avast! Internet Security 6
#1

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Krótko o firmie AVAST
Pod koniec 1980 roku dwóch czeskich naukowców Eduard Kučera i Pavel Baudiš stworzyli program, który nazwali “anti-virus advanced set” (AVAST). W późniejszych latach zdołali rozwinąć swoje wizje tworząc plasowany w najwyższych rankingach, program antywirusowy.Ich firma ALWIL Software, „urosła” w ciągu roku i ostatecznie zmieniła nazwę na AVAST.Program antywirusowy w wersji free jest do dzisiaj popularny na całym świecie.Dla ludzi, którzy chcą mieć kompletny pakiet zabezpieczeń „avast!Internet Security” program oferuje dodatkowo: firewall, filtrowanie spamu, a także innowacyjne narzędzia do wirtualizacji w celu zwiększenia ochrony prywatności i ochrony.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Program instalacyjny zajmuje na dysku prawie 80MB. Jest to dobry wynik tym bardziej, że program to kombajn typu internet security. Interfejs użytkownika wygląda podobnie jak w wersji 5, jednak dodano kilka zakładek i opcji.Główne okno jest przejrzyste, z dużą ilością miejsca na karty, przyciski i inne elementy sterujące.

W głównym oknie programu znajdziemy informację o bieżącym stanie zabezpieczenia (duży zielony znacznik wyboru oznacza, że komputer jest w pełni zabezpieczony).Poniżej tego, użytkownicy mogą znaleźć dwie z najbardziej przydatnych opcji. Tryb cichy / Tryb gier blokuje wszystkie wyskakujące okienka i inne działania programu tak, aby nas nie informował np. o aktualizacji podczas korzystania z aplikacji pełnoekranowych np. gier.Funkcja „Blokada Sieci” pozwala na zablokowanie wszystkich połączeń przychodzących i wychodzących.Przydatna opcja w przypadku podejrzenia działania nieznanej aplikacji.

Po lewej stronie znajduje się „deska rozdzielcza”, która zapewnia łatwy dostęp do każdej z funkcji głównych obszarów, w tym Osłony w Czasie Rzeczywistym, Firewall, i inne.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Nowe funkcje:
Avast!6.0 wprowadził kilka nowych funkcji. SafeZone zapewnia bezpieczne surfowanie za pomocą specjalnie wbudowanej przeglądarki Google Chrome. Bezpieczna strefa zapewnia ochronę podczas transakcji online a także przed keyloggerami i innym złośliwym oprogramowaniem.SafeZone również wyłącza wszystkie wtyczki do przeglądarek, chroniąc użytkowników przed potencjalnie szkodliwymi rozszerzeniami.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jedną z zalet programu avast!jest Shields Time (Osłona w czasie rzeczywistym), która monitoruje potencjalnie szkodliwą aktywność w systemie plików, poczty czy ruchu internetowego Peer to Peer (P2P) aplikacje takie jak klienty BitTorrent i komunikatory internetowe.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jak każdy dobry program antywirusowy, Avast!Internet Security oferuje kilka opcji do skanowania: pełne skanowanie, szybkie skanowanie (skanowania pamięci i systemu operacyjnego), pamięci wymienne (dla pamięci USB i innych urządzeń przenośnych) a także dodaje do menu kontekstowego możliwość przeskanowania wybranego folderu czy aplikacji przez użytkownika.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Zużycie ramu
Program podczas pracy w tle pobierał z pamięci około 10MB i miał uruchomione tylko 3 procesy. Wynik rewelacyjny. Zużycie ramu zmienia się dynamicznie, więc nie zauważymy spadku w wydajności (jeśli można w ogóle o tym mówić w przypadku tak „lekkiego” programu).

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Podczas gdy prędkość skanowania pozostawia wiele do życzenia (patrz screen poniżej),

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


o tyle jego ogólny wpływ na wydajność systemu jest doskonały: wśród wszystkich testowanych softów, Avast! Internet Security był czwarty jeśli chodzi o najmniejszy wpływ na system. Nic dziwnego zważywszy, że Avast! ma najmniejsze zapotrzebowanie na pamięć RAM.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Firewall
Po zainstalowaniu programu, firewall avasta zadaje pytanie, do której z trzech stref ma przypisać sieć, z którą się łączymy.„Strefa Pracy” domyślnie jest uważana za strefę średniego ryzyka.W tym trybie firewall ukrywa porty komputera, więc hakerzy nie mogą nawet go zobaczyć.Kiedy program próbuje uzyskać dostęp do internetu, firewall automatycznie tworzy reguły odpowiednie dla tego programu.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Kiedy korzystamy z sieci w kawiarenkach internetowych lub po prostu z wi-fi w różnych miejscach, powinniśmy kliknąć w ikonkę „Strefy Publicznej”. W tej strefie, firewall blokuje wszystkie niechciane połączenia przychodzące i pozwala łączyć się z internetem jedynie programom takim, dla których wcześniej zadeklarowaliśmy - albo automatycznie albo dodaliśmy do reguł aplikacje, które takiego połączenia potrzebowały.Kiedy testowałem zaporę w „Strefie Publicznej” przez bezpośrednie połączenie z internetem, avast! poprawnie ukrywał wszystkie porty komputera.
Zapora określa odrębne zasady dla "przyjaciół" (adresy IP w sieci lokalnej) oraz adresy internetowe i osobno decyduje, czy wychodzące i przychodzące połączenia są dozwolone.Zaawansowani użytkownicy mogą modyfikować te reguły lub mogą skonfigurować zaporę tak, aby Avast pytał nas co zrobić, kiedy jakiś program czy proces próbuje uzyskać dostęp do sieci.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Próbując ubić proces zapory w menedżerze zadań otrzymałem komunikat "dostęp zabroniony".Nie mogłem też wprowadzać żadnych zmian do rejestru przy użyciu polecenia REGEDIT.Próbowałem też powstrzymać usługi „antywirusowe”, ale wyświetlił mi się komunikat z ostrzeżeniem i pytaniem o potwierdzenie.Także jestem zadowolony z autoochrony programu.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Firewall pozwala także uniknąć bombardowania użytkownika pytaniami, chodź zapora nie jest aż tak zautomatyzowana jak np. w Nortonie.

Filtr spamu
Pakiet ochrony internetowej wyposażono we wbudowany filtr antyspamowy, wykrywający niechcianą pocztę. Filtr antyspamowy avast! analizuje wszystkie nadchodzące wiadomości w oparciu o szereg kryteriów w celu określenia, czy są to wiadomości dopuszczalne. Analiza ta opiera się częściowo o "czarną listę", zawierającą adresy nadawców, których wiadomości pocztowe zawsze powinny być oznaczane jako spam, oraz o "białą listę", która zawiera adresy znanych i zaufanych nadawców. Listy te można znaleźć w ustawieniach antyspamowych. W przypadku wiadomości od nadawców nie wymienionych na żadnej z list wykonywana jest także analiza zawartości w oparciu o wybraną czułość skanowania, w celu wykrycia wiadomości, które powinny być traktowane jako spam.

Filtr antyspamowy działa skutecznie w stosunku do wiadomości dostarczanych na konta pocztowe w programach zainstalowanych na danym komputerze, np. w programach Microsoft Outlook, Outlook Express, Mozilla Thunderbird itd., ale nie w stosunku do kont obsługiwanych przez przeglądarkę, np. na serwerach Yahoo, Gmail itd., które zwykle posiadają własne opcje antyspamowe.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Piaskownica i AutoSandbox
Chyba każdy z nas bawił się kiedyś w piaskownicy. I nikt nie lubił, kiedy ktoś wchodził do niej w „buciorach” i szarżował na nasz zamek z piasku robiąc z niego ściernisko. Sandbox (z jez. ang. „piaskownica”) w programach antywirusowych działa odwrotnie. Kiedy jakaś podejrzana aplikacja trafi do naszego systemu, Avast ją zidentyfikuje i uruchomi w wirtualnym środowisku, czyli w tej piaskownicy. Tam program możemy uruchomić bez żadnego ingerowania w nasz system. Jeśli chodzi o działanie samego procesu lub takiej aplikacji, można powiedzieć, że działa ona tak jak zawsze, ale sama piaskownica sprawia, że wszelkie zmiany w systemie lub w rejestrze dotyczą tylko środowiska wirtualnego. W piaskownicy program nie może dokonywać żadnych trwałych zmian w aktualnym systemie.

Pakiet IS obejmuje też ręczny sandbox.Możemy kliknąć prawym przyciskiem myszy w dowolny program i wybrać, aby go uruchomić w piaskownicy lub skonfigurować tak, aby zawsze uruchamiał się w piaskownicy.

Po uruchomieniu przeglądarki w piaskownicy avast! automatycznie zapisuje pobrane pliki, zakładki, historię, pliki cookie poza obszarem izolowanym.Każdy inny rodzaj aktywności systemu plików pozostaje w piaskownicy.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Bezpieczna strefa - SafeZone do przeglądania
Nowości w tej wersji - SafeZone oferuje inny rodzaj ochrony, przeznaczony specjalnie dla transakcji online.Po włączeniu SafeZone dostępna aplikacja jest okrojoną przeglądarką bazującą na silniku Google Chrome. Nawet jeśli keylogger jest aktywny w naszym rzeczywistym systemie, nie dostanie się do wnętrza SafeZone.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Web Reputation
Nowa funkcja - WebRep (Web Reputation) jest to plugin do przeglądarki, który umożliwia użytkownikowi przeglądanie ocen stron internetowych a nawet wyników wyszukiwania. Wszystkie informacje o reputacji WebRep pochodzą od milionów użytkowników avasta.
Ostatecznie WebRep może pomóc w ochronie przed phishingiem oraz innych niebezpiecznychwitrynach, ale w chwili obecnej jest to funkcja zbyt nowa aby mogła skutecznie alarmować przed atakami z internetu poprzez popularność witryny.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Antywirus – niezależne testy
Program w wersji free jak i pakiet Internet Security zawiera ten sam moduł antywirusowy.W niezależnych laboratoriach, które zajmują się testowaniem technologii antywirusowych, avast!otrzymuje z reguły wysokie noty w wykrywaniu złośliwego oprogramowania.Jednak w ostatnich badaniach przeprowadzonych przez AV-Test.org, avast!ledwo uzyskał certyfikat z powodu awarii podczas czyszczenia wirusów, które wcześniej wykrył.

Jeśli avast! podczas pełnego skanowania lub skanowania przed instalacją wykryje malware niemożliwe do usunięcia, zażąda od nas skanowania podczas uruchamiania systemu aż do całkowitego oczyszczenia systemu z wirusów.

Program został przetestowany na paczkach malware. System był już mocno zainfekowany. Skanowano cały system.Avast! wykrył 82 procent zagrożeń, ale ponieważ pozostawiły wiele śladów szkodliwego oprogramowania, zdobył zaledwie 6,4 punktów.Poniższy wykres pokazuje, jak wypada na tle konkurencji.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Program umożliwia uruchomienie komputera i aplikacji w środowisku wirtualnym, gdzie zostają skierowane wszelkie ataki (zamiast na rzeczywisty komputer). AutoSandbox wyświetla monit sugerujący użytkownikowi uruchomienie podejrzanych aplikacji w bezpiecznym środowisku Sandbox. Mimo tych wszystkich warstw, możliwości blokowania Avasta IS w testach były tylko średnie.Poniższy wykres przedstawia porównanie z produktami konkurencyjnymi.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Mój własny test
Jak poprzednio, tak i tym razem program testuję na paczkach malware, które pochodzą ze strony

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Całe "robactwo" zajmuje 1,41GB w czym jest 1835 plików. Przed skanem zaktualizowałem baze wirusów, której program nie pobrał bo po prostu nie miał jej w tym momencieSkan wykonywany był na maszynie wirtualnej na windowsie XP, 1GB ramu i z jednym rdzeniem procesora AMD X2 240 2,8GHz. Godzina rozpoczęcia to 20:23, a zakończenia 20:40. Dla porównania G Data 2012 skanowała cały system, ponad 300GB danych w niecałe 26min zaraz po pierwszej instalacji. Fakt, że w maszynie wirtualnej liczy sie procesor, ale jest to wynik bardzo słaby tym bardziej, że najwiekszą prędkość jaką zauważyłem w skanowaniu avasta to 4,5MB/s.

Program znalazł i usunął 1487 plików pozostawiając 357, co daje wynik:
1487/1835 = 81%

Jest to dobry wynik ale nie rewelacyjny.

Aktualizacje:
Aktualizacje definicji wirusów nadal dla Avasta są piętą achillesową.Średnio aplikacja aktualizuje definicje wirusów tylko 2 razy dziennie, co jest jednym z najgorszych możliwych wyników.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Dobry nie znaczy najlepszy

Jego ogólna wydajność, intuicyjny interfejs, a także silny zestaw funkcji sprawiają, że Avast!Internet Security jest dobrym wyborem dla użytkowników, którzy chcą kompletnego rozwiązania do ochrony przed wirusami czyhającymi na nas w internecie.

Program obecnie oferuje innowacyjne rozwiązania, takie jak sandbox i SafeZone.Zapora jest bardziej zautomatyzowana niż poprzednio.Narzędzie WebRep stanie się przydatnym narzędziem z czasem, w zależności od zaangażowania użytkowników Avasta. Producent mimo wszystko zrobił krok naprzód.

Z drugiej strony program nie zapewnia żadnej kontroli rodzicielskiej i ochrony prywatności.Jego komponenty antywirusowe i antyspamowe są przyzwoite, ale nie najwyższej klasy.Za tę samą cenę można dostać coś bardziej skutecznego. AVAST zdecydowanie robi postępy, ale nie jest jeszcze gotowy na wyzwania, jakie stawiają najlepsi „gracze”.

Zalety
  • Obsługa systemów 64-bitowych
    Automatyczny firewall
    Wirtualizacja piaskownicy zapobiega uszkodzeniu systemu przez podejrzane programy.
    PrzeglądarkaSafeZone umozliwia bezpieczne transakcje online.
    WebRep - reputacja stron


Wady
  • Nie usuwa wszystkich szkodników, które wykrywa.
    Brak modułu ochrony prywatności i kontroli rodzicielskiej.
    Prędkość skanowania



/recenzja pochodzi z mojego forum//
Bitdefender Internet Security
Odpowiedz
#2
Jak dla mnie "Brak modułu ochrony prywatności i kontroli rodzicielskiej" to plus. Nie będzie to kobyła.
Co do szybkiego skanowania, to nie wypada on tak źle. Skanuje na pewno szybciej niż CIS i można podczas skanu korzystać z PC, co w tym ostatnim jest niemożliwe.
Odpowiedz
#3
Może i plus ale nie dla każdego. IS powinien zawierać te dodatki a zawsze je można nie instalować albo wyłączyć.
Bitdefender Internet Security
Odpowiedz
#4
Brak ochrony rodzicielskiej to może minus ale można przecież blokować strony Tongue
Co do skanu to wątpię żeby był wolny...

Cytat: AVAST zdecydowanie robi postępy, ale nie jest jeszcze gotowy na wyzwania, jakie stawiają najlepsi „gracze”.


A ja myślę wręcz odwrotnie. Już należy do najlepszych graczy<!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->
Odpowiedz
#5
procesy uda się ubić killswitch. Dużo mu brakuje w tej kategorii do KIS.
Online armor + DefenseWall
Odpowiedz
#6
Flash999 napisał(a):Jak dla mnie "Brak modułu ochrony prywatności i kontroli rodzicielskiej" to plus. Nie będzie to kobyła.

adrian1877 napisał(a):Może i plus ale nie dla każdego. IS powinien zawierać te dodatki a zawsze je można nie instalować albo wyłączyć.

messier napisał(a):procesy uda się ubić killswitch. Dużo mu brakuje w tej kategorii do KIS.


No właśnie co do KIS i ww. opinii. Wg mnie pakiet IS dla użytkowników powiedzmy sobie domowych powinien zawierać przykładowo moduł kontroli rodzicielskiej, ALE nie chodzi o to żeby go wyłączać jak właśnie w KIS. Korzystałem jakiś czas z wersji 2011 i na dzień dobry mnie zniechęciło to, że muszę instalować moduły z których nie będę korzystał. Toteż IS, który nie daje możliwości dostosowania instalacji jest również dla mnie kobyłą. avasta od wersji 5.0 bardzo cenię i polecam (free), aczkolwiek nie miałem styczności z IS. Myślę, że sporo osób chcących kupić pakiet Internet Security wybiera ESET/NIS/KIS, a chciałbym żeby między nimi stał avast Wink
SpyShelter Firewall
Odpowiedz
#7

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Kiedyś też bardzo chwaliłem avasta ale po tym video mam wątpliwości Wink
ESET Smart Security 10
Odpowiedz
#8
@Street: nie sugeruj się testami. Avast to całkiem przyzwoity antywirus. Na pewno jeden z najlepszych darmowych skanerów.
ESET NOD32 5 + PC Tools Firewall Plus + Truecrypt
Odpowiedz
#9
Posiadam avasta i nigdy nic nie złapałem a sprawdzałem innymi skanerami i zawsze system był czysty
Odpowiedz
#10
To jest reckaGrinCo do programu to nie miałem okazji go przetestować, ale większość znajomych go używa i chwalą go. Zainstalowałem go tylko raz i mi się nie spodobał.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości