Luka w sudo - możliwość uzyskania roota bez hasła
#1
Dzisiaj pojawiał się informacja o bardzo ciekawym błędzie w mechanizmie sudo służącym do szybkiego podnoszenia uprawnień.
Używam go na co dzień, więc tym bardziej mnie zainteresował:

Cytat: Sprawdźcie sami: odpalcie sudo -k, potem przestawcie zegarek na 1970-01-01 01:00:00, a następnie wydajcie komendę sudo su — powinniście zostać rootem.

Powyższy błąd w sudo pozwala osobom, które uzyskają np. fizyczny dostęp do komputera na wykonanie dowolnego polecenia (z tych, które mogą wykonywać sudoersi) bez konieczności uwierzytelnienia się (tj. podania hasła do sudo).
Na ataki szczególnie narażeni są użytkownicy Ubuntu i Mac OS X — dlatego że na tych systemach dość często korzysta się z sudo, a atak niestety zadziała tylko na tych kontach użytkowników, którzy kiedyś przynajmniej raz skorzystali z sudo.

Na czym polega dziura?
Kiedy użytkownik korzysta z sudo, tworzony jest plik timestamp (znacznik czasowy), pozwalający na wykonywanie poleceń bez potrzeby ponownego uwierzytelniania się przez 5 minut. Polecenie sudo -k, do którego użycia nie jest wymagane uwierzytelnienie się, resetuje tenże timestamp do czasu epoki (1970-01-01 01:00:00) …a przestawienie zegarka (które na niektórych dystrubucjach nie wymaga podania hasła roota) do czasu epoki sprawia, że znów wracają nam moce “uwierzytelnionego sudo”, czyli de facto jesteśmy rootem :-)

Błąd dostał numerek CVE i został poprawiony w sudo w wersjach 1.8.6p7 oraz 1.7.10p7.

Atak na sudo zadziała jeśli:
- masz dostęp fizyczny do maszyny i możesz na niej zmienić czas bez konieczności podania hasła (OS X w domyślnej konfiguracji)
- użytkownik, który się nie wylogował skorzystał w przeszłości z sud


Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]Błąd nie występuje w Debianie (bo do zmiany godziny wymagane są uprawnienia roota).
Odpowiedz
#2
Tam jest napisane, gdzie występuje i widać jak wychodzą ułatwienia w systemie. Dzisiaj miałem update w Arch akurat do poprawionej wersji, więc raczej szybko załatano. Druga sprawa wymagany jest dostęp fizyczny do komputera co też jest nie lada wyzwaniem.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości