Ankieta:
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Tak
0%
0 0%
Nie
0%
0 0%
Nie wiem
0%
0 0%
Twoja sprawa Craze
0%
0 0%
Razem 0 głosów 0%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Linux Ubuntu 8.04 Instalować ?
#1
Cześć, zainstalować obok Visty, Linux Ubuntu ??
Chciałem jakiejś odmiany, a Linux nawet mi się podoba Grin

Czekam na odpowiedzi ?
______________________

Podawajcie uzasadnienie swojej odpowiedzi !
MacBook Pro 13" Retina Mid 2014
Odpowiedz
#2
Moim zdaniem nie. Jeśli tak bardzo chciałbyś instalować Ubuntu, musisz to zrobić na osobnej, czystej partycji.
Czemu Linux nie? To jest może system bezpieczny, ale jest niefunkcjonalny. Na nim nie zagrasz, nie uruchomisz oryginalnych progsów, dużo rzeczy trzeba się domyślać i szukać po supportach Linuksa.
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#3
nie trzeba nawet na czystej partycji można zainstalować wewnątrz windowsa wtedy instalator utworzy plik dysk tak że nic nie popsuje i łatwo potem odinstalować
Odpowiedz
#4
Aha, jeszcze jedna bardzo ważna uwaga MateusXz. Jeśli chcesz wypróbować Linuxa, to uruchom płytę z Ubuntu w trybie LiveCD. Po wyłączeniu płyty system Windows będzie taki sam jak przed użyciem plytki.
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#5
Plati napisał(a):Aha, jeszcze jedna bardzo ważna uwaga MateusXz. Jeśli chcesz wypróbować Linuxa, to uruchom płytę z Ubuntu w trybie LiveCD. Po wyłączeniu płyty system Windows będzie taki sam jak przed użyciem plytki.


dobra rada Plati
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#6
Ja także chciałbym wiedzieć czy instalowanie linuxa obok xpka ma sens,
od jakiegoś czasu myślę nad tym
Odpowiedz
#7
Jeśli Linux to przede wszystkim: KDE albo openSUSE. Jeśli na notebook - a to openSUSE Smile
Odpowiedz
#8
można czemu nie ale lepiej chyba sobie maszynę wirtualną zainstalować i na niej linuksa
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#9
Ratatui napisał(a):Jeśli Linux to przede wszystkim: KDE albo openSUSE. Jeśli na notebook - a to openSUSE Smile


A może Mandriva 2009? Łatwy w użyciu i nowoczesny system linuxowy. Występuje w wersji płatnej i darmowej:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#10
Temat dla mnie! Więc dodam swoje trzy grosze. Miałem 8.04, teraz mam 8.10, który żyje razem z Windows XP. Maszyna wirtualna? Nie ma sensu - nie będziesz miał wsparcia 3D (nawet ze sterownikami do niektórych kart NV i ATI, ja nie musiałem instalować), a sam system będzie wolny (nie mówiąc, że miałbyś wirtualną maszynę na Viście). Czy warto instalować? Też zadałem sobie pytanie. Za Ubuntu:
1) System do odratowania Windows, usunięcia zakażonego pliku
2) za darmo, bez wirusów, stabilny i ... fajny!
Ale:
Musisz się obejść bez Activex, niektórych gier (większość można uruchomić na Wine).
Koledzy też mówią o KDE - to tylko środowisko graficzne, nie sama dystrybucja.
Ubuntu ma GNOME, ale można doinstalować KDE i kilka innych.


Co do partycji, to właśnie wczoraj zrobiłem nowy podział. Mam teraz 3 dla pingwinka i 2 dla Windows.
Odpowiedz
#11
A jaki linuź dla początkującego byście polecili???
macie jakieś namairy jak zainstalować linuxa obok xpeka na laptopie????
i ogólnie co i jak oraz gdzie................
Odpowiedz
#12
Linux dla początkującego - Mandriva Free. Miałem, ale osobiście jestem zbyt przyzwyczajony do Windows i dlatego po kilku godzinach odinstalowałem.
Jak zainstalować Linuksa? Według instalatora Smile
Skąd pobrać? Z oficjalnych zródeł. Wpisz sobie w Google Mandriva Free 2009 download - masz linka -

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#13
Polecam jakieś "user-friendly" - Ubuntu, Mandriva, OpenSuSe,Fedora - z naciskiem na Ubuntu - ma dużą społeczność, nowe wydania są stabilnie wydawane, a instalator graficzny (z myszką).


Jak go ugryźć? Pobierz LiveCD z

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, wypal i ruszaj! Jak chcesz go mieć na dysku, to albo za pomocą Wubi - tworzy wirtualny dysk, ale bez hibernacji a wydajność dysków jest mniejsza. Do zainstalowania potrzebujesz przynajmniej 5GB - na system, aktualizacje i kilka programów (to i tak mało). Ja proponuję utworzyć partycję rozszerzoną, a w niej 3 logiczne:
SWAP - to taka partycja wymiany (jak w Windows to plik), rozmiar zależny od RAM i czy chcesz używać hibernacji (ja mam 900MB przy 512MB RAM)
/ - root, czyli korzeń, tu jest instalowany system, twoje programy
/home - twój katalog domowy, czyli taki Documents and Settings jak w Windows. Tu są zapisywane twoje dokumenty oraz pliki konfiguracyjne programów, co jest wygodne przy reinstalacji.

Gdybyś zainstalował, to przy starcie miałbyś okienko wyboru systemu, na początek miałbyś 4 pozycje - Windows, Memtest oraz Ubuntu i tryb awaryjny dla Ubuntu. Można zmieniać domyślnie uruchamiany system i czas do bootowania.

Na deser:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

quiz dla niewiedzących jakiego Linu ks a wybrać
Odpowiedz
#14
czyli rozumiem ze mam np.pobrać torenta z tej stronki

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

czy jesli wypalę to na płytkę będzie istniała możliwośc przetestowania systemu przed instalacją tak aby nie rozwaliło mi xpeka.Jeszcze chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja ze sterownikami do neostrady............
oraz czy jest możliwośc aby posiadając 2 systemy domyślnie uruchamiającym się systemem(automatycznie uruchamiającym się)był win xp.
jak ma się sprawa z syfami na kompie

i chyba najważniejsze pytanie.CZY WARTO??????????????????
Odpowiedz
#15
Lunaticdreams, tak, mozesz pobrac iso z tej strony. Po wypaleniu plyty i uruchomieniu jej będziesz miał do wyboru: Install, LiveCD, Exit.

"oraz czy jest możliwośc aby posiadając 2 systemy domyślnie uruchamiającym się systemem(automatycznie uruchamiającym się)był win xp." - tak. Panel sterowania -> System -> Zaawansowane -> Ostatni przycisk Ustawienia i tam możesz wybierać.
Nie ważne jak mocno uderzasz, ale jak mocny cios potrafisz przyjąć od życia i iść dalej. Ile możesz znieść i ciągle iść na przód! Tak się wygrywa. Użalanie się nad sobą nie przynosi rozwiązań.... !
Odpowiedz
#16
Zonk! Nie zrobi tak, bo zainstaluje mu się GRUB. A gruba ustawia się spod Ubuntu, w specjalnym pliczku. Proponuję Ci, wybierz polski remiks - są już kodeki, wywalone niepotrzebne bajery jak czcionki chińskie, przykłady w OO.org... W nim jest też programik do neostrady - Ubudsl czy Ubuneo - na czas instalacji i ładowania LiveCD odłącz kabel sieciowy od komputera! Zawiesi się.

Użyj CD-RW - jak nie będzie działać 8.04, to 8.10, a jak nie, to wersja tekstowa. Co do drajwerów, to Ubuntu wykryje sprzęt i zainstaluje potrzebne biblioteki. Może być konieczne zainstalowanie do karty graficznej, ale to wystarczą 2-3 kliknięcia i masz zainstalowany.

Jak będziesz zadowolony to Ci powiem jak ustawić XP. I na koniec:
Waaartoooooooo!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
#17
adam_993 napisał(a):Zonk! Nie zrobi tak, bo zainstaluje mu się GRUB. A gruba ustawia się spod Ubuntu, w specjalnym pliczku. Proponuję Ci, wybierz polski remiks - są już kodeki, wywalone niepotrzebne bajery jak czcionki chińskie, przykłady w OO.org... W nim jest też programik do neostrady - Ubudsl czy Ubuneo - na czas instalacji i ładowania LiveCD odłącz kabel sieciowy od komputera! Zawiesi się.

Użyj CD-RW - jak nie będzie działać 8.04, to 8.10, a jak nie, to wersja tekstowa. Co do drajwerów, to Ubuntu wykryje sprzęt i zainstaluje potrzebne biblioteki. Może być konieczne zainstalowanie do karty graficznej, ale to wystarczą 2-3 kliknięcia i masz zainstalowany.

Jak będziesz zadowolony to Ci powiem jak ustawić XP. I na koniec:
Waaartoooooooo!!!!!!!!!!!!


Sądząc po twojej wypowiedzi "Warto!!!!!!!!!" Powinienem zainstalować Ubuntu ? Styczność z G Parted miałem, więc nie będzie problemu Smile
MacBook Pro 13" Retina Mid 2014
Odpowiedz
#18
Jeśli chcesz przetestować Ubuntu jako LiveCD to musisz również zmienić w BIOSie "First Boot Device" jako napęd CD/DVD ale o tym chyba wiesz Tongue
Odpowiedz
#19
Ok dzięki za info,a czy któś mógłby mi podać lineczka do besposredniego downladu oczywiście wersji takiej co jest łatwa lekka i przyjemna plu s ma stery do neo.
czy może ten wystarczy

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

a jak ma się sprawka z virami?


Jestem coraz bardziej za tym aby zainstalować drugi system,xpek mi się już znudził,ale musi być ponieważ czasem daję kompa ojcu aby sobie poprzeglądał co nieco.
Odpowiedz
#20
Wirusów niby nie ma Grin
MacBook Pro 13" Retina Mid 2014
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości