Koniec z pseudonimami w YouTube?
#1
Koniec z pseudonimami w YouTube? Źle się dzieje z prywatnością w Mountain View


Jeszcze w lutym tego roku, gdy w najlepsze trwały rewolty przeciwko władzy w krajach arabskich, Google starając się odegrać rolę „dobrego wujka”, palcami Almy Whitten, dyrektor odpowiedzialnej za prywatność w produktach giganta, popełniło wpis na korporacyjnym blogu, w którym mogliśmy się dowiedzieć, jak ważne jest umożliwienie ludziom anonimowego publikowania w Sieci.

„Możliwość wykorzystania pseudonimu jest jedną z wielkich zalet Internetu, ponieważ umożliwia ludziom swobodne wypowiedzenie się – którzy mogą być fizycznie zagrożeni, szukać pomocy, lub znajdować się w warunkach, o których nie chcieliby mówić innym (…) W tych okolicznościach ludzie potrzebują spójnej tożsamości, która nie będzie jednak powiązana z ich tożsamością offline. Dlatego możesz używać pseudonimów do wgrywania wideo na YouTube lub umieszczania wpisów w Bloggerze”.

Wśród hałasu, jaki czyniony jest teraz w Internecie wokół nowej społecznościowej usługi Google''a, zwykle nie zauważa się jednej rzeczy – wyszukiwarkowy potentat zdecydował się pójść tą samą drogą, którą poszedł Mark Zuckerberg, wiążąc internetową tożsamość swoich użytkowników z ich tożsamością offline – czyli zmuszając ich do używania swojego imienia i nazwiska jako nazwy użytkownika. Facebook posuwa się nawet do tego, że gdy zawiesi czyjś profil ze względu na jego „niezgodność z regulaminem”, do jego ponownego przywrócenia może żądać przesłania kopii dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

To samo robi teraz Google. Zaczęło się od użytkowników usługi Google Profiles, którzy mieli je ustawionymi na „prywatne” – czyli niedostępne do wyszukania przez innych. Gigant orzekł: „celem Google Profiles jest umożliwienie ci zarządzania swoją tożsamością online. Dzisiaj niemal wszystkie profile Google są publicznie dostępne. Wierzymy, że korzystanie z Google Profiles tak, aby pomóc ludziom znaleźć cię w Sieci i skontaktować się z tobą jest najlepszym sposobem wykorzystania tego produktu. Prywatne profile nie pozwalają na to, więc zdecydowaliśmy się wymagać teraz, by wszystkie profile były publiczne”.

Jeśli komuś się to nie podoba, to może skasować swój profil. Albo nic nie robić – Google skasuje jego profil 31 lipca 2011 roku. By profil zachować, należy publicznie ujawnić przynajmniej swoje pełne imię i nazwisko oraz płeć. Pozostałe informacje mogą być usunięte.

Po Google Profiles przyszedł czas na YouTube. I tam zmienia się korporacyjna polityka weryfikacji tożsamości. Już swobodne wypowiadanie się nie jest w cenie, teraz użytkownicy muszą logować się do serwisu za pomocą swojego konta Google – nie mogą używać pseudonimów. Tak samo teraz zmieniony regulamin Gmaila wymaga, by rejestrując konto, podawać firmie swoje prawdziwe imię i nazwisko. Co więcej, Google rezerwuje sobie również prawo do zażądania przedstawienia kopii dokumentu ze zdjęciem, celem reaktywacji konta, które zostało zawieszone ze względu na naruszenie regulaminu.

Ciekawy wpis, poświęcony kasowaniu Profili Google, w których umieszczono dane inne, niż rzeczywiste imię i nazwisko, przeczytać możecie na blogu New World Notes. Czy to już naprawdę nieodwracalny trend, a za kilka lat używający pseudonimów w Sieci będą traktowani w najlepszym razie jak trędowaci? Ciekawi nas Wasze zdanie w tej kwestii, szczególnie że sami bardzo cenimy tradycję internetowych pseudonimów, jako sposobu zarówno ukrycia tożsamości, jak i ekspresji osobowości.

źródło: nwn.blogs.com, theregister.co.uk
Odpowiedz
#2
Trochę przeginają, ale z drugiej strony nie kryją się z tym i z zasadami prywatności, jak ma to miejsce na twarzoksiążce.
Na szczęście cały czas są alternatywy, jedyny problem to fakt, iż Google oferuje często niesamowicie dobre usługi (przynajmniej mnie odpowiada sporo z nich).
Odpowiedz
#3
noo to skonczy sie trollowanie w internecie, kazdy bedzie wiedzial z kim ma do czynienia, skonczy sie wyzywanie, obrazanie, wszyscy beda dla siebie mili i w ogoleFacepalm
Odpowiedz
#4
nie akceptuje tego Grin A jak się loguje na yt poprzez konto wp? XD nie wiem jak ale tak mam i niby to jest powiązane z kontem google czy coś...nie wiem już XD
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości