Rootowanie telefonu
#1
Panowie czy rootowanie nowego telefonu jest bezpieczne bo ciałem sobie włączyć zaporę w avast mobile a czy tałem gdzieś ze zrootowany telefon jest mniej bezpieczny??.CZy przy rootowaniu tracę wszystkie dane na telefonie???.

Ps.Wyczytałem że dobrym programem do rootowania jest Unlock Rootczy ktoś go używał???
Odpowiedz
#2
Jaki masz model telefonu?
Rootowanie jest całkowicie bezpieczne.
Odpowiedz
#3
LG - Swift L3
Odpowiedz
#4

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#5
DZęki za odpowiedz.Z tego co tam ludzie sie wypowiadaja to pare osób po rootowaniu mam problem z telefonem wiec chuba sie wstrzymam jak mi gwarancja sie skonczy bo szkoda ja stracic.
Odpowiedz
#6
KaMiL napisał(a):Jaki masz model telefonu?
Rootowanie jest całkowicie bezpieczne.


KaMiL- co znaczy bezpieczne?Wink

Jeśli telefon jest na gwarancji to tzw. rootowanie skutkuje zazwyczaj jej utratą. Serwis może więc odmówić naprawy innych uszkodzeń (nie powstałych wskutek rootowania), jeśli wykryje, że telefon był rootowany.

Sorgi- musisz przeczytać warunki gwarancji zakupionego telefonu.

W moim przykładzie musiałem użyć szkła powiększającego, aby odczytać ten drobny tekst:

Samsung Galaxy S3, Warranty Card - Polish:

Cytat: Punkt 5: Gwarancją nie są objęte:

- uszkodzenia powstałe na skutek samowolnych napraw, przeróbek, zmian oprogramowania dokonanych przez Kupującego lub osoby nieupoważnione.


Problem jest taki: nie da się skutecznie udowodnić, że zmiana oprogramowania nie miała wpływu na jakieś uszkodzenia. Jeśli serwis wykryje rootowanie to może odmówić naprawy gwarancyjnej.

Przykład: zepsuje się mikrofon na rootowanym telefonie. Serwis wykryje przeprowadzony root (nawet jeśli doprowadzimy telefon do stanu przed rootowaniem i wgramy fabryczny software może to wykryć) i odmawia naprawy, ze względu na naruszenie punktu 5. Prawnie nie da się tego uratować. To my musimy wytoczyć proces cywilny i przedstawić dowody. Kiepsko to widzę.

Rootowanie telefonu na gwarancji z punktu widzenia prawnego nie jest całkowicie bezpieczne. Przede wszystkim trzeba przeczytać warunki gwarancji. Idea
Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz
#7
Zawsze oddając do naprawy można wgrać Stocka. Zrootowanie mojej neo V to jedna z moich udanych decyzji. System od producenta jest niedopracowany i wolno działa.
Rootować można chociażby tylko dlatego by usunąć te zbędne programy producenta.
Odpowiedz
#8
Adi Cherryson napisał(a):KaMiL - co znaczy bezpieczne?

Jeśli telefon jest na gwarancji to tzw. rootowanie skutkuje zazwyczaj jej utratą. Serwis może więc odmówić naprawy innych uszkodzeń (nie powstałych wskutek rootowania), jeśli wykryje, że telefon był rootowany.

Proces rootowania można całkowicie cofnąć w kilka sekund Smile Nawet złamany bootloader można ponownie zablokować.
Wątpię, aby serwis był tak dociekliwy, żeby udowodnił, że telefon był rootowany. Przynajmniej w moim przypadku nie był. Telefon musiałem zanieść do serwisu, to szybciutko przywróciłem oryginalny soft, zablokowałem bootloader i nie była żadnych problemów Smile
Odpowiedz
#9
Pytanie również brzmi - czy root, czyli odblokowanie oprogramowania jest równoznaczne z jego zmianą?
Wydaje mi się, że to nie takie proste do stwierdzenia i wcale nie implikuje utraty gwarancji.

Raczej na pewno jest to bezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa używania smartfona - nawet gdy mamy możliwość podniesienia uprawnień do poziomu root''a, to zrobią to tylko aplikacje, którym na to pozwolimy w wyświetlanych monitach. Nie ma sytuacji, w której pobieramy z marketu syf, a on na dodatek ma pełnię władzy sam z siebie.
Odpowiedz
#10
lukasamd napisał(a):Pytanie również brzmi - czy root, czyli odblokowanie oprogramowania jest równoznaczne z jego zmianą?
Wydaje mi się, że to nie takie proste do stwierdzenia i wcale nie implikuje utraty gwarancji


Oj wystarczy, że zobaczą że masz S-OFF (w HTC) i po gwarancji np Tongue
Ogólnie to zmiana softu nie powinna mieć wpływu na gwarancję - toć Andek darmowy i teoretycznie mógłbym wgrywać co mi się podoba no ale producent wie lepiej...
Realtime: Sandboxie + Windows Firewall Control + NoVirusThanks EXE Radar Pro
Web browser: Firefox + Ghostery + NoScript
Password Manager: S10 Password Vault PL
Recovery: Rollback Rx
Odpowiedz
#11
W telefonach HTC podczas odblokowania bootloader (nie chodzi mi o s-off) wiąże się z utratą gwarancji, taki telefon jest odnotowany w systemie w serwisie.
W telefonach Samsung wygląda podobnie bo podczas zabawy Odinem zostaje trwały ślad po tym zabiegu i nawet KIES potrafi to zwęszyć..
W telefonach od Sony sprawa wygląda zupełnie inaczej i producent pozwala na modowanie byle podczas oddania do serwisu był oryginalny soft.

ale to prawda, że wszystko zależy od serwisanta bo często przymykają oczyGrin
Odpowiedz
#12
slawsi5 napisał(a):ale to prawda, że wszystko zależy od serwisanta bo często przymykają oczy


Napisz to na forum android ludziom którym anulowali gwarancje Tongue
Realtime: Sandboxie + Windows Firewall Control + NoVirusThanks EXE Radar Pro
Web browser: Firefox + Ghostery + NoScript
Password Manager: S10 Password Vault PL
Recovery: Rollback Rx
Odpowiedz
#13
Eru napisał(a):
slawsi5 napisał(a):ale to prawda, że wszystko zależy od serwisanta bo często przymykają oczy


Napisz to na forum android ludziom którym anulowali gwarancje Tongue


dlatego napisałem "często" a nie "zawsze"Grin
Odpowiedz
#14
lukasamd napisał(a):Pytanie również brzmi - czy root, czyli odblokowanie oprogramowania jest równoznaczne z jego zmianą?Wydaje mi się, że to nie takie proste do stwierdzenia i wcale nie implikuje utraty gwarancji.


Według gwarancji na mój telefon - jako użytkownik nie mogę niczego zmieniać.

Zrobiłem zdjęcie przez lupę:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Jedynie zmiany to te, których dokonuje producent przez jego oficjalny program - Kies lub serwis.

Przy okazji to skandaliczne, jak jesteśmy ograniczani w możliwości przeczytania czegokolwiek, co dotyczy prawnych efektów umowy. Niedawno pisałem o braku możliwości skutecznego zapoznania się z umową licencyjną programu Norton Internet Security:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



KaMiL napisał(a):Proces rootowania można całkowicie cofnąć w kilka sekundNawet złamany bootloader można ponownie zablokować.Wątpię, aby serwis był tak dociekliwy, żeby udowodnił, że telefon był rootowany. Przynajmniej w moim przypadku nie był. Telefon musiałem zanieść do serwisu, to szybciutko przywróciłem oryginalny soft, zablokowałem bootloader i nie była żadnych problemów


Nie wiem jakie miałeś warunki gwarancji. Odnosząc się do moich: jeśli wykonałem root to naruszyłem warunki. Przywrócenie oryginalnego softu to oczywiście byłoby działanie w celu ukrycia tego naruszenia. Być może uszkodzenie telefonu, które chciałbym teraz naprawić w serwisie na gwarancji, spowodowane było właśnie przez root, który staram się ukryć.

slawsi5 napisał(a):W telefonach HTC podczas odblokowania bootloader (nie chodzi mi o s-off) wiąże się z utratą gwarancji, taki telefon jest odnotowany w systemie w serwisie.
W telefonach Samsung wygląda podobnie bo podczas zabawy Odinem zostaje trwały ślad po tym zabiegu i nawet KIES potrafi to zwęszyć..
W telefonach od Sony sprawa wygląda zupełnie inaczej i producent pozwala na modowanie byle podczas oddania do serwisu był oryginalny soft.

ale to prawda, że wszystko zależy od serwisanta bo często przymykają oczyGrin


Problem nie dotyczy naszych indywidualnych subiektywnych doświadczeniach z reakcją jakiegoś serwisu i doświadczeniach innych osób, które opisały to na forach. Jeśli zakupiliśmy legalnie telefon, to łączy nas umowa ze sprzedawcą. Mamy zawsze możliwość do dochodzenia swoich praw z tytułu tzw. rękojmi. Zazwyczaj mamy też możliwość skorzystania z gwarancji producenta.

Dla mnie ten temat jest już nieco, przepraszam - nudny. Zawsze tak samo. Wygląda to zazwyczaj tak: Firma X mnie oszukała, co innego mówili/obiecywali, co innego teraz robią. Proszę pokazać: 1) umowę sprzedaży, 2) kartę gwarancyjną i 3) wszystkie inne dokumenty: załączniki, Ogólne Warunki Umów etc. I w zdecydowanej większości spraw znajduję haczyk, czyli punkt na który Firma X skutecznie się powołała, aby zaprzeczyć domniemanym obietnicom.

Trzeba po prostu dokładnie przeczytać każdy dokument, na którym składamy swój podpis. Co więcej, musimy mieć jego drugi egzemplarz. Gdy podpisywany dokument jest tylko w jednym egzemplarzu, koniecznie trzeba zażądać wydania jego kopii. Poprosić grzecznie o skan.

Sony pozwala na modowanie - napisał slawsi5. Jeśli jakaś sprawa nie zostanie załatwiona po naszej myśli, to nie możemy przecież powywoływać się na ten post slawsi5 (przy całym szacunku i chęci pomocy) na tym forum, tylko na dokumenty, które podpisaliśmy. Dobry nastrój miłego serwisanta może się zmienić już następnego dnia, gdy otrzyma odpowiednie instrukcje od działu prawnego przez swojego kierownika.

Każda sprawa jest inna, w polskim prawie nie obowiązują precedensy; że ktoś inny nie miał problemów - nic to nie znaczy. To jak logi wklejane w przypadku prośby o pomoc przy zainfekowaniu systemu. Jedna sprawa - tylko jedno konkretne rozwiązanie...

Przestrzegam przed wyciąganiem wniosków odnośnie prawnych możliwości na podstawie opisów na jakimkolwiek forum. Także tutaj - pisane przeze mnie. To mój telefon, moja umowa, moja gwarancja.
Trzeba bowiem odróżnić niezwykle pomocne porady techniczne, od ich skutków prawnych...

Wszystko jest OK, dopóki nasz smartfon przestanie działać, czyli zamieni się w tzw. cegłę. Wall
Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz
#15
Okopię trochę temat i się zapytam czy UnlockRoot jest bezpieczny?
Podobno producent jest z Chin używający Amerykańskiej domeny.
Poza tym podczas Instalacji tego programu chce on zainstalować adware w postaci toolbar a podczas ROOTowanie a bardziej pod koniec próbuję przemycić jakiś battery saver, niby można tego uniknąć klikając na "no" ale przy takiej polityce to podczas ROOTowania potajemnie może być dodawany jakiś szkodliwy skrypt itp.
Co o tym myślicie?
Odpowiedz
#16
Technicznie - to nie wiem. Ale na podstawie tego co piszesz, byłbym ostrożny.

Prawnie - przeczytaj warunki gwarancji, jeśli jeszcze Twój telefon jest w okresie gwarancji - czy możesz dokonywać zmian oprogramowania.
Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości