IRC Bot atakuje użytkowników Androida
#1
Eksperci z Kaspersky Lab odkryli nową złośliwą aplikację atakującą użytkowników Androida.
Nie jest jeszcze do końca jasne w jaki sposób szkodnik się rozprzestrzenia ale pewnym jest, że po infekcji widoczna jest na liście aplikacji gra MADDEN NFL 12 :

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Plik waży powyżej 5MB i jest to trojan wrzucający do systemu bota IRC, SMS Trojan oraz root exploit.
Tworzy on również katalog '' /data/data/com.android.bot/files '' z prawami dostępu ustawionymi na ''777'' (odczyt/zapis/wykonanie dla wszystkich użytkowników) a następnie w utworzonym katalogu umieszcza 3 pliki:

- header01.png (root exploit)
- footer01.png (bot IRC)
- border01.png (trojan SMS)

Następnie nadawane są prawa ''777'' dla pliku header01.png(root exploit) i wywoływane jest wykonanie pliku, po którym pojawia się komunikat: " (0x14) Error - Not registred application "
Jeżeli operacja wywołania exploita powiodła się i urządzenia zostało zrootowane, wówczas szkodanik wykonuje plik footer01.png(bot IRC), który w pierwszej kolejności będzie próbował usunąć katalog '' etc/sent ''.
Kolejnym krokiem jest ustanowienie właściciela root dla pliku border01.png(trojan SMS) za pomocą komendy ''chown'', nadanie praw ''644'' dla tego pliku oraz jego instalacja i uruchomienie.
Instalowany w ten sposób trojan jest niewielką modyfikacją znanego już wcześniej szkodnika: '' Foncy SMS Trojan ''. Podobnie jak poprzednia wersja, tak również i ta używa metody '' getSimCountryIso '' w celu zidentyfikowania kraju pochodzenia karty SIM i umożliwienia w ten sposób wysyłania SMS Premium.
Trojan ma również możliwość blokowania wiadomości przychodzących z usług Premium, dzięki czemu ofiara nie jest w stanie rozpoznać aktywności malware w systemie (do czasu otrzymania rachunku).
Największą ciekawostką jest jednak bot IRC - pierwszy jak do tej pory tego typu szkodnik atakujący system Android.
Po instalacji trojana, bot łączy się z serwerem IRC 199.68.*.* (był on niedostępny w trakcie analizy malware) na kanale '' #andros '' z losowo wygenerowaną nazwą użytkownika. Po połączeniu z serwerem bot jest w stanie odbierać komendy i wykonywać je na zainfekowanym urządzeniu.
Dzięki kilku modułom wchodzącym a skład tego malware, przestępcy mogą uzyskać niemal nieograniczoną kontrolę nad zainfekowanym systemem.

Złośliwa aplikacja została sklasyfikowana i jest rozpoznawana przez produkty Kaspersky Lab jako:

- Trojan-Dropper.AndroidOS.Foncy.a
- Exploit.Linux.Lotoor.ac
- Backdoor.Linux.Foncy.a
- Trojan-SMS.AndroidOS.Foncy.a

Źródło: Kaspersky Lab
Odpowiedz
#2
hehe ja mam tą Ikonkę w swoim androidzie "MADDEN NFL 12" ale raczej to nie trojan bo grę od EA zakupiłem w AM więc chyba raczej ma prawo tam być Grin
Odpowiedz
#3
Dopóki nie posiadasz w systemie katalogu /data/data/com.android.bot/filesa w nim plików, które wymieniłem w info, to jesteś bezpieczny Wink
Odpowiedz
#4
ktostam napisał(a):Dopóki nie posiadasz w systemie katalogu /data/data/com.android.bot/filesa w nim plików, które wymieniłem w info, to jesteś bezpieczny Wink

jeszcze nie sprawdzałem ale raczej wątpię bym miał taki katalog bo grę kupiłem od firmy EA w AMGrin

sprawdzone - nie mam takiego katalogu..
Odpowiedz
#5
android zaczyna być prawie jak winda, badziewia jest coraz więcej na niego
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#6
polak900 napisał(a):android zaczyna być prawie jak winda, badziewia jest coraz więcej na niego

Niestety, taka jest cena popularności Wink
Odpowiedz
#7
też tak myślę
ale i nie tylko
apple np mam większy wpływ na swój sklep, aplikacje są sprawdzane tak jak twórcy
ma to jednak dobre jak i złe strony.
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#8
słyszałem że była to fałszywa aplikacja która podszywała się pod tą grę a najciekawsze że miała ta aplikacja podpis EA z tym że była bodajże darmowa i zamieszczona na AM od krótkiego czasu więc ludzie instalowali to na własne życzenie..
tutaj są oryginalne te tytuły bez ryzyka infekcji:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(wersja amerykańska)
oraz tu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(wersja europejska)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości