TrueCrypt vs HP Drive Encryption - test wydajności
#1
Od jakiegoś czasu używam TrueCrypta do szyfrowania pewnych ważnych informacji. Przypomniałem sobie jednak o tym, że w końcu HP dawało ogrom narzędzi do mojego Probooka i coś tam na pewno było dotyczącego szyfrowania, zresztą lap jest wyposażony w TPM, a to o czymś niby świadczy.
Postanowiłem wykonać dosyć prosty mini-test wydajności z użyciem właśnie TrueCrypta oraz narzędzi od HP. Tu muszę od razu wspomnieć, że użyłem najnowszej stabilnej dostępnej wersji TC, zaś w wypadku narzędzi HP musiałem użyć pewnego "tricku" - cały pakiet nazywa się HP Protect Tools i dla mojego laptopa występuje w nieaktualizowanej już wersji 5.x. Nie ma jednak żadnego problemu w tym, aby chociażby na Allegro znaleźć jakiś nowy model Probooka, wejść na stronę HP... no i pobrać nowszą wersję. W efekcie użyłem oprogramowania z gałęzi 7.x

Warto również wspomnieć o samym sprzęcie, bo ma on niebagatelne znaczenie przy szyfrowaniu:
CPU: Intel Core i5 560M - procesor pierwszej generacji, a jednak wyposażony w instrukcje przyśpieszające szyfrowanie AES
HDD: Crucial M4 SSD 128 GB, połączony przez SATA2 (płyta główna SATA3 nie ma)

Jak wyglądał test?
Najpierw wydzieliłem z wolnego miejsca obszar 1 GB i utworzyłem na nim partycję.
Następnie przeprowadziłem test przy pomocy ATTO Disk Benchmark, na domyślnych ustawieniach.
Później partycja została zaszyfrowana (AES) przy pomocy TrueCrypta i test powtórzyłem, potem została ona odszyfrowana.
Ostatni krok to zaszyfrowanie całej partycji przy użyciu HP Drive Endryption i ponowienie pomiaru.

W każdym wypadku w tle działał MBAM, Dropbox (idle, na innej partycji), oraz Zemana.
Komputer nie był obciążony, nie były uruchomione żadne dodatkowe aplikacje, nie wykonywano ruchów myszą podczas testu.
Dla pewności testy zostały powtórzone dwukrotnie (nie zauważyłem zmian poza błąd pomiarowy).

Oto wyniki:

[attachment=3] <!-- ia3 -->clean.png<!-- ia3 -->[/attachment]

Wyniki czystej, niezaszyfrowanej partycji - jakie są, takie są, każdy widzi Smile

[attachment=1] <!-- ia1 -->truecrypt.png<!-- ia1 -->[/attachment]

TrueCrypt - jest widoczny spadek wydajności, prawie 75% przy najmniejszych wielkościach, do około 5%, w środkowej stawce widać po prostu spory spadek przy zapisie. Z odczytem mimo wszystko jest nieźle i czasami nadal jedynym ograniczeniem dla niego jest SATA2.

[attachment=2] <!-- ia2 -->hp.png<!-- ia2 -->[/attachment]

Wyniki HP i... niemałe zaskoczenie. Wyniki bardzo nieznacznie odbiegają od oryginalnej wydajności, tylko w niektórych miejscach ucierpiał odczyt, ale zapis czasami był nawet szybszy!


Podsumowanie:
Szczerze, byłem naprawdę zdziwiony. Benchmark z TrueCrypta wskazuje u mnie szybkość szyfrowania na poziomie 1,6 GB/s, oczywiście spadki wydajności to norma, ale oprogramowanie od HP pokazało, że da się jeszcze szybciej. W zasadzie trudno tu mówić o HP, bo za soft ten odpowiada... McAfee ! Jasno mogę powiedzieć: nie wiem, jakiego algorytmu używa oprogramowanie HP, bo nie da się tam za wiele skonfigurować. Z tego co udało mi się znaleźć w dokumentacjach, wynikałoby, że jest to również czysty AES. Zresztą w wypadku innych algorytmów, lub mieszania, wydajność na pewno byłaby niższa, to nie ulega wątpliwości.

Ciekawostka: ten soft pozwala nie tylko na szyfrowanie, ale i podobnie jak TC zabezpieczenie od poziomu włączenia tj. po włączeniu komputera trzeba podać hasło, lub użyć czytnika linii papilarnych, aby uzyskać do niego dostęp. Wady również są: z tego co zauważyłem, klucze są tylko na pendrive, nie ma możliwości utworzenia płyty ratunkowej no i nie bardzo wiadomo, co gdyby coś w lapie uległo awarii. Tutaj jeszcze inny moduł pozwala na użycie wspomnianego TPM. Z tego co udało mi się zrozumieć, po jego "zaaplikowaniu", dysk jest bezużyteczny po wyjęciu z lapa. Nie zadziała na innym z innym układem, nawet pomimo posiadania plików-kluczy i/lub znajomości hasła. Głowy za poprawność tego stwierdzenia jednak nie daję.

[attachment=0] <!-- ia0 -->HPtools.jpg<!-- ia0 -->[/attachment]


Załączone pliki Miniatury
               
Odpowiedz
#2
Faktycznie zaskakujące wyniki...tym bardziej, że jeden z komputerów u mnie w domu to też HP, ale nie miałem nawet pojęcia, że oferuje takie narzędzie Smile
Może TC nie oferuje takich bajerów jak czytnik linii papilarnych, ale jest na tyle stabilny i bezpieczny, że mnie zupełnie wystarczy...poza tym jego kontener mogę otorzyć na każdym innym sprzęcie, gdzie program będzie...muszę znać tylko hasło Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#3
No właśnie pokusiłem się o zaszyfrowanie tym softem od HP wszystkich partycji i oprócz nieco dłuższego startu systemu, nie zauważyłem w zasadzie żadnych spowolnień.
TrueCrypta w takiej skali nie testowałem. Nadal go mam, nadal korzystam z kontenera, acz dosyć małego (200 MB) tylko na pewne dane. W normalnym użytkowaniu nie widzę tam spowolnienia, ale przy pełnym szyfrowaniu dysku pewnie by coś było.

Wczoraj wieczorem pokusiłem się o wrzucenie mojego dysku do innego lapa. Działa tj. pokazuje ekran z koniecznością wpisania hasła, czytnik oczywiście jest niedostępny, ale gdyby wrzucić go do lapa w niego wyposażonego, to pozwoli i na taką autoryzację Smile
Niewątpliwą zaletą TC są klucze. Można zrobić autoryzację po kluczu na pendrive + do tego konieczność wpisania hasła.
Odpowiedz
#4
Ja mam zaszyfrowane wszystkie dyski w całości truecryptem (ten z systemem też) i tak jak pisałe lukasamd nie zauważyłem żadnego spadku wydajności podczas codziennego użytkowania. Gry, filmy, system działają płynnie...
Odpowiedz
#5
Ja kiedyś używałem PGP Desktop. Do szyfrowania dysków można było użyć kluczy i haseł ale cały czas miałem wrażenie że w razie jakiegoś błędu na dysku czy programu stracę wszystkie dane i zrezygnowałem z używania.
Żadnych spowolnień podczas korzystanianie zauważyłem
Odpowiedz
#6
@yaslaw:
Możliwe, że za jakiś czas wrzucę sobie pełne szyfrowanie TC, bo program HP chyba nie jest kompatybilny z pewnym "gadżetem".
No ale to się okaże, wtedy będę mógł napisać, jak to wygląda na całym systemie.
Odpowiedz
#7
Dzisiaj nieco wczytałem się w instrukcję softu HP no i użycie TPM to jednak pewne ryzyko:

Cytat: Because the password is protected by a TPM security chip, if the hard drive is moved to another computer, data cannot be accessedunless the TPM settings are migrated to that computer.
Odpowiedz
#8
Dzisiejsza przerwa w dostawie energii miała miejsce akurat gdy chciałem coś przetestować. Czasu straciłem sporo, w zasadzie cały dzień, ale skoro i tak coś się wysypało, to przetestowałem co chciałem, a nawet nieco więcej.
O co się rozchodzi? Ano postanowiłem spróbować TrueCrypta zamiast softu HP/McAfee. Zaszyfrowałem cały dysk na domyślnych ustawieniach, oczywiście AES bo on dzięki instrukcjom w procesorze mógł być obsługiwany najszybciej. Efekt był taki, że nieźle się zawiodłem... W przeciwieństwie do softu HP/McAfee otwieranie aplikacji czy ich działanie było zauważalnie wolniejsze. Nie zwolnił ku mojemu zdziwieniu jedynie start systemu, ale marna to była pociecha.
Postanowiłem iść dalej i sprawdzić BitLockera - MSDNAA i nowy podział edycji Windows 8 dał mi dostęp do wersji wyposażonej w ten mechanizm więc sprawdziłem na partycji systemowej, najpierw na domyślnych ustawieniach (AES 128 bit) oraz po zmienieniu w zasadach grup (AES 256 bit). W obu wypadkach wpływ na wydajność był taki jak dla HP/McAfee, czyli w zasadzie niezauważalny.

Przy okazji zrobiłem pomiary syntetykiem, tym razem AS SSD, ale screenów niestety nie mam. Podaję więc przybliżone wartości po domyślny teście na moim Crucialu M4 i systemowej partycji wielkości 40 GB.
  • Dysk nieszyfrowany, Windows 7 x64 Professional SP1: ~440 pkt
  • BitLocker (AES 128 bit), Windows 8 x64 PRO: ~380 pkt
  • BitLocker (AES 256 bit), Windows 8 x64 PRO: ~370 pkt
  • HP Drive Encryption (AES 256 bit?), Windows 7 x64 Professional SP1: ~380 pkt
  • TrueCrypt (AES), Windows 7 x64 Professional SP1: ~130 pkt


W zasadzie pomiędzy brakiem szyfrowania a BitLockerem / HP nie ma różnicy - do nawet 100 pkt może wynikać z dziwnej specyfiki chipsetów mobilnych intela i zarządzania energią - wpływają one na takie testy obniżając wyniki (w szczególności gdy bada się szybkość 4K).
Odpowiedz
#9
No to TC za rewelacyjnie nie wypadł. Przesiadłbym się na BitLocker-a ale nie mam TPM-a u siebie i musiałby ciągle pendrive być podłączony do PC
Odpowiedz
#10
No cóż...pozostaje pociecha, że BitLocker na XP...nie działa i zostaję przy TCCool
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#11
ichito napisał(a):No cóż...pozostaje pociecha, że BitLocker na XP...nie działa i zostaję przy TCCool

Ja mam lepszy argument = brak miejsca aby to wszystko od nowa zrobić. Używam TC sporadycznie 2-3 razy na miesiąc aby dodać dane do kontenera i dla mnie szybkość działania już nie ma znaczenia. Kolejny ważna argument to kwestia systemu, ja nawet szyfrowane boję się trzymać pod WinLol
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#12
Na nowym laptopie przeprowadziłem test i Bitlocker w AS SSD ma 460 pkt... jednak SATA2 a SATA3 robi różnicę, bo system startuje jeszcze szybciej.
Ostatecznie postanowiłem zrezygnować z HP Drive Encryption / McAfee. Dlaczego? W ostatnie 1,5 miesiąca miałem 2 przypadki, raz zanik prądu, potem wrzucenie obok Łubudubu, w których musiałem pożegnać się z szyfrowanymi partycjami. Problem polega na tym, że w wypadku problemu czy to sprzetowego czy od strony oprogramowania, zaszyfrowana partycja jest nie do ruszenia / nie do odzyskania. Robiłem coś a''la "crash testy" z użyciem BitLockera i w jego wypadku jest o wiele lepiej. Czasem potrzeba pendrive z kluczem (lub kartki, zależy jak zapisywaliśmy), ale nawet uwalenie systemu nie oznacza, że nie będziemy w stanie go podnieść. Słowem, to BitLocker jest znacznie bardziej "transparentny", oczywiście nie idealnie, ale jednak uważam to za lepsze rozwiązanie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości