Intel testuje 14-nanometrowe chipy
#1
Pat Bliemer, dyrektor zarządzający Intela na obszar Europy Północnej, wyjawił w wywiadzie udzielonym serwisowi Nordic Hardware, że w laboratoriach jego firmy są już testowane układy wykonane w 14-nanometrowym procesie technologicznym.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Intel poinformował, że pierwsze układy zbudowane w oparciu o architekturę Ivy Bridge i wykonane w 22-nanometrowym procesie produkcyjnym pojawią się na rynku w I kwartale przyszłego roku. Nowa technologia pozwolić ma na zwiększenie przewagi nad firmą AMD.

Prawdę mówiąc Intel nie musi się aż tak bardzo wysilać, gdyż firma AMD sama "strzeliła sobie w kolano". Zapowiadana przez nią od dawna architektura AMD Bulldozer nie spełniła bowiem związanych z nią oczekiwań i została źle przyjęta przez recenzentów.

Pat Bliemer, dyrektor zarządzający Intela na obszar Europy Północnej, w wywiadzie udzielonym serwisowi Nordic Hardware przedstawił kolejne informacje, które jeszcze bardziej mogą zdołować kierownictwo AMD. Otóż wyznał on, że w laboratoriach Intela testowane są już chipy wykonane w 14-nanometrowym wymiarze.

Kiedy możemy oczekiwać 14-nanometrowych układów?

Przejście na 14-nanometrowy wymiar to ogromny skok technologiczny obarczony wieloma problemami, które trzeba będzie rozwiązać. Intel podkreśla jednak, że jest na dobrej drodze, aby wdrożyć opracowywaną technologię do produkcji.

W maju podczas Investors Meeting 2011 Intel przedstawił plany rozwoju procesorów Atom. Dowiedzieliśmy się z nich, że zarówno one, jak i "zwykłe" CPU zadebiutują w 14-nanometrowym wymiarze w 2014 roku.

Co dalej z AMD?

AMD oczywiście zdaje sobie sprawę, że technologicznie pozostaje w tyle za Intelem. Mike Silverman, rzecznik firmy, przyznał nawet kilka dni temu, że stwierdzenie "AMD kontra Intel" to już przeszłość. Oczywiście natychmiast pojawiły się plotki na temat rezygnacji AMD z rynku komputerów desktopowych. Na szczęście firma szybko wydała oświadczenie, z którego wynika, że nic takiego nie nastąpi.

Warto trzymać kciuki za AMD oraz wychodzącą powoli poza "mobilne" ramy firmę ARM. Z pewnością bowiem najgorsze co mogłoby nas spotkać to całkowita monopolizacja rynku procesorów.

Źródło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#2
Pewnie są testowane od jakiegoś czasu...
Odpowiedz
#3
Tick-tock okazał się dla AMD zabójczy.
Intel robi naprawdę świetne procesory, tego im nie odmówię, bo np. w wypadku lapów sprzęt z AMD działa sporo krócej, a i wydajnościowo mocno od intela odchodzi. Na desktopach przepaść pod tym względem tylko się pogłębia. Szkoda jednak, że wraz ze słabymi ocenami AMD szły podwyżki procków Intela - niestety ale już mamy monopol tej firmy.
Odpowiedz
#4
No tak tylko co dalej, dojdą do zera z tymi chipami? AMD FX złymi prockami nie są - w aplikacjach, gorzej w grach i z poborem prądu. No ale co tu dużo mówić, Intel ma ogromny budżet to może sobie spokojnie prykać na konkurencje i podnosić ceny, a AMD należy pochwalić za odważny krok w postaci nowej architektury, która mam nadzieje w przyszłości rozkwitnie. Szkoda, że tak to się potoczyło...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości