Ochrona komputera dla laików i leniwych.
#1
Dyskutujemy na forum na temat najlepszych programów i zestawów zabezpieczających. Wielu z nas posiada jednak rodziny i wspólne komputery a wówczas zastosowanie zaawansowanych programów wymagających znajomości tematu jest niepraktyczne a nawet nierealne.

Są firewalle z HIPS takie jak Outpost i Online Armor, które posiadają obszerne bazy automatycznych reguł ale i tak dla dzieci czy innych niezaawansowanych domowników, ustawione na odpowiednio wysokim poziomie ochronysą zbyt trudne do właściwego użytkowania.

Wiele pakietów zabezpieczających nie wymaga obsługi ale również poziom ochrony nie jest najlepszy, ze względu na kiepski firewall i brak HIPSa. Te z kolei które wymagają obsługi i są skuteczne jak np. KIS są przeznaczone jednak dla osób znających się trochę na rzeczy.

To jest moje osobiste zdanie ale uważam, że bardzo dobrym sposobem na ochronę kompa dla kompletnych laików i ludzi ceniących wygodę jest ESET Smart Security. Wyjątkowo skuteczny AV wyposażony w technologię ThreatSense, która na podstawie zachowań wykrywa wirusy których nie widzi skaner i znacznie lepszy od systemowej zapory firewall, który skutecznie blokuje ataki i wirusy sieciowe. Pakiet jest niezwykle lekki i szybki.

Drugim dość skutecznym i bezobsługowym pakietem jest Norton Internet Security.
Posiada bezobsługowy antywirus, bardzo dobry firewall oraz funkcję Sonar, która co prawda nie monitoruje wszelkich zmian w systemie tak jak HIPS aleblokuje szkodliwe zmiany powodowane przez nowe i nieznane zagrożenia. Pakiet jest również bardzo lekki i szybki.
Odpowiedz
#2
moje zdanie jest podobne dla laików norton jest jak najbardziej ok
ale proponuje inny zestawik
moja żona jest laikiem komputerowym działa na windowsie, dla niej najważniejsze to klikać nie ważne w co bo i tak nie wie.
do czego zmierzam, otóż zainstalowałem jej avirę premium i ustawiłem na pełny automat do tego dołożyłem DW.
moja żona użytkując kompa nie skarży się ani na spowolnienie ani na komunikaty ( powyłączałem dymki w DW )
moja konserwacja systemu ogranicza się do wejścia w DW i wywalenia śmieci z sytemu, to czego nie wdziała avira a zdarza się to rzadko.
dlatego lepszym typem zabezpieczenia oczywiście według mnie avira premium + DW + firewall vista.
sprawdził się ten pakiecik doskonale z wirusami w poczcie.
reasumując avira pełny automat + DW + firewall systemowy i śpię na razie spokojnie
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#3
Wiesz Jurek, dopiero przy dyskusji o Theat Fire zrozumiałem różnicę między analizą heurystyczną Noda i Nortona. Nod poprostu wykorzystuje zwykłą heurystykę, a Norton pod uwagę bierze zaawansowaną analizę zachowań nowych plików, co pod tym względem stawia Nortona nieco wyżej niż Noda.

Dla laików i leniwych polecam następujący zestaw - Avira AntiVir Personal + PC Tools Firewall Plus.
Ten darmowy zestaw posiada bardzo dobry antywirus jak i dobry firewall który jest w wersji polskiej, nie zadający dużo pytań.
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#4
To ja sie wypowiem jakie zestawy instaluje u znajomych:

1: Avira premium security suite 9 realtime, na żadanie: A-squared free 4

2: Avira personal 9, spybot, zapora systemowa.

3: Avira personal 9, Comodo z Defense+ oraz AV,
On demand A-squared.

Duzo zalezy od posiadanego komputera. Jak ktos ma 256 Ram nie zainstaluje Bóg wie czego.... Laikow komputerowych mozna podzielic wg mnie na rozne kategorie:
- w ogole nie wiedzacy o co chodzi z kompem, potrafiacy tylko wlaczyc komputer, wejsc na poczte itd.
- bardziej doswiadczeni i tutaj mozna juz dac Comodo z Defense+.

Dla kompletnych laikow komputerowych na aktualna chwile polecalbym:

Avire lub kaspersky. Do tego Threat Fire z poziomem czulosci na "3" lub Prevx Edge 3. Comodo bez Defense+.
On-demand A-squared, BitDefender Free, Spybot. SAS.
Odpowiedz
#5
Plati napisał(a):Dla laików i leniwych polecam następujący zestaw - Avira AntiVir Personal + PC Tools Firewall Plus.
Ten darmowy zestaw posiada bardzo dobry antywirus jak i dobry firewall który jest w wersji polskiej, nie zadający dużo pytań.


PC Tools nie ''zadaje'' dużo pytań gdy jest ustawiony na ''użytkownikzwykły'' bo prze ''ekspercie'' jest niesamowicie ''pytalski''.

Ze swojego doświadczenia to faktycznie pakiet NIS dla laika jest dobrym rozwiązaniem, ale cóż jednak warto poświęcić trochę czasu aby posiąść chociaż podstawową wiedzę na temat zabezpieczeń bo dzięki temu później możemy zaoszczędzić sobie sporo czasu i strasów.
Odpowiedz
#6
Wątpię laik komputerowy był bardzo wrażliwy na punkcie swojego bezpieczeństwa.
Dla niego podstawa to AV, który jest Α i Ω. W ostateczności może być i firewall, ale HIPS mógłby się okazać egzotyką.
"Nie jestem konsumentem mieszczącym się w standardzie
Nie jestem gatunkiem skazanym na wymarcie
Nie jestem obiektem medialnego hałasu
Jestem nielegalnym zabójcą czasu"
Odpowiedz
#7
Serafin zgadzam sie. Gdy instalowalem znajomemu AV to sie jeszcze burzyl do mnie po co to robie. Nie bede mowil, ze kompa nie dalo sie odpalic w ogole - bardzo zawirusowany.
Odpowiedz
#8
tak ale mam w domu taką osobę i doinstalowałem specjalnie DW,
ona nie zna sie na tym programie nie może go wyłączyć bo zabezpieczyłem go chasłem
tak naprawdę to jest dla mne zainstalowane i działa sobie chroni przy użytkowaniu przez nią kompa, nie ma żadnych problemów, nie wywala okienek
moja druga połowa nie ma zielonego pojęcia o tym programie i av również dlatego avirę ustawiłem na automat
dlatego właśnie taki bez obsługowy HIPS jest bardzo pomocny
to jest moje zdanie oczywiście
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#9
Ostatnie doświadczenia z wirusem "promo" sprawiły, że poddaje w wątpliwość moją propozycję. NIS niestety zbyt późno reaguje na nowe zagrożenia a funkcja Sonar nie działa jednak zbyt perfekcyjnie Smile
Z bezobsługowych zestawów chyba lepiej postawić na ESET SS.

@Plati
Uważam, że nie ma aktualnie bezobsługowej bardzo skutecznej ochrony darmowej a jeżeli chodzi o zestaw z Avirą Free, to bardziej polecałbym jednak Online Armor niż PC Tools Firewall Plus.
Odpowiedz
#10
nie wiem czy ess jest lepszym bezobsługowym pakietem niż np kaspersky
Odpowiedz
#11
zord napisał(a):nie wiem czy ess jest lepszym bezobsługowym pakietem niż np kaspersky


Kaspersky posiada znacznie lepszy firewall i w przeciwieństwie do Noda jest wyposażony w HIPS ale moim zdaniem jest to pakiet dla bardziej zaawansowanych użytkowników i nie ma tak dobrej heurystyki jak Eset..
Odpowiedz
#12
ELWIS1 napisał(a):Serafin zgadzam sie. Gdy instalowalem znajomemu AV to sie jeszcze burzyl do mnie po co to robie. Nie bede mowil, ze kompa nie dalo sie odpalic w ogole - bardzo zawirusowany.


Też znam takie osoby, które interesuje tylko żeby sobie usiąść przed kompem i o nic się nie martwić a pojęcia: HIPS, AV, sandbox czy firewall to dla nich "czarna magia". Potem się dziwią skąd tyle syfu na kompie.
Na różnych forach można poczytać wypowiedzi niektórych "mądrali", którzy twierdzą, że skoro nie chodzą po stronkach z crackami to AV jest im niepotrzebny bo tylko zamulałby im kompa.
Niestety zbyt mało ludzi interesuje się tematyką zabezpieczeń kompa i nawet podstawowa wiedza jest im obca.
Avast 8, Sandboxie 4.01.02 (beta), Online Armor Free
Odpowiedz
#13
mbm86 napisał(a):
ELWIS1 napisał(a):Serafin zgadzam sie. Gdy instalowalem znajomemu AV to sie jeszcze burzyl do mnie po co to robie. Nie bede mowil, ze kompa nie dalo sie odpalic w ogole - bardzo zawirusowany.


Też znam takie osoby, które interesuje tylko żeby sobie usiąść przed kompem i o nic się nie martwić a pojęcia: HIPS, AV, sandbox czy firewall to dla nich "czarna magia". Potem się dziwią skąd tyle syfu na kompie.
Na różnych forach można poczytać wypowiedzi niektórych "mądrali", którzy twierdzą, że skoro nie chodzą po stronkach z crackami to AV jest im niepotrzebny bo tylko zamulałby im kompa.
Niestety zbyt mało ludzi interesuje się tematyką zabezpieczeń kompa i nawet podstawowa wiedza jest im obca.


święta racja ostatnio instalowałem u takiego mądrali antywirusa, bo mu komp zwolnił znacznie.
nigdy nie używał antywira ani dobrego firewalla
byłem pewny że ma jakiś syf w kompie.
zainstalowałem avire free, i doznałem szoku, na kompie za pomocą którego miedzy innymi płaci rachunki znalazła ona podczas skanowania 3457 zagrożeń
teraz już zacznie używać antywirusa.
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#14
Nie uzywaja antywirusow, bo panuje takie bledne myslenie "Mam antywirusa = komp mi bedzie mulił" a prawda jest taka, ze bez AV komputer dzieki wirusom jeszcze wolniej działaSmile
Odpowiedz
#15
Jak raz starci dane bądż nawet kasę z konta to się nauczy że do neta bez antyvira to jak na wojnę bez karabinu
Odpowiedz
#16
Ochrona komputera bez użycia antywirusa -

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Grin
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#17
Plati napisał(a):Ochrona komputera bez użycia antywirusa -

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Grin


Dobre Smile Muszę wypróbować ten sposób na ochronę kompa!Grin
Odpowiedz
#18
Dozamet1 napisał(a):
Plati napisał(a):Ochrona komputera bez użycia antywirusa -

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Grin


Dobre Smile Muszę wypróbować ten sposób na ochronę kompa!Grin


proponuje wkucie dożylnew taśmie od HDD i wlew antybiotykuszeroko wachlarzowegoSmile
jedyny sposób na wiry na dyskuSmile
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#19
mbm86 napisał(a):
ELWIS1 napisał(a):Serafin zgadzam sie. Gdy instalowalem znajomemu AV to sie jeszcze burzyl do mnie po co to robie. Nie bede mowil, ze kompa nie dalo sie odpalic w ogole - bardzo zawirusowany.


Też znam takie osoby, które interesuje tylko żeby sobie usiąść przed kompem i o nic się nie martwić a pojęcia: HIPS, AV, sandbox czy firewall to dla nich "czarna magia". Potem się dziwią skąd tyle syfu na kompie.
Na różnych forach można poczytać wypowiedzi niektórych "mądrali", którzy twierdzą, że skoro nie chodzą po stronkach z crackami to AV jest im niepotrzebny bo tylko zamulałby im kompa.
Niestety zbyt mało ludzi interesuje się tematyką zabezpieczeń kompa i nawet podstawowa wiedza jest im obca.



mbm86 napisał(a):
ELWIS1 napisał(a):Serafin zgadzam sie. Gdy instalowalem znajomemu AV to sie jeszcze burzyl do mnie po co to robie. Nie bede mowil, ze kompa nie dalo sie odpalic w ogole - bardzo zawirusowany.


Też znam takie osoby, które interesuje tylko żeby sobie usiąść przed kompem i o nic się nie martwić a pojęcia: HIPS, AV, sandbox czy firewall to dla nich "czarna magia". Potem się dziwią skąd tyle syfu na kompie.
Na różnych forach można poczytać wypowiedzi niektórych "mądrali", którzy twierdzą, że skoro nie chodzą po stronkach z crackami to AV jest im niepotrzebny bo tylko zamulałby im kompa.
Niestety zbyt mało ludzi interesuje się tematyką zabezpieczeń kompa i nawet podstawowa wiedza jest im obca.


Prawde mowiac, z moich obserwacji wynika ze statystyka na tym polu wyglada nastepujaco - wiekszosc osob uzywa standardowego zabezpieczenia jakim jest ''jakis'' AV czasem moze jeszcze FW. Reklamy w czasopismach komputerowych, wieloletnia ''tradycja'' - trwale zakorzenily w wiekszosci uzytkownikow mysl ze AV jest niezbedny. Pomijam tu przypadku typowych n00b''ow ktorzy kompletnie nie interesuja sie tematyka komputerowa, oni moga nawet nie wiedziec ze istnieje cos takiego jak AV.
Swiadomie z AV glownie rezygnuja zapaleni gracze - to co bylo juz wspomniane wczesniej - dla nich wazna jest wydajnosc i fps i tylko to sie liczy.

Ogolnie mowiac, poziom wiedzy spoleczenstwa nt bezpieczenstwa komputerowego nie jest imponujacy, wystarczy przejrzec duze fora np dp dzialy z logami HiJack pekaja od setek/tysiecy tematow - a przeciez wiekszosc z tych osob miala AV, miala FW, czesto byly to najlepsze AV, ktore zawiodly... to daje do myslenia nieprawdaz?
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#20
Nie sztuką jest mieć najlepsze zabezpieczenia przeciw wszelkiej maści szkodnikom, sztuką jest natomiast umiejętne korzystanie z nich. Wiele osób po przeczytaniu na jakimś forum tematu o tym że ktoś posiada program X myśli sobie "to i ja go zainstaluję". Niestety taka osoba często nic nie wie na temat tego programu i nie zna zasady jego działania więc to że go ma nic jej nie daje. Potem biorą się kwestie że program X jest do d..y bo wpuścił mi wirusa / nie obronił przed zagrożeniem itp itd.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości