Ciekawostka - The speed of processor 1 in group 0 is being limited by system firmware
#1
Mam laptopa który jest użytkowany przez moją drugą lepszą połowę. Samsung oparty o SB (B950).
Laptop jest intensywnie wykorzystywany do prac edycyjnych (zotero/dropbox/word/calibre). Luba się jakoś nie skarżyła, ale parę razy jak korzystałem z laptopa tomiałem wrażenie pewnej ślamazarności (windows 8 x64). Zwalałem to na jakieś zamulenie systemu albo to iż nie był wyłączany od paru dni... Nie mniej nie miałem czasu się tym bawić. Ostatnio jakoś jednak miałem chwilę więcej czasu i postanowiłem że zainstaluję od nowa system i postaram się go skonfigurować od "zera".
Wszystko było fajnie, ale dalej po zainstalowaniu wszystkiego co chciałem miałem wrażenie że chodzi to powoli.
Moją uwagę przykułpowtarzający się wpis w podglądzie zdarzeń "The speed of processor 1 in group 0 is being limited by system firmware". WTF?
Menadżer zadań w Windows 8 pokazuje jedną ciekawą rzecz - a mianowicie szybkość procesora liczoną w GHz. Co się okazuje. Nawet pod pełnym obciążeniem procesor działał z prędkością 800 MHz! (nie zwracałem na to wcześniej uwagi patrząc po prostu na procentowe użycie procesora). Moje rozpaczliwe próby wyszukiwania w wujku googlu rozwiązania problemu, przekierowywały mnie na strony równie zrozpaczonych użytkowników którym radzono uaktualnić bios (mój miał już najnowszą wersję). Próby zmian planów zasilania jak i inne tricki" nie przyniosły jednakpoprawy.
Po dłuższym czasie spędzonym na poszukiwaniu problemu, okazało się iż wszystkiemu winne jest oprogramowanie samsunga a dokładnie opcja "trybu cichego" który w trybie automatycznym (czyli domyślnym) powoduje iż procesor dział w trybie niskiego poboru energii z prędkością 800 MHz. Nic tutaj nie daje ustawienie trybu "wysokiej wydajności" czy jakiekolwiek inne działania.
Może mój wpis zaoszczędzi komuś paru ładnych chwil na zdiagnozowanie problemu. Swoją drogą moim zdaniem wypadało by aby Samsung w jakiś sposób ostrzegał użytkowników o tym fakcie przy ustawianiu trybu cichego - bo tak założę się iż nie jeden laptop samsunga bez powodu "muli". Wink
Odpowiedz
#2
Spójrz na to z pozytywnej strony - mniej się grzeje i możliwe, że faktycznie jest cichy Grin
Odpowiedz
#3
Mniej się grzeje, cichy, znacznie dłuższa praca na baterii - jako komputer przenośny funkcja fantastyczna. Smile
Odpowiedz
#4
To bardzo dziwne co piszesz, bo ja już mam 3 lapka Samsunga, i są trzy trybu pracy , SILENT , NORMAL , SPEED . Są one powiązane z planami wbudowanymi w windowsie.
Po przestawieniu ręcznym na profil wysoka wydajność, w aplikacji Samsunga także przestawia się wydajność na wysoką(NORMAL) . Po przejściu w stan oszczędznia energi , w aplikacji Samsunga wskakuje profil SILENT.
W zasadzie inne marki w tego co zauważyłem także mają podobne aplikacje ( ASUS , DELL , LENOVO)
Odpowiedz
#5
Odinstaluj samsungowski soft do zarządzania energią i sam ustaw to w panelu sterowania, dodatkowo daj screena z HDD Scan 3.3
Odpowiedz
#6
Ja nie mówię o profilach zasilania (bo tych mam wiecej - np. tryb zoptymalizowany przez firmę samsung etc), ale o trybie cichym który u mnie (samsung series 3) ma trzy tryby pracy: Automatyczny.Niski, wyłączony. Ustawienie to nie koreluje się z planem zasilania (przynajmniej tak mi się wydaje - gdyż ręcznie zmieniałem ustawienia wszystkich trybów zasilania, aby włączyć m.in tryb hybrydowy). Jutro ew. powrzucam screeny jeśli chcecie (a HDD scan dlaczego?)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości