Szybki test programów do bankowości elektronicznej vs Zeus
#1
Nie muszę chyba przedstawiać nikomu tego trojanika, ktory zwie się Zeus.

Działanie trojana:Program zapisuje się najczęściej w Documents and settings /dane aplikacji i często pod inną nazwą. Nawet jeśli uruchomimy ten sam plik. Choć, nie jest to regułą i pewnie zależy od sampla. Następnie ładuje się do pamięci i tam zmienia ustawienia naszej przeglądarki internetowej.

Wziąłem pod szybką lupę następujące programy, jak sobie radzą z Zeusem.

1. Hitman Pro Alert Beta
2. G-data Bank Guard.
3. SpyShelter Premium
4. Zemana Antilogger
5. Trusteer Rapport.
6. Secure Banking

Testowany sampel:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Test odbył się wczoraj, za wyjątkiem SpySheltera i Zemany Antilogger.Więc miał detekcję 7/43

Kto dał ciała, a kto rozgromił konkurencję? Wszystkie programy na maxymalnych ustawieniach.

Platforma testowa : VirtualBox

Na pierwszy ogień poszedł niemiecki program:

Secure Banking.

Uruchomiłem Zeusa, a programik wykrył go bardzo szybko (w kilka sekund i unieszkodliwł. Po restarcie, nie było śladu Zeusa). Program równiez zainstalowany, gdy posiadamy Zeusa unieszkodliwi go. Warto dodać, że bazy ma z 10 września. Tak, więc działa heurystycznie. Ma pewne podpisy w bazie i na tej podstawie wykrywa intruza. Po prostu dopasowuje podpis.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



G-data BankGuard

Po uruchomieniu Zeusa, wirus został szybko unieszkodliowiony. Bazy z marcaSmile

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Trusteer Rapport

To samo, po uruchomieniu Zeusa, został szybko unieszkodliowiony i usunięty z systemu.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Hitman Pro Alert 3b beta

Program bardzo dobrze wykrywa Zeusa, ale nie potrafi go usunąć, jezeli nie ma go w bazie Hitman Pro. W chwili przeprowadzenia testu nie posiadał go w bazie. Jednym słowem: trochę kiepsko.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Spyshelter Premium 6,1

Program informuje o tym, że nowy plik próbuje otworzyć nowy proces. Mam możliwość przeskanowania go na VirusTotal.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Skanuje, ale coś długo trwa i klikam anuluj. Efekt? Trojan uruchomił się w pamięci i sobie działał,

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



ale najważniejsze że zablokował haki. Więc działanie trojana Zeusa zablokował. Dodam, że haki zablokował automatycznie.

Zresetowałem system i usunąłem reguły. Następnie powtórnie uruchomiłem Zeusa i zezwoliłem plikowi zmodyfikać proces explorer.exe.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Zablokowałem jednak dostępu do pamięci.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Efekt: doszło do zarażenia. Hitman pro, tym razem wykrywał podejrzany plik. Haki znów blokowane. Good job.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Zemana Antilogger

Uruchomiłem Zeusa, powiadomił, że plik chcę wstrzyknąc kod. Zezwoliłem

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Pierwszy raz moim oczom ukazał się komunikat znany z reklam Zemany: SSL zablokowany.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Uruchomiłem Hitmana Pro Alert i wskazywał, że jednak Zeus nadal sobie baraszkuje.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Zrobiłem reset, to samo. Usunąłem reguły Zemany i ponownie uruchomiłem Zeusa. Jednak Hitman Pro nadal mnie alarmował. Usunąłem Zemane i zainstalowałem SpySheltera, nie resetowałem nawet kompa, a SpyShelter zablokował haki i HitmanPro Alert nic nie wykrywał.

Wnioski: Wyciągnijcie samiSmile
Odpowiedz
#2
A dlaczego zezwoliłeś na wstrzyknięcie kodu?
Odpowiedz
#3
Chciałem sprawdzić czy to SSL to bajka. I jak widać w przypadku Zemany to atrapa. Chyba, że ona na jakiejś innej zasadzie działa, ale wątpie. Jakbym zablokował, to w SpyShelterze też bym musiał i nie przekonalibyśmy się o sile ochrony SSL. Przynajmniej ja bym się nie dowiedział. Najważniejsze by dobrze blokował haki, manipulacje w przeglądarkach Smile

Wiele programów próbuje wstrzyknąć kod.
Odpowiedz
#4
Aha, okSmile
Odpowiedz
#5
Ja mam takie rozumowanie, akurat w takich testach. Mogę blokować wszystko, ale co jak będzie 0-day? Wink
Odpowiedz
#6
A dlaczego zezwoliłeś (Zemana) na wstrzyknięcie kodu?

ELWIS1 napisał(a):Wiele programów próbuje wstrzyknąć kod.


Też mnie to dziwi. Zemana milczy u mnie prawie zawsze, ale gdy już widzę taki komunikat, to jest to sygnał że mam coś naprawdę szkodliwego. Przecież właśnie Zemana chroni przed uruchomieniem 0-day?
Podwójne dno polega na tym, że ukrywa trzecie i czwarte...
Odpowiedz
#7
Adi Cherryson napisał(a):A dlaczego zezwoliłeś (Zemana) na wstrzyknięcie kodu?

ELWIS1 napisał(a):Wiele programów próbuje wstrzyknąć kod.


W SpyShelter też zezwoliłem i sobie poradził. Przy próbie aktualizacji Avasta również wyskakuje komunikat, że chce wstrzyknąć kod.

Jakbym nie zezwolił to by nie doszło do zainfekowania. To tak w ramach wątpliwości.

Reasumując: Gdy chcemy zainstalować Zeusa: Zemana nas uratuje, ale gdy zainstalujemy Zemane na system, gdzie jest Zeus wtedy jest musztarda po obiedzie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości