True Crypt
#1
Chciałbym zainstalowac sobie ten programik by zabezpieczyć dodatkowo hasłem partycję z danymi, chciałbym wiedzieć jak to szyfrowanie przebiega? Tzn. jakie sa AKTUALNIE opcje szyfrujące , to,że hasło to wiem, coś jeszcze? Taką zaszyfrowaną partycję mogą skanować antywirusy? No i czy można potworzyć parenaście haseł na jedna partycję? Polecacie jakiś sejf [pewny]online by można było te hasła tam przechowywać? Czemu o to pytam? Bo chce ukryć badania na temat chloryfikacji ryboludzi, a ich skutków ubocznych na Marines i devil fruit users :p nie no żart. tak serio to ciekawi mnie to szyfrowanie, a nie chce tracić czasu na ang strony a po ''polskiemu'' nic nie znalazłem [bo źle szukam pewnie]i sobie pomyślałem,że może ktoś mi tu pomoże się doedukować ^^ może ktoś kto posiada ten program mi go opisze pokrótce i w miarę konkretnie jak można go użyć.

No i czy się w ogóle opłaca go używać
Odpowiedz
#2
Mozesz szyfrowac zarowno cale partycje jak i tworzyc rodzaj archiwow montowanych jako dyski.
Jak dysk/archiwumjest niezamontowany to nic go nie zeskanuje bo jest zaszyfrowane.

Mozliwe jest zabezpieczenie haslem albo key-filem.
ESET NOD32 5 + PC Tools Firewall Plus + Truecrypt
Odpowiedz
#3
a z tym montowaniem to nie do końca rozumiem XD"


Dodano: 05 sie 2011 22:23

btw. dzięki za odpowiedź! ^^
Odpowiedz
#4
TrueCrypt jest darmowy, po polsku, a przy tym to chyba najlepszy w tej chwili program do szyfrowania w locie. Używam od lat. Program daje możliwość tworzenia tzw. kontenerów czyli zaszyfrowanych plików o wybranej przez użytkownika wielkości i wybranym sposobie szyfrowania, które dla systemu są tylko nierozpoznawalnym plikiem. Dopiero po uruchomieniu konsoli TC użytkownik po podaniu prawidłowego hasła "montuje" czyli po prostu niejako otwiera zawartość pliku i daje możliwość pracy na jego zawartości - możemy pliki dowolnie edytować, zmieniać ich lokalizację, kasować, dodawać, bo taki kontener...jest dla systemu jak dodatkowy zewnętrzny napęd oznaczony jakąś, dowolną, dostępną literą...stąd właśnie pojęcie szyfrowania w locie czyli w czasie rzeczywistym. Jeśli chcesz mieć plik jako zaszyfrowany, to po prostu umieszczasz go w kontenerze...po jego odłączeniu nic go nie ruszy Smile
Za pomocą TC można tworzyć dowolną liczbę kontenerów (ograniczeniem jest jedynie ilość liter oznaczających nazwy dysków no i dostępna ilość wolnego miejsca na dysku), można również tworzyć takie kontenery na pendrakach, można też szyfrować całe dyski w tym systemowy - tu jednak nie mam żadnych doświadczeń.
Bardzo dobry poradnik do TrueCrypta znalazłem tu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#5
Ja mogę powiedzieć że używam również od 2 lat szyfrowania całych partycji w tym systemowej (pre-boot authentication). W takim wypadku użytkownik musi podaćhasło, przed załadowaniem windowsa. Mimo iż oba moje komputery domowe są raczej obecnie już leciwe (intel dual core 1,4 i athlon x64 3800+), nie zauważyłem żadnego spadku wydajności podczas normalnej pracy czy gry...Gorąco polecam
Co do wygody, to przy szyfrowaniu całego dysku po podaniu hasła na początku wszystko przebiega normalnie, możesz skanować/defragmetnować dysk. Nie zauważasz w żaden sposób że partycja na której pracujesz jest zaszyfrowana.
Nie muszę dodawać że gdybyś takowy dysk podpiąć pod inny system, nawet dedykowane narządzia do informatyki śledczej (encase, x-way forensic) nie poradzą sobie z odczytem zawartości takowego dysku.
Odpowiedz
#6
hmmm... a powiedźcie mi czy true scrypt , zeman antylogger/spy shelter, shadow defender i comodo program menager wystarczają do zapewnienia ochrony? Bo nie wiem kombinuje troche jak koń pod górę,ale jakby to razem działało? btw. dzięki za rady i poradnik
Odpowiedz
#7
truecrypt nie zapewnia Ci ochrony żadnej ponadto iż twój dysk nie zostanie odczytany w przypadku jego kradzieży czy też przez inne niepowołane osoby...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości