację. Byłbym wdzięczny, jakby ktoś podpowiedział dobrą sprawdzoną firmę, która mi to zrobi. Oczywiście najlepiej ze Szczecina, żeby nie trzeba było tego robić zdalnie. Chyba, że znacie na 200% godną polecenia firmę, to wtedy pomoc zdalna również wchodzi w grę. Tu jeszcze znalazłem taką firmę

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, ale to w Gdyni... Help!
Odpowiedz
#8
Przecież już wyżej podałem Ci link do oferty Kroll Ontrack i to w Szczecinie...nie wiem, czy w Polsce znajdziesz coś bardziej profesjonalnego, choć nie ukrywam, ze na pewno nie za darmo. W Polsce firma ma tradycje kilkunastoletnie, na świecie 40-letnie.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości