Keriver 1-Click Restore Free
#1
O tym programie było już na forum, ale zdziwiłem się, że nie ma osobnego wątku o nim...a może nie umiałem znaleźć?...w każdym razie postanowiłem napisać parę słów w jednym miejscu. Zmotywował mnie do tego fakt, że niedawno ukazała się najnowsza wersja tego programu oznaczona jako Keriver 1-Click Restore Free 3.0 (Build 2696268402) , która wprowadza nieco zmian i daje teraz więcej możliwości użytkownikowi.
Zainteresowałem się tym programem, ponieważ to jeden z niewielu darmowych programów do backupu/przywracania systemu działający na zasadzie tworzenia jego migawek - program robi jakby zdjęcie/obraz systemu w danym momencie i zapisuje go tak, że jest dostępny dla nas w każdej chwili. Dzięki temu, jeśli jest taka potrzeba, możemy przywrócić system do stanu, który nam jest konieczny lub interesujący z innych względów np.:
- kiedy chcemy odzyskać świeży czysty system tuż po zainstalowaniu
- system z konkretną konfiguracją programów użytkowych, zabezpieczających, kodeków, sterowników
- po jakiś naszych błędach...nieudane instalacje/deinstalacje programów, usuwanie plików, modyfikowanie systemu, zmiany w rejestrze, itp.
- po niewyleczonej infekcji
- po całkowitym formacie dysku systemowego (o ile pamiętam to jedyny darmowy program,który to oferuje).
Ważną i przydatną opcją programu jest to, że podczas instalacji programu daje się użytkownikowi do wyboru lokalizację (dysk) w której mają być zapisane pliki konsoli oraz miejsce zapisywania migawek...jest to o tyle ważne, że wybór dysku innego, niż systemowy pozwala na jej uruchomienie nawet w przypadku niemożności czytania plików zapisanych na dysku C po np. jakiejś awarii. Jak widać na zrzucie nawet domyślnie proponowane są inne lokalizacje, niż dysk systemowy

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Program podczas instalacji tworzy również pierwszą podstawową migawkę, do której będzie nawiązywał przy tworzeniu kolejnych, bo w sumie to pozwala na stworzenia 3 typów migawek:
* Baseline snapshot- tworzy pełny backup systemu
* Differential snapshot- migawka zapisująca tylko zmiany dokonane od czasu stworzenia migawki podstawowej
* Incremental snapshot- migawka zapisująca zmiany w stosunku od ostatniej (niekoniecznie podstawowej) migawki

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wszystkie te migawki można zrobić z poziomu okna programu w działającym systemie, można także je wykonać z poziomu konsoli uruchamianej przed załadowaniem systemu program bowiem"podmienia" ekran startowy i daje kilka możliwości do wyboru

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Po wybraniu polecenia "Restore the computer to a snapshot"otrzymujemy okno, w którym decydujemy czy tworzymy nową migawkę, czy chcemy przywrócić system do wybranego stanu. Należy pamiętać, że przywrócenie migawki systemu spowoduje utratę wszystkich w tym czasie (od stworzenia migawki) zapisanych danych/plików na dysku systemowym

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Do tego miejsca jest jakby wszystko tak samo, jak w poprzedniej wersji...najnowsza zgodnie z informacją z changeloga
" What''s new for Version 3.0(Build 2696268402)? ( released on May 25, 2011)
1. Ability to put the recovery console program on CD or USB flash drive instead of having to modify the MBR.
2. Adding multi-language support.
3. Ability to upgrade and update online."
proponuje stworzenie dodatkowego rozruchowego napędu (CD/DVD, dysk USB, obraz ISO) gdyby zaistniała konieczność uruchomienia odzyskiwania systemu nie z fizycznego dysku w komputerze lub w przypadku, kiedy nie chcemy modyfikować oryginalnego sektora rozruchowego (MBR) - polecenia"Recovery Media Builder"dostępnego z Menu Start systemu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Nowością w tej wersji jest również okno z opcjami programu, w którym możemy ustalić język programu - polski jest do wyboru- ponadto wyłączyć konsolę odzyskiwania z dysku twardego...w tym przypadku, jeśli chcemy by program zadziałał (a pewnie chcemy Smile), musimy stworzyć bootowalny napęd o czym pisałem wyżej. W tym miejscu możemy również ustalić czy program będzie się automatycznie ładował z systemem - wtedy (co też jest nowością) dostajemy w trayu ikonkę Kerivera i menu kontekstowe z dostępem do podstawowych funkcji

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Kilka własnych uwag...
- program oczywiście wydłuża czas ładowania systemu, ale jest to jedyny chyba koszt jaki ponosimy, by mieć system do odtworzenia w dowolnym momencie
- tworzenie pierwszej-bazowej migawki oraz pozostałych na życzenie jest dłuższe, niż w innych komercyjnych programach, co i tak jeszcze zależy od możliwości sprzętowych konkretnej maszyny
- dłuższy czas dotyczy również przywracania migawek
- poza tym działa bez zarzutu Smile

Minimalne wymagania systemowe:
- komputer IBM lub 100% kompatybilny PC - co nie oznacza, że musi to być komputer stacjonarny, bo u mnie działa bez zastrzeżeń na laptoku
- procesor klasy Pentium
- karta graficzna Super VGA
- 512 MB RAM przy czym im więcej, tym lepiej i sprawniej program działa
- rekomendowana jest myszka kompatybilna standardowej Microsoft
- obsługiwane systemy: Windows 2000/XP/Vista(32/64 bits)/Win7(32/64 bits)
Obsługiwane systemy plików:
- FAT16/FAT32
- NTFS
- Inne systemy plików obsługujących tworzenie kopii zapasowych/przywracanie za pomocą metody "sector-by-sector"
Licencja- darmowa do użytku domowego (prywatnego) i edukacyjnego

Strona domowa - możliwości, poradniki, pobieranie ( uwaga instalka waży ponad 90 mega )

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Poza tym producent proponuje również ten program w wersji komercyjnej - Keriver 1-Click Restore Pro

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

oraz Keriver Image

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
To chyba nie jest program tworzący migawki jak Rollback/Eaz-fix/CTM.
Odpowiedz
#3
masz rację, że nie jest to klasycznie "migawkowy" program...sam zresztą mi to kiedyś tłumaczyłeś przy okazji Eaz-Fix chyba Smile...kilka przykładowych cytatów z Wildersów, bo tam są bardzo szczegółowe dyskusje o programie (podkreślenia tekstu moje)

Pyt. - "What are the differences between Keriver and CTM?Last time when i installed Keriver free and wanted to make a snapshot,after 30 minutes i''ve gave up,because Keriver was on 45% of the snapshot....so,uninstalled and back to CTM."
Odp. - "they are 2 different kind of app.
Keriver is akin to an imaging program while CTM and Rollback RX are ''snapshot'' apps , more like Windows System Restore on steroid.
with Keriver, you can save the ''snapshots'' to a removable drive . You can''t do this with CTM or RX. As they store their ''snapshots'' on the OS drive, if your drive fail, there goes your snapshot ..."


Pyt.- "Is This app something like Comodo Time machine.Eaz - FIx ?"
Odp. - "No, 1-CRP is not software like Comodo Time machine or EAZ-FIX. 1-CRP is a software backing up all data on your system partitionto another partition.
Strictly, Comodo Time machine is not a backup software . The strong points and weak points of CTM are almost equally great."

Linki do wybranych wątków na Wildersach

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#4
Ale i tak program jest ciekawy.
Odpowiedz
#5
Za to Keriver Image jest typowym programem do robienia migawek, tak?
On tez jest po polsku?
Odpowiedz
#6
Image - obraz
Snapshot - migawka
Pojął Tongue?
Keriver to program do image backupu, tworzy jeden duży obraz.
Odpowiedz
#7
Chciałem się tylko upewnić. Program też jest po polsku, jak 1-Click Restore?

EDIT: Ok, jest po polsku Smile
Odpowiedz
#8
What''s new for Version 5.1 (Build 2696065621)? ( released on February 22nd, 2011.)

1. Adding multi-language support: English, French, German, Polish and Chinese.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#9
Czy można używając tego programu defragmentować dysk? Bo przy CTM z tego co wiem to nie można.

EDIT: Chodzi mi o wersję darmową.
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz
#10
Borzuck napisał(a):Czy można używając tego programu defragmentować dysk? Bo przy CTM z tego co wiem to nie można.

EDIT: Chodzi mi o wersję darmową.

Tak, można defragmentowaćSmile Keriver nie tworzy migawek tylko obrazy systemu.
Odpowiedz
#11
Super, dziękuje za szybką odpowiedź :-)
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz
#12
tak zapytam; czy ten program może konkurować z płatnym acronisem? No i czy może samo tworzenie dysku ratunkowego [do backupu]w windowsie wystarcza?
Odpowiedz
#13
Ja mogę tylko dodać, że po wczytaniu obrazu pozostaje dosyć spora fragmentacja na dysku ( w moim przypadku sięgnęła 50%), ale mając program do defragmentacji ( w moim przypadku Auslogics BoostSpeed, defrag. + optymalizacja) nie jest to problemem ;-)
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz
#14
Borzuck napisał(a):Ja mogę tylko dodać, że po wczytaniu obrazu pozostaje dosyć spora defragmentacja na dysku ( w moim przypadku sięgnęła 50%), ale mając program do defragmentacji ( w moim przypadku Auslogics BoostSpeed, defrag. + optymalizacja) nie jest to problemem ;-)

Fragmentacja, nie defragmentacja Wink
Odpowiedz
#15
kamil10506 napisał(a):
Borzuck napisał(a):Ja mogę tylko dodać, że po wczytaniu obrazu pozostaje dosyć spora defragmentacja na dysku ( w moim przypadku sięgnęła 50%), ale mając program do defragmentacji ( w moim przypadku Auslogics BoostSpeed, defrag. + optymalizacja) nie jest to problemem ;-)

Fragmentacja, nie defragmentacja Wink


Dzięki, już poprawione ;-)

EDIT: Dziś bo wykonaniu backupa zauważyłem, że foldery które miałem na D pozostały... miałem wykonaną PEŁNĄ kopię systemu, dlaczego nie zostały one usunięte?
avast! Free Antivirus
Asus X52JE | Intel Core i3 M370 | 3GB RAM DDR3 | ATI Radeon HD 5470
Odpowiedz
#16
Borzuck napisał(a):, że foldery które miałem na D pozostały... miałem wykonaną PEŁNĄ kopię systemu


Dysk D masz zapewne jako logiczny, to zawsze pozostaną nieruszone, i dobrze, tak powinno być.
Odpowiedz
#17
Keriver 1-Click służy tylko do backupu dysku systemowego...nawet wersja Pro. Nie ruszy i nie zrobi kopii z innych dysków/partycji.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#18
Czy ktoś zna sposóbna dostanie się do systemu awaryjnego przy włączonej konsoli? Czy jedyne wyjście to zrobienie dysku ratunkowego na cd/usb?
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#19
U mnie się dało to zrobić:
- wybierasz normalne uruchamianie systemu
- na następnym ekranie wybierasz system i jak zaczyna się uruchamiać wciskasz F8 (u mnie akurat ten)...powinien pokazać się standardowy ekran z wyborem trybu awaryjnego.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#20
Przy następnym uruchomieniu spróbuje, dzięki.
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości