Dysk SSD Samsung 830 (Problem?)
#1
Wczoraj kupiłem dysk SSD Samsunga z serii 830 i mam pytanie. W czytanych przeze mnie testach i według specyfikacji na stronie producenta mój dysk powinien mieć: Odczyt sekwencyjny do 520 MB/s, a Zapis sekwencyjny do 400 MB/s. Niestety u mnie wygląda to tak:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Właściwe moje pytanie brzmi:
Czy po prostu przejmuję się bezsensu jakimiś testami i specyfikacją i tak to powinno wyglądać?
Czy jednak coś jest nie tak i dysk powinien działać szybciej? A jeśli powinien działać szybciej to co mam zrobić żeby tak było?
Odpowiedz
#2
Wynik w AS SSD powinien być lepszy.
Jaką masz płytę główną? Jeżeli na chipsecie intela to wrzuć sterowniki intel rapid zamiast oryginalnych msahci.
Druga sprawa - wykonaj test z wyłączonym Kasperskym, on naprawdę potrafi zaorać dysk...
Odpowiedz
#3
Płytę główną mam Gigabyte GA-P55A-UD5

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Z wyłączonym Kasperskim nie ma znaczącej różnicy.
Odpowiedz
#4
U mnie zkilkoma aplikacjami działającymi w tle jest tyle. A mam mniejszą pojemność a w ssd dyskach jest przeważnie tak że im większym tym trochę szybszy.


Załączone pliki Miniatury
   
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#5
Zainstaluj Intel Rapid, jak mowi Lukasz

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#6
Niestety instalacja Intel Rapid Storage Technology nie pomogła i wynik jest ciągle taki sam.
Odpowiedz
#7
Oczywiście podłączyłeś dysk do dobrych złączy sata?
Kod:
Marvell 9128 chip:
Obsługa SATA RAID 0 i RAID 1
2 złącza SATA 6Gb/s (GSATA3_6, GSATA3_7) umożliwiające podłączenie do 2 urządzeń SATA 6Gb/s
Chipset:
Obsługa SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5 i RAID 10
6 złącz SATA 3Gb/s (SATA2_0~SATA2_5), umożliwiających podłączenie do 6 urządzeń SATA 3Gb/s

Masz dwa chipsety i jedna działają z sata II, a jedne z sata III. Sprawdź jeszcze ustawienia w biosie bo czasami tam też może być coś nie halo.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#8
Szczerze to lepiej to podłączyć do złącza z chipsetu tj. intelowskiego, nawet jeżeli to SATA II a nie SATA III.
Odpowiedz
#9
Najprawdopodobniej dobrze podłączyłem.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Jeśli chodzi o ustawienia w BIOSie to co mam sprawdzić?
Odpowiedz
#10
lukasamd napisał(a):Szczerze to lepiej to podłączyć do złącza z chipsetu tj. intelowskiego, nawet jeżeli to SATA II a nie SATA III.

Dobrze prawi polać mu!Beer
Sprawdź czy tak samo dysk zachowuje się na innym chipsecie, bo ten Marvell to czasami lubił sprawić problemy jak dobrze pamiętam.

Bios? przejrzy ustawienia, czasami automatyczne są nieprawidłowe np. ograniczają prędkość.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#11
Aha, no i tryb AHCI koniecznie Smile
Odpowiedz
#12
Dziękuję bardzo za pomocGrin . Podłączenie do złącza SATA II z chipsetu Intela przyspieszyło działanie dysku.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Niestety jednak spowodowało to również odczuwalnie dłuższy start systemu. Teraz po napisie "Witamy" tuż przed pojawieniem się pulpitu pojawia się czarny ekran na jakieś 20 sekund, a dopiero potem pulpit.
Odpowiedz
#13
Zmieniłeś przecież porty sata. Spróbuj przeinstalować od nowa sterowniki, może Win załapie.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#14
Dysk powinien być ustawiony w Biosie na AHCI i na SATA III na Intelowskim sterowniku. Nie ma możliwości, żeby wtedy nie działał z pełną prędkością.
Odpowiedz
#15
Sterownik intela - zgadzam się, ale jeżeli oferuje on tylko SATA II, to i tak lepiej na nim zostawić.
Liczy się kontroler. Przy SSD te od marvela wypadają jakoś kiepsko.
Odpowiedz
#16
Zainstaluj najnowsze sterowniki pod twój chipset - P55 ze strony Intel''a:

1. Intel Chipset Device Software v9.3.0.1019:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

2. Intel Rapid Storage Technology v10.8.0.1003:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Najpierw odinstaluj tego starszego RST.
AD.1. Instaluj jako infinst_autol.exe -overall
AD.2. Odinstaluj poprzednią wersję RST+reboot

Powinien SSD jak i inne dyski co masz śmigać jak potrzeba.
Dodatkowo Intel RST daje nam hotpluga, czyli możemy zewnętrzne/wewnętrzne dyski eSATA/SATA podpinać/odpinać bez konieczności wyłączania/restartu komputera.
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#17
W BIOSie jeszcze przed instalacją systemu włączyłem tryb AHCI. Teraz jeszcze zainstalowałem najnowsze sterowniki Intela. System już uruchamia się tak szybko jak powinien. Wydajność dysku wygląda tak:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Myślę, że szybciej nie będzie ponieważ dysk jest podłączony do SATA II.

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc oraz porady.
Pozdrawiam.Smile
Odpowiedz
#18
Na 2 szybciej nie będzie. A czemu jest nie podłączony na Sata III?
Odpowiedz
#19
Pisał chyba, że na SATA3 ma mniejsze prędkości niż SATA2...
Realtime: Sandboxie + Windows Firewall Control + NoVirusThanks EXE Radar Pro
Web browser: Firefox + Ghostery + NoScript
Password Manager: S10 Password Vault PL
Recovery: Rollback Rx
Odpowiedz
#20
Dlatego, że złącze SATA III jest niestety na chipsecie Marvella i dysk wtedy działał wolniej niż na teraz na złączu SATA II od Intela. W pierwszym poście jest obrazek jak dysk sprawował się gdy był podłączony do złącza SATA IIIWink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości