Projekt CATSMI - czyli jak to jest z naszą prywatnością na serwisach społecznościowych
#1
Nie ma wątpliwości, że znaczna część nas...użytkowników komputerów...korzysta z portali społecznościowych. Moim zamiarem nie jest analizowanie przyczyn, czemu ludzie to robią, bo takie analizy to raczej domena socjologów, psychologów...czasem może psychiatrów...moim zamiarem jest zwrócenie uwagi na problem prywatności i ochrony naszych danych osobowych. Nie jest to błahy problem...internet i pozostałe media huczą od skandali, afer, pełne są informacji o wycieku danych czy ich kradzieży, a straty, jakie mogą nieść takie ekscesy mają nie tylko wymiar finansowy, ale również psychologiczny i społeczny. To nie jest coś, co dotyczy wąskiej grupy zapaleńców...to dotyczy nas...naszych dzieci...małżonków...bliskich i znajomych...każdy z nas biorąc udział w przedsięwzięciu takim jak portal społecznościowy czy gra online nawet, pozostawia swój własny ślad...swoje indywidualne dane. To nie tylko dane logowania, adres IP czy jakieś inne bardzo specyficzne pozostałości, to głównie w dobrej wierze pozostawione zdjęcia, dokumenty, wiadomości, rozmowy, teksty i przemyślenia mniej lub bardziej prywatne...chcielibyśmy, żeby były dobrze chronione...żeby były dostępne tylko wtedy, kiedy my na to pozwalamy...ufamy, że tak jest...a czy jest?
Jedną z instytucji, która stara się zbierać dane na ten temat, by potem je analizować na potrzeby m.in. zwykłych użytkowników jest CATSMI ( The Canadian Access to Social Media Information )- przedsięwzięcie, za którym stoją naukowcy z University of Victoria w Kanadzie. Naukowcy wzięli sobie za cel analizę prywatności na 20 najbardziej popularnych w kanadzie serwisach społecznościowych, zbierając nie tylko oficjalne dokumenty publikowane przez właścicieli stron, ale również wszelkie inne opinie i dowody na temat przestrzegania przez nich polityki prywatności, jej zgodności z prawem (również dostęp policji i służb specjalnych do tych danych), dostosowaniem do oczekiwań użytkowników. Zebrane dane dotyczą następujących serwisów: Blogger (Google); Club Penguin; Facebook; Flickr (Yahoo!); Foursquare; Google+; Instagram (po przejęciu przez Facebook); LinkedIn; LiveJournal; MySpace; Nexopia; Ping (Apple); Plenty of Fish; Reddit; Tumblr; Wikimedia Foundation; Wordpress.com; World of Warcraft (Blizzard); YouTube (Google); Zynga.
Można powiedzieć, że kwintesencją całego projektu jest lista pytań - są to pytania postawione twórcom/właścicielom serwisów, które w możliwie jasny i przystępny sposób odpowiadają na najbardziej podstawowe, newralgiczne i ważne pytania np:
- jakie prywatne dane są zbierane?
- czy dane te mogą być ujawnione organom ścigania?
- czy mamy wgląd w zbierane o nas dane?
- czy możemy zrezygnować z ujawniania własnych danych?
- czy dzieci mogą się rejestrować bez zgody rodziców?
- czy polityka prywatności serwisu jest zgodna z prawem?
- czy nasze dane są usuwane bezpowrotnie, jeśli wyrazimy taka chęć?

Oczywiście pytań na stronie projektu jest więcej...dla zainteresowanych odpowiedzią na nie konkretnych serwisów (mówimy głównie o warunkach kanadyjskich, ale niektóre pytania i odpowiedzi są uniwersalne) polecam przejrzenie ich sobie dokładniejsze w oryginale (strona jest angielskojęzyczna)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Strona projektu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości