Wyłączanie się karty graficznej
#1
Witam : )

Od jakiegoś czasu mam poważny problem z moją kartą graficzną - MSI GeForce 9600GT. Po włączeniu komputera (zimny start) temperatura tej karty sięga nawet 85 stopni a w podczas grania nawet 120 stopni i wtedy się automatycznie wyłącza. Do tego wentylator chodzi cały czas na pełnych obrotach. Myślę, że prawdopodobnie uszkodzone są czujniki umieszczone na karcie, gdyż dotykając tej karty nie jest aż tak gorąca.

Co mi możecie poradzić ? Da się jakoś wyłączyć te czujniki (może w biosie ? ) i ręcznie dostosowywać obroty wiatraka ?
Odpowiedz
#2
Czujników nie wyłączysz, na tej podstawie karta się wyłącza aby się nie spaliła. Karta jest oczywiście pozbawiona kurzu? Może pomyśl o zmianie pasty termoprzewodzacej. Przydałoby się już tej karcie.
Bitdefender Internet Security
Odpowiedz
#3
Tak, niejednokrotnie "czyściłem" ją, jednakże dalej nic to nie dawało. Pasta zmieniona tydzień temu.
Odpowiedz
#4
A sprawdzałeś miejsca bezpośrednio tam gdzie jest układ, tylko po drugiej stronie tj. po prostu po wyłączeniu się dotknąć?
Przy 120 stopniach powinno być gorące nawet właśnie z drugiej strony.

Jeżeli jest raczej chłodno, no to faktycznie czujniki, a czy da się je wyłączyć / wymienić... ciężka sprawa.
Odpowiedz
#5
Może obluzował się nacisk elementu chłodzenia na kartę graficzną. Można wiedzieć jaki to model gf (najlepiej fotka)? Jak jest chłodno to może być problem z naciskiem.Gwarancja jest? Pastę term... masz? Można zawsze spróbować założyć raz jeszcze. "Od jakiegoś czasu" . Czy problem narastał stopniowo czy pojawił się nagle? Czy były jakieś zmiany biosu lub sprzętu? (możliwość zmiany położenia w sposób mechaniczny)
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#6
bardok206 napisał(a):Może obluzował się nacisk elementu chłodzenia na kartę graficzną. Można wiedzieć jaki to model gf (najlepiej fotka)? Jak jest chłodno to może być problem z naciskiem.Gwarancja jest? Pastę term... masz? Można zawsze spróbować założyć raz jeszcze. "Od jakiegoś czasu" . Czy problem narastał stopniowo czy pojawił się nagle? Czy były jakieś zmiany biosu lub sprzętu? (możliwość zmiany położenia w sposób mechaniczny)


Pasta założona była tydzień temu. Zmian sprzętu nie było od dwóch lat (toteż gwarancji już nie ma). Pewnego dnia czyściłem komputer z kurzu sprężonym powietrzem i od tamtego czasu problem występuje. Co mogę powiedzieć, to brak jednej śrubki na "zaczepach"

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- przepraszam za słabą jakość zdjęcia, ale nie mogłem znaleźć aparatu : )
Odpowiedz
#7
Pastę nakładałeś przez użyciem sprężonego pow czy po? Brak tej śróbki może prowadzić do tego że chłodzenie zbyt dobrze nie dociskado karty a tym samym nie oddaje ciepła. Najlepiej byłoby jakbyś znalazł jakąś w zastępstwie lub poszedł do jakiegoś sklepu komputerowego z serwisem ikupił od nich za psie pieniądze. Powinni mięć ich bardzo dużo. Wtedy założyć raz jeszcze pastę i przykręcić na 4 śruby. Tylko tak dojdziesz na 100% czy to wina docisku czy wady czujników. Po obejrzeniu foto tym bardziej jestem przekonany że to wina słabego docisku karty.Chociaż nie wiem jak dokładnie używałeś tego s... powietrza.
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#8
Najpierw przeczyściłem sprężonym powietrzem, potem nałożyłem nową pastę.
Odpowiedz
#9
Po pierwsze primo prosiłbym o pełną specyfikację komputera z naciskiem na model zasilacza, obudowę (ilość wiatraków, oraz jej stan ale myślę że zakurzona nie jest). Również należy zwrócić uwagę na takie szczegóły jak umiejscowienie pc- czy nie jest aby za blisko ściany skitrany gdzieś pod biurkiem z marną cyrkulacją powietrza itd. Najlepiej na czas "testów" komputer ulokuj tak aby miał przewiew i zdejmij boczną ściankę obudowy aby zapewnić pełen przewiew obudowie.
Czy te "od jakiegoś czasu" miało miejsce z mniej więcej jakimiś czynnościami na komputerze? Pisałeś, że czyściłeś sprężonym powietrzem, ale nie wydaję mi się aby to była przyczyna chyba, że trąciłeś coś przez przypadek (kiedyś tak rurą do odkurzacza skasowałem sobie chłodzenie na procku Grin ).
Rozumiem że to ta karciocha?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

widzę, że szyna 256bitowa kosztem wielkości pamięci.. nie wiem jak gf ale radeony z serii 4850 na 256bit "lubią" mieć wysokie temperatury w stresie..
Kolejna sprawa.. czy nie próbowałeś sił w OC tzn nie podkręcałeś karty jakimś programem w stylu rivatuner itd? Nie instalowałeś modowych sterowników do karty w stylu DNA czy StillOwned? Może update biosu karty? Zmiana napięcia w biosie (...) Sorry, że tak bombarduję pytaniami ale trzeba wykluczyć pewne rzeczy Smile
Brak śrubki nie powinien wpływać aż tak kolosalnie na grzanie się karty o ile nie zaobserwowałeś braku docisku wentylatora. Przyjmuję, że tego problemu nie ma, pasta została nałożona odpowiednio itd.
Występują artefakty w grze czy karta od razu się wyłącza? Obserwuj czy aby na pewno cały czas aż do momentu wysypania artefaktów/ wyłączenia karty pracuje wiatrak.

Tak dla świętego spokoju proponuję wykluczyć sprawę walniętych sterowników. Ja osobiście preferuję taki sposób działania:
1. Wyposażamy się w następujące rzeczy (linki podam na dole postu):
a) TotalUninstal (trail 30dni, lub ewentualnie revo uninstaler w wersji free- warto korzystać z profesjonalnych nie windowsowych uninstalerów szczególnie przy odinstalowaniu sterowników i innych rzeczy których ewentualne pozostałości mogą wpłynąć na pracę systemu czy sprzętu)
b) Program Driver Sweeper który specjalizuje się w znajdowaniu pozostałości po sterownikach.
c) Sterowniki do karty najlepiej najnowsze stabilne (nie wersje beta ani moodowe) pobrane ze strony producenta
d) Porządny backup systemu be ten z windows xp jest średniawy.. TotalUninstal dba o nasz tyłek i na standardowych ustawieniach robi kopie plików oraz migawkę systemu przy pomocy windowsowego narzędzia ale nic nie zastąpi migawki takim Keriverem free. W razie jakby coś wybuchło backup musi być.
e) Opcjonalnie jakiś zimny browarek dla rozluźnienia sytuacji Beer

Zainstaluj sobie te wszystkie programy i jedziemy. Przy pomocy TotalUninstall odpalamy deinstalacje sterowników karty, a następnie po własnym skanie TU usunie ewentualne resztki (nawet jeśli standardowy deinstalator zrestartuje system TU uruchomi ten proces po ponownym załadowaniu windowsa także luzik). Następnie odpalamy program Driver Sweeper zaznaczamy chęć usunięcia sterowników karty nvidia (tylko się nie zakręć i nie wywal np. nvidia nforce do płyty ;] ) i restartujemy komputer. Teraz dopijając browarka możemy przystąpić do instalacji sterowników karty ze strony producenta (dalej-> dalej-> dalej-> blablabla-> nie nie chcę traila world of warcraft ani syfnych toolbarów-> restart i jesteśmy ;] ). Czekamy aż obraz się odświeży iiii testujemy!

Najgorsze jest to, że przy takich problemach trudno znaleźć przyczynę. Raz wystarczy przeczyścić, raz coś przeinstalować, raz trzeba zmienić wiatrak czy zasilacz, a w końcu może się okazać, że karta do wymiany. Ale zobaczymy co da się zrobić ;]Może trzeba będzie robić update biosu? Najlepiej jakbyś miał możliwość sprawdzenia karty na innym komputerze jeśli by się dalej grzała to pozwala już zawęzić problem do samej karty. Jeszcze taka mała rada, jak dotykamy się czegoś w bebechach kompa dotykamy wcześniej kaloryfera albo kranu aby się uziemić ;]

Linki:
TotalUninstall:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Driver Sweeper:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Keriver:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Stery do twojej karty:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#10
Witam ponownie : )

Specyfikacja :

Kod:
AMD Athlon 64 x2 6000+ 3.1GHz
Nvidia GeForce 9600GT (MSI)
Asus M3N78SE
2GB pamięci ram G-Skill
Modecon Feel-400ATX
Windows XP HE SP3


Chłodzenie :

Kod:
Cooler Master Elite 330
wentylator odprowadzający 120mm z tyłu obudowy firmy Cooler Master
fabryczny wentylator wraz z radiatorem na procesorze
fabryczny wentylator na karcie graficznej
fabryczny wentylator zasilacza

Obudowa umiejscowiona jest na biurku. Lewa jej część jest otwarta, więc cyrkulacja powietrza jest w porządku : )


W podkręcanie się nie bawiłem. Artefaktów w grach nie stwierdziłem, po prostu po jakimś czasie obraz znika z ekranu, pomimo iż monitor jest załączony. Sprawę walniętych sterowników myślę, że można wykluczyć, gdyż nawet po formacie problem nadal występuje.

EDIT:
Przed chwilą sprawdziłem i podczas tego ''wyłączania'' wentylator od karty graficznej nadal pracuje.
Odpowiedz
#11
Więc nie wygląda to zbyt kolorowo.. najlepiej sprawdź karciochę na innym kompie jeśli problem występuje nadal to rzeczywiście karta może być już zmęczona życiemNone . 2ga sprawa to zasilacz który nie jest do końca "pewny"... Jego też trzeba brać pod uwagę jednak myślę że bardziej trzeba przyjrzeć się samej karcie i jeśli grzanie się i wyłączanie zaobserwujesz na innym pc to sprawa załatwiona
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#12
Zasiłka do wymiany w trybie natychmiastowym, jeśli to możliwe Smile

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Otwarta ciagle lewa czesc budy to tez niezbyt dobry pomysl. Raz, ze moze wpasc jakis okruch itp, ktory moze cos uszkodzic, dwa, cyrkulacja powietrza jest zaklocona. Lepiej zamontowac wentylator na przod obudowy wprowadzajacy zimne powietrze.
Odpowiedz
#13
kamil10506 napisał(a):Zasiłka do wymiany w trybie natychmiastowym, jeśli to możliwe

Gdzie ty tam widzisz zasilaczLol To coś nie nazywa się zasilacz chyba "Modecon Feel-400ATX"?
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#14
kamil10506 napisał(a):Raz, ze moze wpasc jakis okruch itp, ktory moze cos uszkodzic, dwa, cyrkulacja powietrza jest zaklocona.
Ja mam kilka miechów już na otwarciu i jakoś działa Smile
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#15
buri napisał(a):
kamil10506 napisał(a):Zasiłka do wymiany w trybie natychmiastowym, jeśli to możliwe

Gdzie ty tam widzisz zasilaczLol To coś nie nazywa się zasilacz chyba "Modecon Feel-400ATX"?


Masz racje. Wyrób zasilaczo-podobny Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości