RamDisk czy warto?
#1
Witam, zainteresowałem się rozwiązaniemRamDisk-uw laptopie.Tradycyjny HDD jest niezbyt szybki, przegladarki chodzą niezbyt szybko, a i często mielą tymi dyskami.RamDisk jest idealnym rozwiązaniem by temu zaradzić.Pliki tymczasowe systemu możemy ulokować na nim, zamiast na dysku fizycznym a także możemy umieścić na nimkeszowanie przeglądarek internetowych, które staną się piekielnie szybkie.Ten dysk jest dobrym rozwiązaniem, bo to jakby kosz na takie pliki, ponieważ po restarcie komputera czyści się samodzielnie, lub mamy do dyspozycji opcję , aby zapisał to na dysku fizycznym, i ze startem systemu wgrał te pliki. Dla mnie rozwiązanie jest dobre i fakt , że żaden SSDnie będzie tak nigdy szybki jak RamDisk.

Strona z programem:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


A tutaj zrzut z mojego RamDisk:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Uploaded with

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Myślę, że naprawdę warto go mieć, co Wy o tym sądzicie?
Odpowiedz
#2
andrzej76 napisał(a):Dla mnie rozwiązanie jest dobre i fakt , że żaden SSD nie będzie tak nigdy szybki jak RamDisk.


Tak, ale tylko po części Smile
Zauważ, że ramdisk pozwoli Ci zapisać jedynie dane tymczasowe, na nic ponadto nie pozwoli.
Nie przyśpieszy natomiast uruchamiania przeglądarki.
Nie przyśpieszy doczytywania plików np. dodatków.
Nie przyśpieszy ładowania zewnętrznych pluginów np. flasha, javy.

Jak dla mnie to tylko "chłyt marketyngowy". Dlaczego? Bo to użycie pamięci przez przeglądarki z jakimi się stykamy, to właśnie używanie RAMu w celu wpakowania do niego danych, które mogą się tam znaleźć. Na dysk trafiają tylko np. obrazki czy pliki css, które mają określone czasy życia, o ile serwer wysyła o nich informacje. Oczywiście przy częstym oglądaniu tych samych witryn i mocno obciążonym dysku taki RamDisk pozwoli zwiększyć szybkość odczytywania tych danych podczas kolejnych odsłon witryn. Nie można go jednak porównywać do SSD, którego mały czas dostępu i szybkie transfery odbijają się na wydajności globalnie, a nie tylko w wypadku plików tymczasowych.
Odpowiedz
#3
u mnie było widać różnice w przeglądaniu stron było trochę szybciej niż wtedy jak cache był na dysku
Odpowiedz
#4
Ja swego czasu myślałem nad podobnym rozwiązaniem tylko na linuksie, a mianowicie wpakowanie całego do RAM, a potem odpalenia go już tylko z RAM. Po zakończeniu pracy na kopie zrzut całości na dysk (włączanie/wyłączanie systemu dłuższe, ale efekt pracy byłby mocny). Czytałem sporo jak ludzie montują sobie w ramie dysk, ale za słaby na to jestem oraz RAMu też nie mam za dużo.

Na stacjonarce bym się bał tego używać - brak prądu, brak pracy jeśli byśmy trzymali coś więcej.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
#5
Na tym RamDisku zazwyczaj trzyma się pliki tymczasowe systemu i cache przegladarek.Ale jeśli masz zaznaczone w progsie aby wczytywał obraz tego dysku ze startem Windows (Windows Boot Sector), to wczytuje go i nie wymazuje tego co na nim się znajduje , więc można coś tam ponad te tymczasowe trzymać, ale nie sprawdziłem jeszcze tego.Niektórzy na nim trzymają plik wymiany ( swap file), ale dla mnie to ryzykowne, więc tego także jeszcze nie sprawdzałem.


lukasamd napisał(a):Zauważ, że ramdisk pozwoli Ci zapisać jedynie dane tymczasowe, na nic ponadto nie pozwoli.
Nie przyśpieszy natomiast uruchamiania przeglądarki.


Sprawdziłem, nie tylko pozwala zapisać dane tymczasowe, możesz tam zainstalować całą przeglądarkę,(sformatowany, jest ntfs, wgrywa obraz swój przy starcie, także nic z niego nie zginie, mam tak ustawione) przyspiesza uruchamianie przeglądarki, gołym okiem to widzę, i nie twierdzę że jest super, extra, jak nie stać Cię na SSD, możesz mieć namiastkę tego w systemie, zupełnie za darmo.
Odpowiedz
#6
andrzej76 napisał(a):Niektórzy na nim trzymają plik wymiany ( swap file)

Hmm to raczej... niemożliwe/bezsensowne? Skoro plik wymiany jest uzupełnieniem RAM, to co się dzieje jeśli taki plik umieścimy w RAM. Zabraknie pamięci?
Nie kumam...Wall (znowu...).
Odpowiedz
#7
andrzej76 napisał(a):jak nie stać Cię na SSD, możesz mieć namiastkę tego w systemie, zupełnie za darmo.


Tylko że ram jest kilkakrotnie szybszy od SSD.
A co do tematu to na pewno warto wykorzystać takowy Ram jako Ram-Dysk a tym bardziej jeśli mamy system x32 i Ram min.4Gb wtedy tą część nieobsługiwaną przydzielamy na Ram-Dysk..
Avast! Internet Security v8.0.1482
Odpowiedz
#8
Nawet na 4g mogłoby być czasem uciążliwe. Ale teraz ddr3 gdzie powoli 8 i 16 GB to standard, wtedy na pewno warto zainteresować się tym tematem...
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości