Ankieta: Który z podanych pakietów bezpieczeństwa zainstalowałbyś w swoim systemie?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Norton Internet Security
19.35%
12 19.35%
Eset Smart Security
4.84%
3 4.84%
Emsisoft Internet Security
12.90%
8 12.90%
Kaspersky Internet Security
24.19%
15 24.19%
avast! internet Security
9.68%
6 9.68%
Avg Internet Security
1.61%
1 1.61%
Comodo Internet Security Pro
9.68%
6 9.68%
Bitdefender Internet Security
4.84%
3 4.84%
Panda Internet Security
3.23%
2 3.23%
F secure Internet Security
9.68%
6 9.68%
Razem 62 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Lekko- lżej- Norton ?! - recenzja NIS 2013.
#1
Programy antywirusowe od zawsze kojarzyły się z dużym obciążeniem systemu. Jedną z potwierdzających tę tezę aplikacją , był jeszcze kilka lat temu, opisywany przeze mnie program. Niedawno doszło jednak do drastycznej zmiany. Czy pakiet bezpieczeństwa może być lekkim nawet dla starszych maszyn, a do tego skutecznym i bezproblemowym? Ktoś mógłby rzec ,że nie, przecież oprogramowania tego typu muszą działać w “tle” kontrolując każdą akcję użytkownika.

A , co jeszcze ciekawsze, czy automatyczny antywirus może pokonać ogromną liczbę malware, nie zadając przy tym mnóstwa irytujących, ba wręcz niedopuszczalnych dla typowego internauty pytań?
Żeby odpowiedzieć na te pytania, należy zainstalować Nortona Internet Security 2013.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Oprogramowanie Symanteca jest tak mocno popularne ,że niestety nie może obyć się bez ataków konkurencji. Lekkość, skuteczność, automatyka, budzi mocny respekt wśród klientów i wręcz prowokuje innych producentów do udowadniania swej wyższości nad topowym Nortonem. Pierwszym z brzegu przykładem może być Check Point , producent ZoneAlarma, porównujący skuteczność swej aplikacji z NISem (oczywiście na plus dla darmowego rozwiązania).

Co ciekawe dobre wyniki ZA i tak nie są w stanie “przechwycić” dla niego klientów Nortona. Dlaczego? Co takiego jest w tym programie,że jego fani nie widzą w zasadzie innej alternatywy?
Na czym polega kolosalna wręcz popularność aplikacji Symantec? Czas to sprawdzić.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Instalacji prostszej niż tej zastosowanej w NISie chyba być już nie mogło. Nikt nie może mieć z nią żadnego problemu. A więc pierwszy plus dla aplikacji. W wyglądzie interfejsu wyrażnie widać wpływy nadchodzącego Windowsa 8 . Wszystkie kolumny są jasne i czytelne , program zdaje się być wręcz “łopatologicznym”. Na pierwszy plan wysuwają się 4 odnośniki. Pierwszy z nich przedstawia status bezpieczeństwa systemu , kolejny oferuje funkcje skanowania na żądanie, trzeci uruchamia tzw. LiveUpdate, czyli aktualizację produktu i baz danych definicji, oraz ostatni kieruje do ustawień zaawansowanych.

Skanować za pomocą Nortona możemy na kilka sposobów:
  • skan szybki, czyli sprawdzenie najczęściej infekowanych obszarów
  • skan pełny, a więc kontrola każdego pliku na komputerze
  • skan niestandardowy, pozwalający korzystającemu wybranie wedle własnego uznania obiektów do sprawdzenia.


Program Norton za pomocą tzw. chmury, jest w stanie szybko reagować na nowe zagrożenia, przydzielając plikom reputację. Często testując odporność aplikacji AV na nowych malware możemy zaobserwować wykrycia NISa o definicji “ WS1.Reputation”. Jest to właśnie znana taktyka tego pakietu, wyrzucająca z systemu wszystkie podejrzane pliki, pobrane z pomocą przeglądarki internetowej. Co ważne omawiane oprogramowanie dysponuje także skanem reputacji aplikacji zainstalowanych w systemie oraz sprawdzeniem ściany na facebooku Smile.

Norton Insight Network

Kilkaset milionów aplikacji bezpiecznych i niewiele mniej tych szkodliwych. Chmura Symantec jest bezwzględna dla większości wirusów i to już zanim uda się wpisać danego szkodnika w bazie definicji .Nowoczesna jakość obrony zapewnia lekkość, szybkość i ogromną detekcję.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Co ciekawe można wybrać jakim zaufaniem NIS ma darzyć aplikację. Standardowe zaufanie wyłącza skan znanych, bezpiecznychelementów. Bo i po co marnować zasoby komputera?



Ochrona luk w zabezpieczeniach.

Szkodliwe Exploity nie maja szans w starciu z Nortonem. Do chronionych programów zaliczają się m.in.takpopularne Adobe Flash Player.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Zabezpieczenie połaczeń bezprzewodowych,

a więc sprawdzenie czy jest stosowane silne szyfrowanie transmisji bezprzewodowej (WPA) . Norton umożliwia także zdalne monitorowania, wyświetlenie mapy sieci czy ustalenie Kontroli zaufania.

Norton Identity Safe

Bezpieczny menedżer haseł Norotna, pozwala na zapisywanie i autouzupełnianie wrażliwych danych, tak by nie przedostały się do rąk hakerów. Symantec udostępnił ten moduł do pobrania za darmo, nawet nie mając zainstalowanego produktu Norotn. Na rynku zabezpieczeń można zaobserwować wyrażny wzrost tego typu dodatków.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Anti-virus ,

czyli główna gałąż ochrony real-time przed znanymi zagrożeniami. Program Nortona działa w tle , nie przeszkadzając w czynnościach wykonywanych przez użytkownika. Skanowany jest każdy pobierany/zapisywany plik, uniemożliwiając tym samym uruchomienie zarażonej aplikacji. Co więcej można wykluczyć wybrane foldery ze skanowania (domyślnie przywracanie systemu) czy kontroli heurystycznej .

Sam skaner pozwala na :
  • sprawdzenie dowolnego pliku w systemie
  • automatyczne usuwanie zagrożeń
  • kontrolę plików pakietu Office
  • skan i usuwanie zarażonych archiwów
  • skanowanie w poszukiwaniu Rootkit
  • kontrolę dysków sieciowych
  • analizę heurystyczną
  • określenie decyzji w sprawie zagrożeń o niskiej szkodliwości
  • określenie profilu zaufania co do plików (znane chmurze aplikacje nie będą sprawdzane)
  • poszukiwanie śledzących “ciasteczek”
  • określenie harmonogramów wykonywania poszczególnych skanowan
  • blokadę Spyware
  • Automatyczną ochronę , czyli działanie w czasie rzeczywistym, eliminującą malware już znajdującylub próbujący dostać się do systemu np. za pomocą pobrania pliku przez przeglądarkę internetową, szkodliwy autorun dysku USB czy oprogramowanie P2P
  • określenie kategorii wykrywanych wirusów
  • sterowanie aktualizacjami oraz decydowanie o ochronie przy rozruchu


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


S jak Sonar

Choć definicjii ochrony heurystycznej jest wiele, Symantec wydał moduł niejako tworzący pewien trend w pozadefinicyjnym usuwaniu zagrożeń. Otóż Sonar- funkcja niemal “na wagę złota” w produktach Nortona , potrafi wyrzucić z systemu całkiem nowe i niepoznane jeszcze szkodniki. Co najważniejsze, cały ten proces odbywa się automatycznie , nie zakłócając uwagi klienta tak jak robią to “topowe” w pewnych grupach użytkowników - Hipsy . Wszystko to sprawia ,że Norton zyskuje ogromną popularność na komputerach domowych Smile

Ochrona przed atakami sieciowymi

Zapobieganie włamaniom , za pomocą tzw. sygnatur włamań, potrafi zablokować szkodliwe akcje dokonywane np. przez Exploity. Moduł ten jest niezależny od typowej ochrony przed zagrożeniami znajdującycymi się na witrynach internetowych, dzięki czemu kontroli podlega każda przeglądarka .

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Ochrona poczty e-mail , pozwala na usuwanie wirusów zawartych w wiadomościach odbieranych za pomocą programów pocztowych ( Outlook i Outlook Express) oraz , co najważniejsze skutecznie blokuje adresy reklamiarzy rozsyłających SPAM (POP3 i SMTP). Dodatkowo istnieje możliwość ustalania listy nadawców dozwolonych jak i zablokowanych.

Ochrona komunikatorów internetowych- skanowanie dostarczanych wiadomości za pomocą:
  • Yahoo Messenger
  • AOL Instant Messenger- AIM
  • MSN Messenger
  • Carulean Studios/ Trillian


Informacja o kosztach sieciowychjest dodatkiem deklarującym dostęp do internetu dla pakietu Nortona.

Inteligentna zapora sieciowa,

kontroluje ruch wychodzący i przychodzący, blokuje ataki hakerskie oraz ustala reguły dostępu do sieci dla zainstalowanych w systemie aplikacji. Co chyba oczywiste, program ten również działa domyslnie w pełni automatycznie, nie zadaje absolutnie żadnych pytań.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Reguły ogólne można edytować (tylko dla zaawansowanych użytkowników!)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Pozwala to na :
  • zezwalanie/blokowanie/modyfikacje połączeń
  • decydowanie o blokowaniu połączenia ze względu na jego typ (do, od , do i od innych komputerów)
  • blokowanie połączeń do konkretnych komputerów/witryn
  • blokadę określonego protokołu
  • obsługę nietypowych protokołów


Zaawansowane monitorowanie zdarzeń oraz wyłączenie trybu automatycznego pozwala internaucie- specjaliście w dziedzinie zabezpieczeńposiadać pełną kontrole nad ruchem sieciowym. W związku z dużą ilością wyświetlanych monitów , zalecam korzystać z tej funkcjonalności tylko w bardzo zagrożonych środowiskach lub przez osoby, które są zwolennikami rozwiązań typu HIPS.

Dodatkowymi modułami są:
  • Ochrona przeglądarki
  • Download Inteligence, działająca w połączeniu z ocenami reputacji.
  • Sejf tożsamości.
  • Bezpieczne przeglądanie internetu, czyli blokada stron z malware czy phishingiem.


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Zużycie pamięci i procesora

W czasie skanu:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Jeden z najlżejszych na świecie pakietów bezpieczeństwa dla domowych użytkowników, wykazuje się ogromną popularnością wśród Polaków. Dało się to poznać po zorganizowaniu testu “Darmowe lepsze niż płatne , po którym poprosiłem Was o opinie na temat pakietu Symanteca. Oto kilka z nich:

Jak sądzisz dlaczego oprogramowanie Symantec, pomimo zajęcia w teście drugiej pozycji, jest najbardziej popularnym/najlepszym testowanym rozwiązaniem antywirusowym wśród użytkowników forum.safegroup.pl ?

Cytat: ...bo jest lekki, skuteczny, dosyć tani.


Cytat: Jest lekki dla systemu


Cytat: Prosty w obsłudze, lekki dla systemu.


Cytat: Za bezproblemowość, lekkość i łatwość w obsłudze


Cytat: Jest najłatwiejsze w obsłudze


Cytat: Jest dośc dobre i automatyczne.


Czytając polskie portale można zauważyć ogromną wręcz sympatię dla produktów avasta!, Avg , Eseta czy Kasperskyego, za granicą nierzadko pewne rekordy popularności bijąAvira , Trend czy McAfee , ale czy aby czegoś im nie brakuje? Konkretnie tego co posiada Norton i za co jest tak ceniony i lubiany : dostosowania się do umiejętności zwykłych internautów i lekkości, pomimo posiadania kompleksowych pakietów.

Warto też nadmienić iż Symantec wydaje osobną wersję Kontroli Rodzicielskiej oraz Online Backup(u).

Dziekuję.


Autor:McAlex
SafeGroup.pl - Zadbamy o Twoje bezpieczeństwo
Odpowiedz
#2
Normalnie kocham Nortona za jego stabilność, a raczej brakFacepalm
Norton Internet Security
Odpowiedz
#3
qawe napisał(a):Normalnie kocham Nortona za jego stabilność, a raczej brak


Mam nadzieję ,że to choroba wieku dziecięcego nowej wersji, bo jak nie:crazy: . Masakra.
Odpowiedz
#4
Lekko- lżej- Norton ?! ... WebrootGrin
Odpowiedz
#5
[quote="asg"] Lekko- lżej- Norton ?! ... WebrootFacepalm
Głos oddany Smile
Odpowiedz
#6
Z tych wszystkich pakietów wybieram własnie Nortona. Jeżeli ma się mózg i potrafi zrobić z niego chociaż minimalny użytek, to ten pakiet będzie wystarczający.
Poza tym, z problemami się nie spotkałem w nowej wersji (nie licząc bety i konfliktu z klientem SVN). Niemniej mam wrażenie, że teraz coraz więcej programów zwraca uwagę na wydajność - AVG mile zaskoczył ostatnio, jest też Kingsoft, F-Secure o ile dobrze pamiętam.
Odpowiedz
#7
lukasamd napisał(a):Jeżeli ma się mózg i potrafi zrobić z niego chociaż minimalny użytek, to ten pakiet będzie wystarczający.
Dokładnie Smile
Ja również nie napotkałem problemów (nie licząc sławetnej bety), w wersji stabilnej jest ok.
A lekkości większość pakietów może jednak Nortonowi póki co jeszcze pozazdrościć Wink
Odpowiedz
#8
A czy aby nowy Bitdefender nie jest jeszcze lżejszym od Nortona?Wink
Odpowiedz
#9
Alex , Nortona to tylko z Weebrotem można porównywać , reszta jest nadal sporo w tyle.
Odpowiedz
#10
McAlex napisał(a):A czy aby nowy Bitdefender nie jest jeszcze lżejszym od Nortona? Wink

Sądzę, że nie Smile Jest bardziej odczuwalny niż norton
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#11
facecik napisał(a):Alex , Nortona to tylko z Weebrotem można porównywać , reszta jest nadal sporo w tyle.


Miś Cloud też?

Pytam, bo wgrałem znajomej NAV i twierdzi,że lekko odczuwalny.
Odpowiedz
#12
Jak ma leciwy sprzęt to może i odczuwalny, nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć obiektywnie .
Wszystko na moim lapku już gościło ze znanych mi pakietów, i Norton jest najlżejszy ( weebrot to inna liga lekkości)
Odpowiedz
#13
Miś Cloud jest bardziej odczuwalny i moje zdanie nie jest podyktowane jedną próbą, bo w ostatnim czasie było ich całe mnóstwo.
facecikma rację, jeśli chodzi o lekkość dla Nortona jedyną konkurencją jest Webroot.
Ale czy jest dla niego konkurencją jeśli chodzi o bezpieczeństwo? To już zupełnie inny wątek Wink
Odpowiedz
#14
Miś cloud również potrafi pociągnąć ramu Smile do pakietu symantec''a pod względem lekkości najbliżej chyba avastowi..
Webroot tak jak napisał facecik
facecik napisał(a):weebrot to inna liga lekkości
Beer
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#15
[quote="Street"] Miś cloud również potrafi pociągnąć ramu Grin+1
Odpowiedz
#16
u mnie od pandy lżejszy był kingsoftSmile Co do Nortona to jak dla mnie wersja 2013 jest bardzo udana. Pracuje stabilnie, jest lekka. Dorzuciłem do niej nawet Webroota i oba pakiety pracują obok siebie bezgryzienia. Lekkością NIS aż tak nie odstaje od Webroota... Powiem nawet, że oba pakiety razem są lżejsze niż osobny pakiet innych firm, które miałem okazję ostatnio testować (a nawet od sameg av/fw). Zaraz się okaże, jak wygląda sprawa ze skutecznością takiego "lekkiego" rozwiązaniaSmile
"Szczęście to nie cel... tylko efekt uboczny"
Odpowiedz
#17
Ale jednak Norton przegrywa w ankiecie z dużo cięższym KasperskymWink

Dlaczego? Suspicious
Odpowiedz
#18
Pytanie w ankiecie nie dotyczy wydajności...
Odpowiedz
#19
Poza tym nikt nie kryje, że Kaspersky ostatnio się wyrobił jeżeli chodzi o wykrywalność/zapobieganie.
Odpowiedz
#20
Ale to ważny element dla zainstalowania pakietu.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości