Microsoft demonstruje zmiany w kopiowaniu w Windows 8
#1

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Diabeł tkwi w szczegółach, jak mówi przysłowie — czasami obsługa najnowszych, najbardziej spektakularnych technologii musi zejść na drugi plan, by zrobić miejsce bardzo prostym i jeszcze bardziej przydatnym zmianom w... kopiowaniu i zastępowaniu plików.

Microsoft na nowym blogu Building Windows 8 opublikował wpis szczegółowo obrazujący zmiany w Eksploratorze Windows, dzięki którym praca z plikami staje się nieco prostsza i wygodniejsza. Okazuje się bowiem, że według danych zebranych przez Microsoft kopiowanie, przenoszenie, zmiana nazwy i usuwanie stanowią 50% wszystkich operacji w systemie, z czego ponad 5% nie zostaje ukończone pomyślnie. Połowa operacji kopiowania trwa zaledwie kilka sekund, ale na ukończenie aż 20% czekamy ponad dwie minuty. Jak więc wykorzystano te dane przy projektowaniu Windows 8?

Po pierwsze, w Windows 8 status kilku jednoczesnych operacji kopiowania będzie prezentowany w jednym oknie dialogowym, a nie tak jak w Windows 7 — każdy w oddzielnym. Co więcej, najbardziej widoczną informacją w tym oknie będzie procentowy postęp operacji. Microsoft nareszcie po latach zorientował się, że obliczanie szacowanego czasu do ukończenia kopiowania jest praktycznie loterią. Dopiero skorzystanie z opcji „Szczegóły” spowoduje rozwinięcie wspomnianego czasu do ukończenia, jak i, co ciekawe, wykresów transferu — wszystko oczywiście nadal w jednym oknie jeśli mamy więcej niż jedną operację w toku. Najciekawszą funkcją jest jednak możliwość wstrzymania kopiowania i kontynuowania w dowolnym momencie. Możemy w ten sposób zarządzać priorytetami, jeśli z jakiegoś powodu nie pomyśleliśmy o tym wcześniej, przed rozpoczęciem kolejnej operacji.

Przebudowie w Windows 8 uległo też okno dialogowe rozwiązywania konfliktów, które pojawia się gdy kopiujemy do danego folderu plik o już istniejącej nazwie. Obecnie w Windows 7 dla każdego pliku pojawia się oddzielne okno z podglądem, możemy też zażądać powtórzenia naszego wyboru w kolejnych konfliktach — nie mamy jednak wówczas kontroli nad zastępowaniem pojedynczych plików. W Windows 8 wszystkie konflikty wyświetlane są w jednym oknie obok siebie w postaci listy, więc dzięki podglądowi i analizie daty czy rozmiaru jesteśmy w stanie szybko wybrać potrzebne i odrzucić niepotrzebne pliki. Nadal możemy też hurtowo zgodzić się na zastąpienie lub pominięcie wszystkich plików.

Oprócz takich widocznych nowości w Windows 8 „wyciszono” także wiele innych okien dialogowych, takich jak pytanie o potwierdzenie przeniesienia pliku do kosza czy scalenia zawartości dwóch folderów. Mimo wszystko zapowiadane zmiany to raczej nie koniec popularności menedżerów plików, ale na pewno przydatne usprawnienia w codziennej pracy z systemem.

źródło

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#2
Trzeba było czekać 10 lat (od XP) by można było wstrzymać proces kopiowaniaFacepalm
Odpowiedz
#3
Eugeniusz napisał(a):Trzeba było czekać 10 lat (od XP) by można było wstrzymać proces kopiowaniaFacepalm

To samo z procentowym postępem Tongue
Odpowiedz
#4
Nic odkrywczego ponad to, co napisane wyżej, ale kilka screenów więcej

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wracając do kopiowania...szkoda, że nie dodano czegoś jeszcze czyli ustawienia priorytetu a przecież nie było to chyba nic wielkiego do zrobienia. Czasem nie zależy przecież na szybkości operacji i wtedy może mieć priorytet np. poniżej normalnego. Co dziwniejsze te wszystkie możliwości występują w niektórych menadżerach plików korzystających z systemowych mechanizmów kopiowania...czyli zrobić się da, o ile się chce Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#5
Zmiany są faktycznie "gigantyczne i rewolucyjne", no ale przynajmniej są, lepiej później, niż wcale Wink
Informacja czasowa była doskonale myląca i człowiek nie wiedział, czy sugerowane np. 15 minut potrwa tym razem godzinę, czy może nieco ponad 2-3 minuty. Być może rozkład procentowy będzie lepiej spełniał swoje zadanie, ale warto pamiętać, że wszystko zależy od samych danych: jeżeli najpierw przenosi kilka plików po 1 GB każdy, a później kilka setek tysięcy o łącznym rozmiarze 400-500 MB, to najdłużej potrwa właśnie te ostatnie 0,5 GB, w szczególności na HDD.
Odpowiedz
#6
bez komentarza ta inowacja
WIN11
Ventura
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości