Norman Security Suite Pro -recenzja.
#1

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Gdybyście jeszcze dwa dni temu zapytali mnie co sądzę o dziś recenzowanym programie , z żalem odpowiedziałbym, że nic, bo… go nie znam. Choć to przykre nigdy wcześniej nie było mi dane zainstalować tegoż softa, sprawdzić jego wykrycia etc. Przyznam szczerze- żałuję, że pobrałem Normana dopiero teraz.

Instalacja

W każdej recenzji piszę o tym jak bardzo ten proces jest prosty, łatwy, banalny dla każdego. Ale nie tym razem. Norman złamał monotonię, co było ciekawe dla mnie, a będzie przekleństwem dla typowego użytkownika. Otóż zaczyna się od pobrania on-line Installera ,który ściąga ponad 200 mb plików programu na dysk. Nie ma co się zrażać, Norman posiada kilka modułów ochronnych stąd zapewne tak duży rozmiar. Bardzo ucieszyło mnie ,że do wyboru była instalacja polskojęzyczna.


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Szkoda tylko, że program uparł się , by instalować swoje pliki na dysku systemowym i co więcej, zażądał ponad 700 mb wolnego miejsca. Nie dziwiłoby mnie to aż tak (pamiętam jak jeszcze wersje 2011 programu F secure potrafiły zajmować ponad 700mb na główne partycji), gdyby nie fakt, że wolnego miejsca było wystarczająco, a dane programu nie zgadzały się z moimi..


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Póżniej było jeszcze lepiej, gdyż kilka prób nic nie zmieniło, zatem przekopiowałem plik instalacyjny na inną partycje i.. nagle nie było żadnych problemów z zainstalowaniem na „zapełnionej” wcześniej partycjisystemowej. Ale ok, uznałem, że to problem po mojej stronie, przymknąłem oko i kontynuowałem instalację. Przykre tylko, że Norman sam sobie zmienił język i zainstalował się po angielsku. Po wszystkim dokonałem aktualizacji i czas na restart.


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Po ponownym uruchomieniu program poprosił o ustawienie Firewalla. Do wyboru miałem 3 tryby
-cichy (bez zadawania pytań, pełen automat)
-normalny (pytania o nieznane programy)
-agresywny (pełna, zaawansowana konfiguracja zapory , którą omówię w kolejnej części).
Domyślnie włączony został profil normalny, tak też postanowiłem zostawić.Przyznam otwarcie, że ten sposób konfiguracji Firewalla i metodologia alertów do złudzenia przypomina mi poprzednio opisywany program.


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Jak widać na załączonych screenach producent za cel instalacji postawił sobie także podstawową konfigurację. Na szczęście domyślnie są zaznaczone, poprawne w mojej ocenie, opcje takie jak np. decyzje w sprawie znanych aplikacji, informacja o przeglądarkach internetowych czy reguły postępowania z pakietem Office. Plus dla Normana za to ,że zaimplikowane ustawienia gwarantują bardzo dobrą jakość ochrony i stabilność programu.
No więc interfejs:
W języku angielskim:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


I po wprowadzeniu drobnych zmian w ustawieniach (oraz doinstalowaniu Kontroli rodzicielskiej i Antispamu),w języku polskim:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Funkcjonalność

Interfejs programu jest bardzo prosty. Na głównej karcie mamy przedstawione poszczególne funkcje oraz ich status, informacje o aktualizacji oraz odnośniki do konkretnych modułów pakietu zabezpieczającego.
Zanim jednak rozpocząłem test Normana na próbkach malware , przyjrzałem się poszczególnym opcjom ochrony. Oto one:

Antivirus oraz Antispyware

Główny silnik programu , czyli ochrona Real-time na podstawie definicji zagrożeń oraz wbudowanej heurystyki , w tle analizuje każdy uruchomiony na komputerze proces/ przeglądany plik w celu znalezienia i neutralizacji poszczególnych zagrożeń. W pierwszej zakładce modułu mamy dostęp do wykresu statystyki , włączenia/wyłączenia ochrony w czasie rzeczywistym, przejścia do kwarantanny czy listy wykluczeń oraz uruchomienie specjalnego Trybu Epidemii, czyli ustawienia skanera na najwyższą możliwą jakość detekcji, kosztem –jak ostrzega opis funkcji – wydajności. Stosowanie takiej konfiguracji zaleca się przy wyjątkowo narażonych na infekcje komputerach.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Oczywiście w programie nie mogło zabraknąćkwarantannyi możliwości zarządzania nią.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy moduł produktu można dostosować do własnych potrzeb (szeroka gama ustawień).

Edytor zadań , inaczej zaplanowany skan.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Lista wykluczeń
Można zdefiniować. także potencjalnie niepożądane programy, które skaner Normana ma omijać ( praktyczna funkcja).

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Ustawienia skanera
Warto zwrócić uwagę na fakt, że skaner Real-time domyślnie kontroluje pliki przy odczycie i wykonywaniu ( stąd niektóre znane wirusy z paczek mogłem wypakowywać bez alertu programu) oraz wykrywanie PNP jest włączone. Omówienia wymaga także technologia Sandbox, czyli dodatkowa warstwa ochronna pomagająca definicjom rozpoznawać nowe wirusy.

Zapora sieciowa.

Ja okaże się w zaprezentowanym w dalszej części teście na nowych zagrożeniach, Firewall Normana pełni główna funkcjęneutralizacji „malware zero day”. Bardzo czuły, łatwy w ustawieniu, z jasnymi i zrozumiałymi dla każdego alertami i naprawdę dużą bazą czystych aplikacji. Co więcej trzy profile działania, umożliwiają dostosowanie modułu do potrzeb każdego usera oraz nienaganną wręcz jakość ochrony, choć….
Co by nie było wygląda profesjonalnie, na głównym panelu możemy sprawdzić statystykę działania, uruchomić lub dezaktywować usługę lub całkowicie zablokować Internet. Warto też zauważyć, że w przypadku wprowadzenia błędnej konfiguracji istnieje możliwość łatwego powrotu do ustawień domyślnych.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Zapora dopuszcza także edycję ustalonych wcześniej przez program lub użytkownika reguł oraz dodawanie nowych.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



W każdej chwili za pomocą dziennika możemy sprawdzić aktywność sieciową zainstalowanych aplikacji…

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Norman Security Suite Pro umożliwia dokładne zarządzanie portami sieciowymi ( dla poszczególnych aplikacji).

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Domyślnie „przywileje serwera” czy aplikacje wychodzące są monitorowane stąd ewentualne alerty.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



No to teraz na podstawie powyższych screenów można łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie, o to który z dostępnych na rynku pakietów „Internet Security „oferujenajłatwiejszego w obsłudze i jednocześnie drastycznie funkcjonalnego Firewalla. Nie, nie chodzi mi o licytację, która zapora jest lepsza , ale o sam fakt tego, że Norman SS Pro domyślnie ma wprowadzone najważniejsze ustawienia, do tego umożliwia naprawdę zaawansowaną możliwość dostosowania produktu do własnych potrzeb i nie wymaga dodawania miliona reguł ani doszukiwania się ukrytych opcji. Wszystko pod ręką.

Antispam,
Czyli konsola zarządzania niechcianą pocztą…

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


…oraz Kontrola Rodzicielska , czyli NSS nie odbiega w funkcjonalności od konkurencji.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Nie zabrakło tez „czyściciela” prywatnych danych oraz bezpiecznej niszczarki plików.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Intrusion Guard

W tak , jak się okazuje, mocnym pakiecie bezpieczeństwa nie mogło zabraknąć modułu odpowiedzialnego za kontrolę zachowania programów. Norman zaprezentował kontrolę totalną, gdyż choć domyślne ustawienia czynią IG automatem, można ja dowolnie konfigurować, dając tym samym do ręki zaawansowanemu użytkownikowi narzędzie do walki z malware.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Choć Intrusion Guard samoistnie potrafi poradzić sobie z wieloma wirusami, została jednak dodatkowo wsparta przez moduł Advanced System Reporter, szukający najdrobniejszych zmian w systemie , wskazujących na podejrzane działanie niechcianych gości.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Wyszukiwanie ukrytych procesów- brzmi profesjonalnie? Mając Normana absolutnie każdy użytkownik może zmienić się w specjalistęGrin

Oczywiście producent zapewnia pomoc techniczną, niestety nie znalazłem jej w języku polskimSad

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Zużycie zasobów.

Nie będę czarować – program lekki nie jest. Ale tylko teoretycznie. Generuje wiele procesów odpowiadających za poszczególne funkcje. Muszę jednak uczciwie nadmienić, że testując go na zaledwie jednym gigabajcie pamięci Ram nie odczuwałem spowolnienia systemu. Widocznie liczba zużytych megabajtów wcale nie ma aż takiego znaczenia dla starszych maszyn. CiekaweGrin

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Walka z zagrożeniami.

Tego bałem się najbardziej. Naprawdę Norman SS był dla mnie wcześniej pakietem zupełnie nieznanym , więc nie ukrywam , spodziewałem się detekcji na poziomie 40-50 %. Zdziwiłem się i dobrze mi tak. Na najnowszej paczce:
183/200z samych definicji.
Zapora Firewall nie pozwoliła dopuścić do sieci żadnego zagrożenia. Niestety, do systemu dostały się jednak pojedyncze Adware. Co ciekawe niektóre wirusy z definicji zostały rozpoznane dopiero po uruchomieniu. Obawiam się mimo wszystko, że gdyby zostawić ustawienia tylko domyślnymi, to jednak istnieje ryzyko infekcji. Ale czy taki właśnie nie jest los automatów? Smile
Chciałbym także zauważyć, że przy trybie Epidemii uruchomienie plików wykonywalnych (nieznanych) jest opóźnione i są one w momencie zablokowania regułą firewalla kasowane z dysku ( tak było w trakcie mojego testu z malware).

Dziwne,ale nawet na maksymalnych ustawieniach tester Comodo Leak Test wskazywał skuteczność w granicach 60-100/340. Z drugiej jednak strony został on uszkodzony przez antivirusa.

Ochrona stron internetowych.

No cóż, ale programów idealnych nie ma i choć już naprawdę czułem respekt przed Normanem za bogatą konfigurację i duże wykrycie skanera, to niestety musiało znaleźć się coś , co w moim odczuciu będzie wymagało zmian. Na przyszłość radzę poprawić/wprowadzić do tego pakietu ochronę stron WWW, bo działania na stronach z wirusami/ SCAMem w ogóle nie zauważyłem.


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Wnioski
No cóż czas wypunktować.
+ duże możliwości konfiguracji
+ lekki dla systemu, choć zużywa pokażną ilość Ramu
+ pełen pakiet, nie odstaje pod względem funkcjonalności od konkurencji
+ wielki plus za zaporę i kontrole zachowań- wysoki poziom ochrony
+ polska wersja językowa
+ częste aktualizacje
+ bardzo dobra autoochrona
+ jasne w zrozumieniu komunikaty
Ale na minus:
- długi skan
- tak bardzo zaawansowany program, a wyjątkowo słaby wynik Comodo Leak Test
-ochrona WWW
- zablokował SandboxIe przez co wirusy musiałem uruchamiać na prawdziwym systemie
- po usunięciu go z dysku jeden z wirusów nagle się uaktywnił (czyżby ochrona go wypuściła/przywróciła)? – niepowinno tak być.

Podsumowując , polecam każdemu z Was zainstalowanie Normana SS Pro i przekonanie się na własnej skórze, że być może nieznane okaże się „numerem jeden” w rankingu najlepszych lub najgorszych. Moja ocena jak najbardziej pozytywna.

Ps. Pytam z ciekawości. Jak wielu Waszych znajomych używa tego , spolszczonego przecież pakietu?


Autor:McAlex
SafeGroup.pl - Zadbamy o Twoje bezpieczeństwo
Odpowiedz
#2
alex1155 napisał(a):Ps. Pytam z ciekawości. Jak wielu Waszych znajomych używa tego , spolszczonego przecież pakietu?


Ja nie znam wśród znajomych czy kolegów by ktokolwiek używał Normana.
Odpowiedz
#3
Alex , używałem krótko, bo dość mocno doskwierał mi czas skanowania.....
Choć i tak nie było gorzej niż z MSE, który np. w netbooku skanował mi cały dysk (100 GB) w czasie dłuższym do tego, w jakim w wakacje dojeżdżam z domu nad morze (a mam do pokonania trochę ponad 450 KM).
Odpowiedz
#4
W tytule piszesz o wersji PRO a na screenach jest zdaje się suite (choć widać funkcję intrusion guard). To na pewno PRO?
Brakło coś o 5GB na kopie online.
Dzięki za recenzję.
Odpowiedz
#5
Instalowany z tego linku - prowadzi do wersji Pro.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- przekierowuje na stronę do pobrania z linku niżej.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#6
Coś nie halo w takim razie. Dostałem klucz do Pro i tego instalatora.
Obejrzałem filmik na youtubie , testujący tez miał tę wersję co ja. Może w trialu nie ma Online Backup?
Odpowiedz
#7
asg napisał(a):W tytule piszesz o wersji PRO a na screenach jest zdaje się suite (choć widać funkcję intrusion guard). To na pewno PRO?
Brakło coś o 5GB na kopie online.
Dzięki za recenzję.


W trialu nie ma kopii zapasowej
Odpowiedz
#8
Dokładnie jest to wersja Pro , jeśli klucz jest na 30 dni - brak backupu.
Więc wszystko jest jak należy.
Odpowiedz
#9
Do backupu trzeba doinstalować jeszcze 1 program i założyć konto ale za darmo nie da rady nic tam zrobić
Odpowiedz
#10
No i wszystko jasne:-)
Odpowiedz
#11
A jednak te 5 giga jest za darmo coś strona im szwankuje z poziomu programu działa

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dodano: 13 lip 2012, 22:30

Program też się jednak co chwile sypie Tongue

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#12
No to wpadka z tym Backupem.
Odpowiedz
#13
Czy ktoś z Was sprawdzał może w ostatnim czasie ten program? Albo mana to ochotęSmile? Pytam, bo już kilka malware zero day, które udało mi się pobrać do różnych testów, tylko Norman wykrywa.
Odpowiedz
#14
Alex...teraz to dokładniej czytam...piszesz w uwagach, że Norman zablokował Sandboxie, a wcześniej o ich wewnętrznej piaskownicy. To chyba zrozumiałe w tej sytuacji...ich firmowa piaskownica - SandBox - ma naprawdę już sporą tradycję i jest chroniona prawnie Smile
Kiedyś używałem tego pakietu...wtedy miał kłopoty z wydajnością na średnio wydajnych maszynach, ale po prawdzie był dobrze skonstruowanym i bardzo sympatycznym pakietem. Twoja recenzja pokazuje, że poszło tylko w lepszym kierunku Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości