Stawianie Ubuntu obok Windows'a 7 - partycja wymiany danych
#1
Czyli tak. Powiem z własnego doświadczenia, jak postawiłem Ubuntu obok Windowsa 7. Więc zacznijmy.
Potrzebne pliki/materiały: Linux Live GPARTED| Ubuntu(w moim przypadku 12.04 LTS x64), oczywiście Windows 7 .

Zaczynamy od przepartycjonowania dysku. Załóżmy, że mamy dysk o pojemności 320gb. W menu start należy wpisać diskmgmt.msc . Pokaże nam mini menu partycji dysku. Dzielimy go na 2 części. Jedną partycję (w tym przypadku 250gb) zostawiamy na Windows, resztę robimy tzw. unallocated.
Jak to ma wyglądać:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Ważne! Nie usuwać partycji System Reserved . Odpowiada ona za boot (wstawanie) systemu!
Następnie zatwierdzamy i restartujemy system korzystając z GPARTED (wcześniej wypalając go na płytce lub pendrive''ie)
Po pewnym czasie zobaczymy pulpit GPARTED.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Następnie klikamy na nieużytą partycję (unallocated) i dzielimy ją na 2 części: Linux Ubuntu: 31 gb; system plików EXT4 i tworzymy jedną partycję rozszerzoną(ang. extended). Pod partycją rozszerzoną tworzymy jeszcze dwie. LinuxSwap (około 1gb system plików linux-swap) i Fat32 (około 16gb, jako przestrzeń wymiany między Windowsem a Ubuntu).
Będzie to wyglądać mniej więcej tak:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Następnie akceptujemy zmiany. Przed tą operacją koniecznie wykonaj backup danych!
Teraz mamy 6 partycji. Mianowicie:
/dev/sda1– Windows 7 boot loader (Główna partycja)
/dev/sda2– Windows 7 (Główna partycja)
/dev/sda3– ext4 (Główna partycja)
/dev/sda4– (Partycja rozszerzona)
/dev/sda5– Linux-Swap (Partycja logiczna)
/dev/sda6– FAT32 (Partycja Logiczna)

Teraz wychodzimy z GPARTED i restartujemy komputer. Jeśli wszystko poszło dobrze wylądujemy na "logowaniu" do Windows''a.

Ściągamy i wypalamy Ubuntu. Bootujemy je. Klikamy w "Install Ubuntu". W menu wyboru typu instalacji wybieramy " Something Else ".
Wygląda to tak

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Następnie wybieramy partycję EXT4 (zapisaną jako /dev/sda3) i zmieniamy jej format na EXT4 journaling file system . Jej Mount point zmieniamy na / . Akceptujemy.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Podobnie robimy z małą partycją LinuxSwap. Lecz zostawiamy jej format. Potem wybieramy partycję FAT32 i wpisujemy ręcznie jej MountPoint jako /media/share .

Następny krok jest bardzo trudny i niebezpieczny. Mianowicie dodajemy bootloadera. Zapisujemy go w /dev/sda3 .
Obrazek jak ma to wyglądać.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Następnie wybieramy opcję "Install Now". I czekamy na instalację Ubuntu i zgodnie z życzeniem Ubuntu restartujemy komputer. Jeśli wszystko pójdzie OK, pojawimy się na ekranie logowania Windows 7.

Teraz zajmiemy się sednem sprawy, a zarazem ostatnią rzeczą. Mianowicie konfigurowaniem pod dual-boot''a. Znów uruchommy system używając GPARTED. Zamknijmy okno partycjonowania i wpiszmy:
Kod:
sudo su
mkdir /mnt/share

Następnie:
Kod:
mount /dev/sda6 /mnt/share


Potem tworzymy wpis Ubuntu. Wpisujemy
Kod:
dd if=/dev/sda3 of=/mnt/share/linux.bin bs=512 count=1


Restartujemy komputer i logujemy się do Windows''a. Otwieramy dysk FAT32 i powinniśmy zobaczyć plik linux.bin .
Przekopiowujemy go na dysk C:. Czysto, nie do żadnego folderu. Potem w menu start wpisujemy cmdi uruchamiamy go z uprawnieniami administratora. Wpisujemy w nim:
Kod:
bcdedit /create /d “Linux” /application bootsector


BCDeditodpowie nam nasz klucz/ID. W każdym komputerze jest inne, więc będę się posługiwał znacznikiem {ID} ( nawet w prawdziwej instalacji należy wstawiać go w nawiasach ).
Potem wpisujemy w cmd''ku taką linijkę:
Kod:
bcdedit /set {ID} device partition=c:

Następnie wpisujemy:
Kod:
bcdedit /set {ID}path \linux.bin


Wpisujemy przedostatnią komendę
Kod:
bcdedit /displayorder {ID} /addlast


I wkońcu kończymy pokazując systemowi ile czasu ma czekać na naszą reakcję w boot sektorze.
Kod:
bcdedit /timeout 30



UWAGA! Jeśli chcesz usunąć opcję linuksa z bootloader''a wpisz:
Kod:
bcdedit /delete {ID}


To wszystko mam nadzieję, że pomogłem.



Źródła:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

0x DEADBEEF
Odpowiedz
#2
Nieco nie rozumiem... jak dla mnie totalnie przekombinowana sprawa.
Wystarczyło w Windowsie zwolnić miejsce pod Ubuntu i... tyle.

- GParted nie jest potrzebny, bo utworzyć partycje możemy w instalatorze Ubuntu.
- Przy instalacji Ubuntu wybieramy wolny obszar i on sam dobierze sobie partycje główną + zrobi nam SWAP.
- Nie jest też potrzebna żadna partycja FAT32, bo Ubuntu bez problemu dzięki NTFS-3G obsługuje system NTFS. Poza tym, to nie Windows 8 gdzie mamy hibernację kernela, nie ma więc problemu z tym, aby modyfikować dane na partycjach NTFSowskich działając pod Windowsem.
- Zarządzanie bootowaniem zostawiłbym GRUBowi - to o wiele bezpieczniejsza metoda, bo Windows na ogół akceptuje tylko siebie. Gdy zechcemy usunąć Linuksa, używamy EasyBCD i nadpisujemy MBR.

Ogólnie więc nie powiedziałbym, aby to był np. poradnik dla początkujących, bo strasznie komplikuje coś naprawdę prostego Smile
Odpowiedz
#3
Ja osobiście mam tak u siebie i wszystko gra Wink
0x DEADBEEF
Odpowiedz
#4
Ciężko się to czyta, interpunkcja leży.
Odpowiedz
#5
Cytat: Wystarczyło w Windowsie zwolnić miejsce pod Ubuntu i... tyle.

Kwintesencja...

Ja stawiając Ubuntu obok Sevena miałem wolną partycję 100GB . Przy instalacji Ubuntu wybrałem tą partycję dla tego systemu i wszystko. Zmieniło sobie format na odpowiedni , bez zbędnej zabawy czymś innym.
Nie rozumiem po co to wszystko :/
Odpowiedz
#6
Chodzi o to, by korzystać z Windowsowego boot managera, nie z GRUB''a.
0x DEADBEEF
Odpowiedz
#7
Szczerze... Nie odwazylbym się Craze
Odpowiedz
#8
A ja to zrobiłem Cool Feel like ninja
0x DEADBEEF
Odpowiedz
#9
Tyle zamieszania aby zrobić bootmanager spod windows 7Cool
| Webroot SecureAnywhere | Zemana AntiLogger PRO| Bitdefender Traffic Light add-on |
Odpowiedz
#10
Ryzykowna sprawa, ale będę musiał spróbować.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości