CloudFogger - szyfrowanie danych
#1
Nie znalazłem na forum żadnej wzmianki o programie, a wydaje mi się, że zainteresowanie e-dyskami wzrasta więc chciałbym zaprezentować Wam darmową aplikację CloudFogger , która pozwala w łatwy sposób zaszyfrować dowolne dane na dysku twardym, pamięci przenośnej oraz - co najważniejsze w lokalizacjach związanych z usługami takimi jak SkyDrive, Google Drive oraz Dropbox. Program wykorzystuje 256-bitowy algorytm szyfrujący AES, a samo szyfrowanie jest wybitnie łatwe, bo ogranicza się do dwóch kliknięć z poziomu menu kontekstowego. Pliki poza zaszyfrowaniem chronione są również hasłem, które można ustalić podczas bezpłatnej, nieobligatoryjnej rejestracji przeprowadzanej przed pierwszym uruchomieniem programu. Rejestracja ta pozwala m.in. na dzielenie się plikami z osobami umieszczonymi na liście adresów. Rozszerzenie zaszyfrowanych plików to .cfog.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Przy wyborze opcji Fogg file(s) , plik zostaje zaszyfrowany w mgnieniu oka, z kolei przy wybraniu Fogg and share file(s)pojawia się okienko umożliwiające wpisanie adresów e-mail osób, z którymi chcemy podzielić się danymi:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Informacja na stronie producenta:

Cytat:
Work together - stay secure
Encrypted files can as well as Autofogg Folders be shared easily and securely with others without providing them your Cloudfogger credentials. This allows for example a secure usage of a shared Dropbox Folder.

I mail jaki otrzymałem po umieszczeniu na liście udostępniania adresu skrzynki w usłudze Gmail (oczywiście w miejsce danych wstawiłem "[...] "):
Cytat:
Hello,
Mateusz Machnik ([...] @outlook.com) just shared a Cloudfogger encrypted file with you. You will receive the file in a separate e-mail. In order to get access to that file please download and install Cloudfogger, the free encryption software:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


After the installation a simple, self explaining wizard will help you setting up your free Cloudfogger account. Please use the following details when you create the account:

* Mail address [...] @gmail.com
* Validation code [...]

Cloudfogger is available for several platforms, installation is free, easy and just required once. For additional information please contact Mateusz Machnik by replying to this mail, or visit the Cloudfogger website.

Kind regards,
Your Cloudfogger Team

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Teraz pora się przyznać, że jeszcze nie zupełnie rozumiem funkcję udostępniania... Ale przejdźmy dalej.

Ustawienia programu ograniczają się do dwóch zakładek: Generaloraz Account . W pierwszej zdefiniować można, czy usługa ma uruchamiać się ze startem systemu oraz ewentualnie zintegrować CloudFogger''az Microsoft Outlook Mail. Z tego miejsca można również wyczyścić pamięć cache i otworzyć log programu. Druga zakładka nie wymaga chyba opisu.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Obrazek: EMailAttachments_preview.png]
Szyfrowanie załączników wiadomości e-mail. Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jak dla mnie problematyczna jest tylko jedna kwestia: CloudFoggerkosztem bezpieczeństwa ogranicza wygodę korzystania z usług e-dysków takich jak SkyDrive. Zaszyfrowany z menu kontekstowego plik znajdujący się w lokalizacji SkyDrive na dysku, jest wysyłany za pomocą aplikacji SkyDrive "do nieba" - to oczywiste. Problem zaczyna się kiedy potrzebujemy skorzystać z usługi e-dysku i pobrać swoje pliki z chmury np. w punkcie ksero/drukarni, uczelni, czy bibliotece, ponieważ pobieramy zaszyfrowane dane, a bez aplikacji CloudFoggerotworzenie ich nie jest możliwe. Jak wiadomo nie wszędzie mamy możliwość pobrania i zainstalowania dodatkowych programów ze względów bezpieczeństwa. Choć nawet gdyby to pierwsze nie stanowiło problemu, to cała procedura byłaby stosunkowo czasochłonna - maszyny w ww. "punktach obsługi klienta" nie zawsze należą do demonów szybkości.

Po uruchomieniu systemu oraz programu CloudFoggerjesteśmy automatycznie logowani do konta CloudFoggerwięc wszystkie zaszyfrowane na komputerze pliki są dostępne "od ręki" dla każdego (kogo oczywiście do komputera dopuścimy). Tak więc... Przed czym chroni nas aplikacja? Ja na raziewidzę tylko dość poważne nadużyciatakie jak kradzież dysku zewnętrznego/pendriva oraz ewentualne nieautoryzowany dostęp do internetowego konta usługi SkyDrive.

Z ciekawostek...
1. Planowana jest również wersja przeznaczona dla platformy iOS.
2. Do zainstalowania programu CloudFoggerwymagane są biblioteki Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package.

Strona domowa:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Pobieranie:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#2
Czytałem ostatnio o tym programie. Nie wiem po co te konta, logowanie do programu czy jakieś funkcje udostępniania.Program bardziej intuicyjny niż Truecrypt no i można szyfrować każdy plik osobno. Mnie jakoś program nie przekonuje.Teraz leci myśl niczym twórcy teorii spiskowychLol : No i nie wiadomo czy producent nie zostawił w kodzie jakiejś furtki.
Odpowiedz
#3
Eryk42 napisał(a):Nie wiem po co te konta, logowanie do programu czy jakieś funkcje udostępniania.

A ja już wiem. Tzn... wiem jak to działa. Nie mogło mi zaskoczyć, ze uwierzytelnianie odbywa się na poziomie konta użytkownika CloudFogger.

Jeśli udostępnię komuś plik za pomocą łącza (linku) w usłudze SkyDrive, a plik ten jest zaszyfrowany ( Fogg and share ) dla indywidualnych kont CloudFogger (konta znajomych wpisane za pomocą adresów e-mail), to użytkownik z aktywną na komputerze usługą CF pobiera za pomocą łącza plik i może go otworzyć bez podawania jakichkolwiek haseł. Po wylogowaniu z konta CF z poziomu programu, wszystkie pobrane pliki, które były wcześniej zaszyfrowane przez innego użytkownika są zablokowane. To jest chyba to główna idea działania dzielenia się plikami. Czy bezpieczna? Owszem. Czy użyteczna? Nie wiem, możecie to ocenić - zapraszam do dyskusji.

Ja sam od siebie dodam, że gdybym nie czuł potrzeby posiadania aplikacji CloudFogger (nie mówię że potrzebę tą teraz odczuwam - po prostu testuję program), to ciężko byłoby mnie przekonać "żebym ją sobie zainstalował, bo ktoś chce mi coś wysłać linkiem do Dropboxa albo SkyDriva ponieważ innym sposobem nie ma możliwości przekazania mi tego pliku." eh.
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#4
No to zmienia postać rzeczy. Myślałem, że te konta są tak dla picu.W końcu usługa cloudWink .Może nawet przetestuję ten programik. Obecnie u mnie to SkyDrive + TrueCrypt. Tylko niestety gdy zmienię choćby 1 dokument w kontenerze o wadze 50MB to cały kontener jest od nowa wysyłany na dysk SD. Na dropboxie to lepiej wygląda ale niestety nie mogę się na nim pomieścić.
Odpowiedz
#5
@Eryk42:
A nie warto zainwestować kilka zł? Smile
Nawet na allegro można znaleźć np. za 10zł dodatkowe 16GB na dropboxie z poleceń.
Opłata jednorazowa, a miejsca robi się duuuużoooo.

Poza tym, dropbox ma 2-step auth.
Odpowiedz
#6
lukasamd napisał(a):Nawet na allegro można znaleźć np. za 10zł dodatkowe 16GB na dropboxie z poleceń.
Opłata jednorazowa, a miejsca robi się duuuużoooo.


No własnie kiedyś skorzystałem z takiego masowego nabijania "poleceń". Nacieszyłem się tym jakiś miesiąc.Grin
Potem przesiadłem się na SD a konto DB oddałem znajomemu bo mu coś to nabijanie miejsca nie szło.Lol
Teraz może spróbuje jeszcze raz przez opcję z allegro. Może przejdzie.
Odpowiedz
#7
Ja kupiłem z rok temu na ebayu całe konto - przygotowane było z 18 GB.
Działa po dziś dzień, ma nawet dodatkowe 500 MB, chyba z jakiegoś refa Wink

Ale wracając do tematu, dla mnie dziwne nieco rozwiązanie... no bo mamy na dysku niejako "rozsypkę". Ja wolę zaszyfrować sobie cały dysk, a chmura... no tu pewności mieć nigdy nie będę co do bezpieczeństwa, dlatego najważniejsze dane są w kontenerze truecrypt (dysk szyfruję czym innym).
Odpowiedz
#8
Popracowałem z programem parę godzin i na paru komputerach. Jednak biorąc pod uwagę poziom poufności aktualnie wykorzystywanych przeze mnie na pokładzie SkyDrive plików - rezygnuję. Jeśli uploaduje coś ważnego to zapewne jest to archiwum/plik zabezpieczony hasłem, które spełnia moje oczekiwania.

Stawiam na użyteczność usług takich jak Dropbox, SkyDrive, czy Google Drive - wolę mieć nieograniczony dostęp do swoich plików z każdego komputera podłączonego do sieci, a nie tylko z komputerów, na których zainstalowana jest aplikacja CloudFogger.

Jak sytuacja sprawdza się z szyfrowaniem pamięci wymiennych? Rozwiązanie niezaprzeczalnie ciekawe, ale po raz kolejny ogranicza użyteczność mediów przenośnych .

Jest coś o czym zapomniałem podczas przedstawiania programu, ale jako że traktuję wątek bardziej jako wymianę poglądów - nie będę edytował pierwszego postu.

Wykorzystanie pamięci przez program kształtuje się mniej więcej tak:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


To chyba tyle z mojej strony, ale chciałbym podsumować.

Przyznaję, że początkowo program bardzo mnie zainteresował, ale teraz widzę, że głównym aspektem wpływającym na jego użyteczność i możliwości jest... Popularność. Jestem przekonany, że zaproponowane rozwiązanie świetnie sprawdza się w zamkniętych "ekosystemach" , takich jak określona grupa ludzi stale wymieniających się między sobą ważnymi danymi. W innych przypadkach: pomysł na aplikację bardzo dobry, ale nie jako zewnętrzny program. Poziom bezpieczeństwa jaki producenci aplikacji proponują użytkownikom były dla mnie do przyjęcia, gdyby był integrowany bezpośrednio z usługami typu e-dysk- gdyby był częścią aspektu bezpieczeństwa danych.

Pozdrawiam!
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#9
lukasamd napisał(a):Ja kupiłem z rok temu na ebayu całe konto - przygotowane było z 18 GB.
Działa po dziś dzień, ma nawet dodatkowe 500 MB, chyba z jakiegoś refa

Stwierdziłem, że szkoda 14 zł na to.Lol45 minut roboty i mam już 17 GB na Dropboxie.

nikita napisał(a):Jak sytuacja sprawdza się z szyfrowaniem pamięci wymiennych? Rozwiązanie niezaprzeczalnie ciekawe, ale po raz kolejny ogranicza użyteczność mediów przenośnych.

Tutaj moim zdaniem nie ma nic lepszego jak BitLocker od Windowsa. Szyfrujemy pendrive na jednym komputerze. Gdy włożymy go do innego z systemem win xp/win7/win8 to bez instalowania dodatkowego oprogramowania wyświetla komunikat z prośbą o podanie hasła. Po jego podaniu pendrive jest dopiero dostępny.
Niestety nie wszyscy z tego mogą skorzystać, gdyż bitlocker jest dostępny tylko w wersji Windows 7Enterprise i Ultimate. (Zawsze można skorzystać z wirtualnego systemuGrin )
Odpowiedz
#10
Wydana została wersja 1.2.1872, ale niestety nie znalazłem żadnej release notki... A szkoda, bo chętnie bym śledził zmiany.

EDIT:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Dalej bez dziennika zmian :/

W nowej wersji całkowicie przebudowano interfejs użytkownika:


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Zainstalowałem i zabieram się za sprawdzanie zmian Smile

Pobieranie:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


EDIT: Hm... Z ciekawostek - Autofogg-folder mi nie działa. Sprawdzane na Windowsie 8 x64 i 7 Starter...

EDIT2: Może inaczej: Autofogg-folder działa tylko lokalnie, więc po zamknięciu aplikacji/wylogowaniu się ze swojego konta - plik przestaje być zdatny do użytku, ale po skopiowaniu go na inny zasób (ja skopiowałem go bezpośrednio na inny komputer w sieci) można go normalnie otworzyć, jakby nigdy nie był szyfrowany. Szyfrowanie ręczne działa całkiem fajnie.

Przypominam zasadę działania Smile do dzielenia się określonymi plikami ze znajomymi posiadającymi konto CF, wykorzystujemy opcję definiowania odbiorców:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Po określeniu adresu email odbiorcy, plik jest uruchamiany na jego komputerze bez żadnych dodatkowych monitów logowania. Jeśli nie określamy odbiorcy, przy uruchomieniu pliku pojawia się monit o hasło do konta, na którym plik został zaszyfrowany. No i to w zasadzie wszystko.
SpyShelter Firewall
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości