Mapa malware stworzona przez F-Secure
#1
Informacja może nie z okładek, ale chyba warto rzucić okiem.

Firma F-Secure udostępniła mapę

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, na której zlokalizowane i zaprezentowane są najczęściej atakujące wirusy.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Na mapie prezentowane są statystyki dotyczące diagnostykimalware z ostatnich 24 godzin: TOP 10/24oraz 24 . Zbliżenia na "ogniska" malware dostępne są po kliknięciu w dowolny obszar na mapie. Niestety niczego więcej dokonać nie można - nie ma też żadnego filtrowania.

Nawiązując do tematu, już w 2006 roku (i zapewne wcześniej też) przeczytać można było o prezentowanych przez F-Secure

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, lecz nie były one nastawione na dokładne lokalizacje i dynamiczne odświeżanie. Virusmapnie dotyczy Państwa, a troszeczkę dokładniej określonego miejsca. Czy uważacie, że na mapie powinny pojawić się granice Państw, przy których gęsto od infekcji?

Inspiracja:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#2
Pisaliśmy już o tym w temacie F Secure. Fajne. Często są polskie miasta wymienione.
Odpowiedz
#3
McAlex napisał(a):Pisaliśmy już o tym w temacie F Secure. Fajne. Często są polskie miasta wymienione.

A to przepraszam, nie wyśledziłem tego. Może dlatego, że jestem mało zainteresowany firmą Wink Mój błąd.
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#4
Faktycznie było już, ale pomysł fajny. Przyłapałem się na gapieniu się w monitor, to jest wciągająceWink
Odpowiedz
#5
Hmm ciekawie to wygląda bym sobie taką tapetę aktywną zrobiłGrin
Odpowiedz
#6
tachion napisał(a):Hmm ciekawie to wygląda bym sobie taką tapetę aktywną zrobiłGrin

Według mnie graficznie pozostawia wiele do życzenia Tongue
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#7
No bardziej mi się rozchodzi o samą aktywność jak grafike<!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->
Odpowiedz
#8
tachion napisał(a):No bardziej mi się rozchodzi o samą aktywność jak grafike<!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->

A to owszem, kto się podejmuje projektu? Wink
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#9
Grafika mogłaby być lepsza, no i ja na pulpicie tego nie mógłbym chyba mieć, bo non-stop bym się gapiłGrin widzieliście jakieś polskie miasta?
Odpowiedz
#10
Predator napisał(a):widzieliście jakieś polskie miasta?


Przed chwilą był Łowicz Grin
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#11
Ciekawe, czy ładnie wyglądałby taki zmasowany atak w pewnej okolicy (np. w jednym państwie) Grin
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#12
Street napisał(a):
Predator napisał(a):widzieliście jakieś polskie miasta?


Przed chwilą był Łowicz Grin


Tym razem miałem więcej szczęścia - w Poznaniu też się coś dzieje. Wink
Odpowiedz
#13
Trochę głupie, bo jestem autorem tego wątku, ale nie wiem jak działa to cudo. Rozumiem, że wykrycia na mapie to użytkownicy programu F-Secure, który przesyła (chmura, itp.) dane do laboratorium, a to z kolei przekzauje informacje dalej do jakiegoś pobocznego systemu zajmującego się utrzymaniem aktywności na stronie. Tak?

Jeśli tak, to atak na dane państwo nie wyglądałby na mapie atrakcyjnie, bo F-Secure chyba nie należy najczęściej instalowanych.
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#14
To co mówisz jest bardzo sensowne, ale nie jestem do końca pewien jak to się odbywa. Wink
Odpowiedz
#15
nikita napisał(a):Trochę głupie, bo jestem autorem tego wątku, ale nie wiem jak działa to cudo. Rozumiem, że wykrycia na mapie to użytkownicy programu F-Secure, który przesyła (chmura, itp.) dane do laboratorium, a to z kolei przekzauje informacje dalej do jakiegoś pobocznego systemu zajmującego się utrzymaniem aktywności na stronie. Tak?


jeśli faktycznie tak jest to miło że posiadają dane o geolokalizacji swoich użytkowników pytanie tylko czy ci wiedza że takie informacje na ich temat są pobierane, może warto zaproponować im aby następnej wersji dodali do tego kilka danych osobowych i zawartość dysku twardego zaatakowanychGrin
Odpowiedz
#16
Przecież zgoda na udział w "Realtime Network Protection" jest dobrowolny. Uzytkownik może odznaczyć udział w tym.
Odpowiedz
#17
Podobną mapę ma Norton jakiś czas już, a Kaspersky ma wygaszacz ekranu o nazwie Iridia, który w czasie rzeczywistym pokazuje różne dane na temat analizowanych zagrożeń i ich rozkładu na świecie...oczywiście jeśli maszyna podłączona jest do sieci Smile
Te dane bazują na informacjach spływających do chmury producenta...nie obejmują tych, którzy nie są do nich włączeni...
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#18
Dokładnie, czytałem o tym. Nie robią nic co jest niedozwolone, udział jest dobrowolny.Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości