Comodo Mobile Security
#1
Na jednym z forów traktujących o bezpieczeństwie, w wątku dotyczącym testów oprogramowania zabezpieczającego na platformę Android, pojawiła się taka oto informacja:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Valentin jest aktywnym użytkownikiem forum COMODO, więc podejrzewam, że informacja ta jest prawdziwa.
Kontaktowałem się z nim i poprosiłem o więcej informacji, więc jeżeli będę takowe posiadał i będę mógł je upublicznić, to nie omieszkam opublikować ich w tym wątku.
Odpowiedz
#2
Wystarczyło się mnie spytaćCool


Załączone pliki Miniatury
           

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#3
Jest już w Android Market? Obecnie u mnie Dr.Web, ale zmieni się.
Odpowiedz
#4
Nie ma jeszcze jej udostępnionej.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#5
A kiedy będzie, wiesz coś na ten temat?
Odpowiedz
#6
Nie wiem, niestetySmile

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#7
morphiusz napisał(a):Wystarczyło się mnie spytaćCool

No fakt Wink
Odpowiedz
#8
Nareszcie wchodzą w ochronę urządzeń mobilnych
Odpowiedz
#9
Program już dostępny

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#10
Zainstalowane, śmiga, dzięki.
Odpowiedz
#11
Na androidzie 2.3.7 nie da się włączyć menadżera zadań (popularne FC - "wymuś zamknięcie")
Odpowiedz
#12
kamil10506 napisał(a):(popularne FC - "wymuś zamknięcie")


Beta, beta,to ma prawo wymuszać zamknięcie.
Odpowiedz
#13
Ja niestety nie mogę zainstalować (błąd podczas parsowania pakietu).

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#14
morphiusz napisał(a):Ja niestety nie mogę zainstalować (błąd podczas parsowania pakietu).

Ściągasz przez komórkę?
Ściągnij przez komputer i prześlij instalkę na telefon.
Odpowiedz
#15
kamil10506 napisał(a):
morphiusz napisał(a):Ja niestety nie mogę zainstalować (błąd podczas parsowania pakietu).

Ściągasz przez komórkę?
Ściągnij przez komputer i prześlij instalkę na telefon.


Tak zrobiłem Smile
Ale zobaczę jak idzie przez komórkę Tongue

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#16
Zapowiada się na fajną apkę ale niedawno wykupiłem roczną lickę na EMS więc szkoda mi z niej rezygnować chyba że na drugim telefonie wgram Comodo zamiast Dr web. A jak w ogóle się ten antywirek sprawuje?Wink
Odpowiedz
#17
WERSJA STABLINA,

Cytat: Hi, everyone,

Due to your great supports and efforts, we went through Comodo Mobile Security Beta on Android (CMS) with Versions v.1.0.16189.1 & v.1.1.16846.2. With these Beta versions, we have made identified bugs fixed, key features improved and virus database update, whose details can be referred to our Beta corner. It gives our great pleasure to announce that Comodo Mobile Security on Android (CMS) is formally released now and will be launched to Android Market!

CMS was born to protect your smart phones from viruses and give you better control on your security and privacy. It features:

(1) Antivirus
"Always on" virus protection and an on-demand scanner help keep your device clear of viruses and unsafe apps. One touch scans and scheduled scans are provided as well as a system “Health Check” feature that quickly identifies viruses, unsafe apps and potentially risky settings.

(2) Software & Process Manager
CMS gives you full visibility and control over running processes. You can see how many are running, how much memory each uses and can quickly close down the ones you don’t want. Software Manager helps you uninstall or kill apps which may be slowing down your phone down.

(3) SMS/Call Blocking
Instantly filter out annoying SMS messages and phone calls by configuring black/white contact lists. Alternatively, simply block all text messages containing certain keywords.

(4) Privacy Protection
Your Private Space is where you store contacts, phone numbers and text messages that are for your eyes only. Once added, only you will be able to view those communications. In addition, App Protector enables you to lock your apps from being accessed by unauthorized users.

We sincerely hope that all of you can continuously support our CMS on Android Market!

Product/download webpage:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Size: 1.07 MB (1,131,417 bytes)
MD5: 05df8098b760c5176d2addb02b61cf0b
SHA1: 9e1580c8c3474e49a55b997c4addbb7270dc94e4

Warmest regards,

Fanny

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#18
Przetestował go już ktoś?
Odpowiedz
#19
What''s NEW?

Anti-theft feature is added in this version, which allows you to locate, lock or wipe the device quickly and easily if it’s lost or stolen.

Remote Locate:sends the Google map location of the missing phone to another phone;
SIM Change Alerts:sends a text message to buddy number if the SIM card is replaced;
Sound An Alarm:emits an alarm at full volume even if the missing device is in silent mode;
Remote Device Lock:password protects at the home screen;
Remote Device Wipe:erases all contacts, call history, stored messages on your missing phone, pictures, video, music and any files on your SD card.


What’s improved?

Enhanced the virus data base to cover latest malware;
Fixed the crash of downloading apps from android market;
Fixed private space bugs on handling a large number of private calls;
Optimized the private SMSs and Call records import and export mechanism;
Optimized the password reset question and answer mechanism, where empty answer is treated to be invalided.

We sincerely hope that all of you can continuously support our CMS on Android Market!

Product/download webpage:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


size: 1.82 MB (1,913,349 bytes)
md5: ddc9312892d5ced420f4fd17ca9691b8
sha1: 741bd247aec21f970128ec9b225eae4d6a96cb0c

Here are the screenshots.
Anti-theft

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Remote locate

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

SIM change alerts

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

sound an alarm

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Remote Device Lock

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Remote Device Wipe

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#20
morphiusz fajnie że do nas zaglądasz
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości