SSD a HDD czy warto dokonać wymiany w lapku
#1
poniżej link do ciekawego artykułu jak w tytule - z pclab a mianowicie: ile życia ubywa na oczekiwaniu na reakcję kompaWink wink.gif

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

The world is yours
Odpowiedz
#2
Jak dla mnie artykuł czysto sponsorowany Tongue
Dlaczego? Test SSD jakich wiele, tak naprawdę wcale nie zliaczają, ile czasu nam umyka przez powolność HDD.
Tymczasem zarówno testowany dysk jak i lap na którym to robiono jest jednego producenta.
Już pomijam fakt, że testowano z dyskiem 5400 RPMi 8 MB cache - parodia.
Odpowiedz
#3
raczej trudno w tej chwili znaleźć test, artykuł niesponsorowany.
The world is yours
Odpowiedz
#4
fiodor99 napisał(a):raczej trudno w tej chwili znaleźć test, artykuł niesponsorowany.

Można sporo, ba pełno tego jest, a wystarczy poszukać. Nie chodzi o artykuły, bo one raczej mało mówią, ale o opinie ludzi oraz wrażenia z użytkowania. Mało ludzi wraca do tradycyjnego hdd po korzystaniu z ssd i nie ma się co dziwić, bo to nie transfery, ale czas dostępu jest siłą tej technologi.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#5
Ja zaufałem właśnie opiniiŁukaszaco do dysku SSD firmyCruciali .... nie żałuję ani centa wydanego na ten dysk , i chwała za to że posłuchałem rad. A tak.. prawda, wcześniej sugerowałem się różnymi testami i artykułamitych dysków w necie i od razu mogę powiedzieć że nie warto temu ufać, bo są to pobieżne wyniki i często manipulacja, a i producenci dysków SSD głównie zalegających w magazynach manipulują tymi danymi aby ich słaby towar się sprzedał.(sponsorują testy, itp).
Odpowiedz
#6
andrzej76 napisał(a):Ja zaufałem właśnie opiniiŁukaszaco do dysku SSD firmyCruciali .... nie żałuję ani centa wydanego na ten dysk , i chwała za to że posłuchałem rad. A tak.. prawda, wcześniej sugerowałem się różnymi testami i artykułamitych dysków w necie i od razu mogę powiedzieć że nie warto temu ufać, bo są to pobieżne wyniki i często manipulacja, a i producenci dysków SSD głównie zalegających w magazynach manipulują tymi danymi aby ich słaby towar się sprzedał.(sponsorują testy, itp).

Jest szansa, że skrobniesz coś większego na temat swojego ssd? Raczej bardziej opnie użytkowe, normalne czynności (np. otwieranie folderów z nowymi zdjęciami w trybie miniatur, odpalanie programu w czasie startu usług - jak zdążysz), jednoczesne kopiowanie 2-3 plików w różne miejsca - jak spada na tym transfer, ile dysku masz już zajęte i czy z czasem osiągi spadają?
Oczywiście jak będziesz miał czas to będzie fajne uzupełnienie tematów o ssd na forum.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#7
Nie ma sprawy buri , jak czas będzie przyjrzę się mu dokładniej , może filmik zrobię z tego. Bo na oko widać że to nie to co w przypadku HDD.
Odpowiedz
#8
dysk firmy crucial również polecam
ale czekam jeszcze tylko na większe pojemności i trochę niższe ich ceny
warte rozważenia są dyski corsair force i kingstony hyper x tylko cena ich jest już, no właśnie
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#9
polak900 napisał(a):warte rozważenia są dyski corsair force i kingstony hyper x


Piszą o nich pozytywnie w różnych testach ale..... no właśnie, czytałem o nich na różnych forach opinie tych co je zakupili i .... nie są zadowoleni bo to nie te transfery co oferuje producent i są awaryjne bo kontrolerSandForce,i się szybciej "zużywają". Nie zaryzykował bym kupna tych dysków niestety.

Dyski SSD są już 240GB a max teraz to 300GB chyba, także nie mało.
Odpowiedz
#10
andrzej76 napisał(a):Ja zaufałem właśnie opiniiŁukaszaco do dysku SSD firmyCruciali .... nie żałuję ani centa wydanego na ten dysk , i chwała za to że posłuchałem rad. A tak.. prawda, wcześniej sugerowałem się różnymi testami i artykułamitych dysków w necie i od razu mogę powiedzieć że nie warto temu ufać, bo są to pobieżne wyniki i często manipulacja, a i producenci dysków SSD głównie zalegających w magazynach manipulują tymi danymi aby ich słaby towar się sprzedał.(sponsorują testy, itp).

Taki mały psikus ze strony Crucial''a Grin

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#11
Z tego co widzę to od kiedy mam M4 zrobiłem na nim 1733 godziny pracy (a pracuje komp prawie cały czas).
W związku z deklaracją Cruciala:

Cytat: "Zbadaliśmy sprawę i znaleźliśmy przyczynę problemu i wydamy aktualizacje naprawiającą ten błąd. Obecnie testujemy gotowe rozwiązanie. Kiedy sprawdzimy kompatybilność, łatka trafi do użytkowników. Jednocześnie rozumiemy jak pilna jest to sprawa, ale nie zamierzamy udostępniać niesprawdzonej wersji firmwaru, bo chcemy mieć pewność, że bez względu na inne podzespoły wszystko będzie działać jak należy. Aktualizacja powinna trafić do użytkowników w okolicach 16 stycznia."


Chyba nie mam się czym przejmować, Andrzej tym bardziej Smile
Dobrze, że bardzo szybko reagują, tak samo jak było z freezowaniem startu na lapach HP przed wydaniem firmware 009.
Odpowiedz
#12
lukasamd napisał(a):Taki mały psikus ze strony Crucial''a


Mój przerobił mniej godzin ,oni nie żartują z użytkowników swoich produktówi wydają szybko łatki , wiedzą co to renoma firmy w przeciwieństwie do innych, którzy się ociągają i mają gdzieś użytkowników swoich produktów nieraz i przez długie miesiące.

Psikusik to by bł jak bym czekał na łatkę z pół rokuGrin

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Długo jeszcze pociągnie - nówka bestia.
Odpowiedz
#13
z dyskami SSD jest także dodatkowy problem w przypadku utraconych danych trudniej się takowe odzyskuje oraz używanie aplikacji typu wipe nie gwarantuje
całkowitego usunięcia danych
Odpowiedz
#14
Facepalm
Fix00ser napisał(a):z dyskami SSD jest także dodatkowy problem w przypadku utraconych danych trudniej się takowe odzyskuje


1. Dlatego robi się kopie zapasowe na innym dysku niż systemowy, a wszelkie ważne dane trzyma na dodatkowych dyskach ( przenośnych):crazy:
Fix00ser napisał(a):oraz używanie aplikacji typu wipe nie gwarantuje
całkowitego usunięcia danych


2. Młotek jest pod ręką , można skorzystać zawsze. (jak nie pobierasz nielegalne treści nie musisz używać " wipe" , zwykły format i możesz sprzedać dysk jak chcesz, lub wpakować go do obudowy i wykorzystać jako przenośny, zmieniając go lepszy). Grin
Odpowiedz
#15
andrzej76 napisał(a):(jak nie pobierasz nielegalne treści nie musisz używać " wipe" , zwykły format i możesz sprzedać dysk jak chcesz, lub wpakować go do obudowy i wykorzystać jako przenośny, zmieniając go lepszy)


Tyle że kupiec może sobie wszystkie dane wyciągnąć Smile
Gdzieś był na forum wątek, że można wiele razy nadpisać dane na SSD, a nawet wtedy da się je wyciągnąć. Jest to bardzo duży minus gdy musi się o prywatności, wszystko zależy od naszych priorytetów.
Odpowiedz
#16
lukasamd napisał(a):Tyle że kupiec może sobie wszystkie dane wyciągnąć


Jak ma do tego programy i jest kumaty. Wszystkiego z dysku programem free jak i trialem nie wyciągnie - niestety, pełne są dosyć drogie, wyciągnie jedynie jakieś bzdety typu pliki jpg., mp3 i to nie wszystkie, po nadpisaniu ( zależy jakim algorytmem i ile razy) zapewne i tak część będzie zamazana i nie do odczytu.

A generalnie nie wszyscy sprzedają dyski , ja je zostawiam sobie , podczepiam je pod usb, wymieniam w innym kompie lub daję rodzince.
Odpowiedz
#17
kwestia usuwana danych była poruszona przez @ichito w temacie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

natomiast ciekaw jestem czy producenci w dyskach SSD zakamuflowali także sprzętową funkcję usuwania danych która istnieje w twardzielach HDD

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#18
No to jak pisałem, trza użyć ciężkiego młotka, by inni się nie dowiedzieli co było na dysku SSD Grin
Odpowiedz
#19
No i jest nowy firmware naprawiający ten problem w Crucialu:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Szybciej niż zakładali Smile
Odpowiedz
#20
Rozumiem mam pobrać wersję 0309, wypalić na płycie i ją zbotować ? ( boot from CD option).
Pytanie kieruję do Łukasza, wolę się upewnić by było wszystko ok.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości