Ankieta: Których ze znanych założycieli firm antywirusowych uważasz za "ojców" rynku zabezpieczeń?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Marka Sella (mks_vir)
25.93%
7 25.93%
Johna McAfee (McAfee)
11.11%
3 11.11%
Eugene Kasperskyego (Kaspersky Lab)
33.33%
9 33.33%
Petera Nortona i Symantec
14.81%
4 14.81%
Założycieli Gdata
3.70%
1 3.70%
Założycieli Aviry
0%
0 0%
Założycieli Avasta.
11.11%
3 11.11%
Razem 27 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Było kiedyś, jest i dziś.
#1
Tysiące zagrożeń dziennie, e-przestępstwa, kradzieże danych kart kredytowych/płatniczych, pułapki dla najmłodszych użytkowników, kto by lata temu pomyślał, że tym będzie oznaczał się dzisiejszy internet. Tam gdzie jest zainteresowanie, pojawiają się i problemy. To logiczne. Niegdyś bazę definicji wirusów dostarczały pojedyncze zapisy. Aktualizacje były też wysyłane za pomocą dyskietek, dzięki czemu uaktualniano antywirusy i leczono infekcje stacji roboczych. A dziś? Mamy chmury, HiPSy, heurystyki, Sandboxy - to wszystko zdaje się być paranoicznym poszukiwaniem recepty na działania cyber-przęstępców, ale też niejakim marketem pomysłów i idei producentów odpowiednich programów. A jak było kiedyś? Czy ikony dawnych lat, pierwszych programów antywirusowych przetrwały próbę czasu ?

Po pierwsze mks_vir

1987 rok – Marek Sell tworzy aplikację walczącą z zagrożeniami komputerowymi. Nie, nie był to dzisiejszy antywirus, ale i rzeczywistość inną była. Cytując Wikipedię :

Starsze wersje programu, przeznaczone dla DOS-a, wyróżniały się szczegółowymi informacjami nt. działania niektórych wirusów i demonstracjami ich graficznych oraz dźwiękowych efektów.

Polak wydając tego typu program zapisał się na zawsze w kartach historii, a dziś dorobek Sella został podzielony na dwoje:

Arcabit – mks_vir


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


prosta aplikacja zabezpieczająca, nieporażająca zbytnio skutecznością. Łatwy w obsłudze antywirus na bieżąco identyfikuje szkodniki znajdujące się na dysku używającego go internauty. Nie ma tu zbyt wielu nowych/ imponujących technologii zabezpieczeń. Mks_vir jest raczej cieniem płatnych komercyjnych produktów Arcavir, choć już niedługo ma pojawić się zapowiedziana przez producenta beta pełnego pakietu MKSa.

wydarzenia ostatnich lat, które w efekcie doprowadziły firmę  MKS Sp. z o.o. do upadłości likwidacyjnej, spowodowały, że merytoryczne i techniczne aspekty rozwoju oprogramowania zeszły na drugi plan ustępując pola jałowym sporom. Przyszłość programu mks_vir stanęła pod znakiem zapytania i tylko krok dzielił go od zapomnienia. My – ludzie z zespołu ArcaVir, którzy przed laty byliśmy kluczem do faktycznego sukcesu programu mks_vir, stwierdziliśmy, że nie możemy dopuścić do sytuacji, gdzie jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek z branży IT zniknie z rynku lub trafi w niepowołane ręce. Już kiedyś poprowadziliśmy mks_vir-a na szczyt i teraz zrobimy to ponownie. Przygotowaliśmy nowy pakiet mks_vir dostępny bez opłat dla wszystkich użytkowników. Dołożymy wszelkich starań, aby nowy mks_vir, zbudowany w oparciu o technologię swojego „młodszego brata” – pakietu ArcaVir, spełnił oczekiwania polskich użytkowników komputerów i ponownie stał się powodem do dumy w rodzimej branży informatycznej.

*http://www.locos.pl/wydarzenia-mainmenu2-119/7263-arcabit-wacicielem-mksvira

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


FileMedic

Oprogramowanie wywołujące mieszane odczucia jest zdecydownaie najnowszym antywirusem dostępnym na rynku. Korzystająca z własnych, niezależnych silników płatna aplikacja zabezpieczająca, ma być niejako czymś rewolucyjnym. Tak zapewne chcieliby twórcy tegoż projektu , a jak jest naprawdę? Wyniki do imponujących nie należą, są wręcz mizerne. Niejednokrotnie program sprawdzany był w naszym „MalwareLabie”, a także video- testowany. Żadna ze znanych instytucji testujących nie przyjrzała mu się dokładniej nad czym zapewne wszyscy ubolewamy. W mojej ocenie FileMedic potrzebuje jeszcze wiele czasu na rozwój. Osobiście trzymam kciuki.

FileMedic jest polską firmą funkcjonującą w branży IT, która zajmuje się projektowaniem i tworzeniem oprogramowania antywirusowego. Spółka formalnie powstała na początku 2011 roku. Większościowym udziałowcem i Prezesem zarządu FileMedic jest Piotr Nowak - właściciel nazwa.pl. Kadrę firmy tworzą profesjonalni programiści i projektanci, którzy współtworzyli pierwszy na polskim rynku oprogramowania antywirus o nazwie mks_vir. Zespół ten został wzmocniony analitykami prowadzącymi laboratoria badawczo-rozwojowe
w Europie i Azji. 
*

*http://www.filemedic.com/

i cytując Pana Mateusza Sella (źródło j/w)

Od konkurencji odróżnia nas
niekorporacyjne podejście do tematyki bezpieczeństwa, dzięki czemu możemy w łatwy sposób wdrażać innowacyjne pomysły w ramach naszego programu. Skuteczność FileMedic opieramy o najnowsze rozwiązania z zakresu analizy behawioralnej i mechanizmów heurystycznych. Posiadamy nowoczesne laboratorium, w którym studiujemy próbki nieznanych dotąd wirusów i zagrożeń komputerowych.


John i Eugene

Dwóch znanych na całym świecie specjalistów wprowadziło na rynek oprogramowania, które bez wątpienia przetrwały w dużej popularności do teraz. Zaczął John McAfee w 1987 roku zakładając firmę będącą dziś w rękach potężnego Intela. Oprogramowanie McAfee, bo tak po dziś dzień nazywane są produkty amerykańskiego producenta budząjednak więcej kontrowersji aniżeli kiedyś. Bardzo konserwatywne metody ochronne, opierają schemat swego działania o definicje zapisane w aktualizacjach silnika antywirusowego – VirusScan oraz zewnętrznej heurystyki- Artemis, będącej jedną z pierwszych „chmur” .Nowa wersja McAfeeprzynosi zmiany w kwestiach interfejsu oraz zapewne szybkości reakcji Artemis, jednak nie buduje wielkich nadziei na przełom technologiczny. Ale może takie powinno być oprogramowanie kierowane do typowych użytkowników?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Kasperskyego nikomu nie trzeba przedstawiać. W 1997 roku założył wraz ze swą żoną ( dziś współwłaścicielką Gdaty) ogormne przedsiębiorstwo informatyczne, tworzące jedno z najbardziej, o ile faktycznie nie najpopularniejszych oprogramowań do zapobiegania cyberprzęstępczości. Niegdyś współpracując z F secure czy Gdatą , dziś z Chceck Point, prowadząc w najważniejszych zdawać by się mogło rankingach detekcji, oferując kompleksowe pakiety dla każdego poziomu klientów Kaspersky Lab wysuwa się na prowadzenie, co udawadniają setki milionów klientów rosyjskiego producenta.
Pakiet Kaspersky Internet Security 2013 ukazuje pewne trendy rynku zabezpieczeń. Posiada bogaty w definicje i wydajny ( przynajmniej na tle poprzednich wersji) silnik skanujący, heurystykę pomagającą zdiagnozować nowe wirusy nim znajdą się one w laboratorium, chmurę za pomocą której łączy użytkowników we wspólną sieć wymiany danych n/tbezpieczeństwa zainstalowanych programów czy choćby tryb automatyczny/manualny dostosowujące się pod wymagania internautów.
KIS stosuje również technologię ochrony bankowości, czy dzięki współpracy z Ferrari, powstała osobna, dedykowana wersja pakietu. Wszystko to ''zamknięte” w stosunkowo oszczędnej dla zasobów systemu aplikacji.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


AntiViren Kit, czyli stary jak G Data


Jeden z pierwszych(o ile faktycznie nie pierwszy komercyjny program antywirusowy) ma długą historię sięgającą połowy lat osiemdziesiątych. Korzystający z wieloletniego doświadczenia, a także „wsparcia” dwóch zewnętrznych silników ( Bitdefendera i Avasta) niemiecki produkt zabezpieczający od lat jest w niejakiej czołówce tego typu aplikacji i choć jest mocno „konserwatywny” (podobnie jak choćby Avira) nie można zarzucić mu jednego – braku skuteczności. Łatwy w obsłudze antywirus, dedykowane rozwiązania biznesowe, od blisko trzydziestu lat walczą z hakerami. Teraz pod okiem pani Kaspersky.

Nowy pakiet GIS 2013 ukazał niejako to co poprzednie wydania, jednak w mocno lżejszym wydaniu. Dwa skanery real- time, obrona heurystyczna, Firewall, kontrola poczty E-mail czy podobnie jak w KISie możliwość wybrania trybu działania sprawiają, że Gdata długo nie zostanie skreślona z grupy najskuteczniejszych pakietów zabezpieczających. A może producent ten nie musi już niczego zmieniać ? Przecież w wielu oficjalnych testach ma świetne wyniki...

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Peter Norton i Symantec

Peter Norton w ramach swej działalności wydał wiele popularnych na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych programów przeznaczonych dla Windowsa (między innymi menedźer plików), jednak jego nazwisko stało się najbardziej rozpoznawalne , za pomocą firmy Symantec , która w 1990 roku przejęła od Nortona prawa do marki. Dzięki temu mamy dostępne na rynku kultowe już NISy, rewolucyjne pod względem niskiego zużycia zasobów systemowych oraz automatycznej- heurystycznej umiejętności klasyfikacji nowych zagrożeń. Norton Internet Security jest bez wątpienia jednym z najprostszych w obsłudze i najskuteczniejszych pakietów zabezpieczających na świecie.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Lekko, lżej, Norton?

Parasolka

Chroniąca ponad 100 milionów komputerów popularna Avira od ponad dwudziestu lat produkuje aplikacje służące powstrzymywaniu malware. Dostępne zarówno w wersji płatnej jak i darmowej antywirusy zaskakują wysoką jakością detekcji i pewnego rodzaju niepozornością. Producent posiada fanów na całym świecie, co utwierdza tylko przekonanie, że parasolka jaka by nie była, zawsze będzie dobra Smile

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Eset

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Choć to Kaspersky i Norton są powszechnie uważane za te ''topowe” produkty, to właśnie Eset jest numerem 1 w Polsce. Mające laboratorium w Polsce, słowackie przedsiębiorstwo ma już 20 lat. Najpiękniejszy wiek. Wkrótce pojawi się szóstka popularnego pakietu Smart Security, w pełni automatycznego lub (na życzenie) drastycznie manualnego leku na internetowe szkodniki. Czy kiedykolwiek pozycja tego programu zostanie naruszona? Nie zanosi się Smile

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


I inni..

1988 Avast– pierwsze wydanie czeskiego oprogramowania, dziś będącego najpopularniejszym darmowym antywirusem, Dr.Web choć w Polsce rzadko spotykany na domowych komputerach, niegdyś mocno popularny i ciągle obiecujący, Sunbelt, Trend, Panda, Avg.. oni byli już kiedyś , są i dziś.

Technika ''idzie do przodu”, przestępczość także,a wszystko zaczęło się od pojedynczych aplikacji.....


Autor:McAlex
SafeGroup.pl - Zadbamy o Twoje bezpieczeństwo
Odpowiedz
#2
Świetny tekst AlexBeer
Choć uświadomiłeś mi nim pośrednio, że jestem.... stary Cool
Odpowiedz
#3
Miquell napisał(a):Świetny tekst AlexBeer
Choć uświadomiłeś mi nim pośrednio, że jestem.... stary Cool


Oj tam, oj tam. Po prostu od dziecka obserwowałeś rozwój branżyLol
Odpowiedz
#4
Takie teksty czytam z przyjemnością!Beer
Odpowiedz
#5
Nie wiem, Peter Norton bardziej kojarzy mi się z Norton Commanderem...
Odpowiedz
#6
I dobrze. W ankiecie jest podany razem z Symantec. W końcu jakby nie patrzec to jego nazwisko/firma to pewna podstawa, ale całe wykonanie to Symantec. Nie należy go traktować na równi z Mcafee, Kasperskym czy Sellem.
Odpowiedz
#7
McAlex napisał(a):I dobrze. W ankiecie jest podany razem z Symantec. W końcu jakby nie patrzec to jego nazwisko/firma to pewna podstawa, ale całe wykonanie to Symantec. Nie należy go traktować na równi z Mcafee, Kasperskym czy Sellem.


Symantec kupił tylko nazwisko Petera Nortona i wykorzystał jako pewien etap wczesnego rozwoju - legendę, która zostanie zapamiętana w mitach o początkach - jak Linus Torvalds.Firma Petera Nortona nie stworzyła żadnych programów zabezpieczających...

Aby ankieta była merytoryczna, trzeba byłoby chyba rozdzielić Petera Nortona i Symantec. Ciekawe, kto wtedy popełniłby błąd zaznaczając Nortona zamiast Symanteca Smile

Bardzo dobry tekst, brakuje więcej opisu n/t powstania i historii Avast. To przecież jest prekursor wykorzystania darmowego software.
Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz
#8
Z "dinozaurów" to chyba brak też Trend Micro - założonej w 1988 w Japonii czy amerykańskiej CA Technologies, której korzenie sięgają jeszcze poza 1985...pamięta ktoś jeszcze ich InoculateIT Personal Edition?...miałem go jeszcze na Win98 Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości