Więcej niż 4 partycje
#1
Mam pytanie, jak mogę utworzyć więcej niż 4 partycje? Sad
Mam partycje systemową
chronioną [chyba bios,albo coś ważnego, bo była z netbookiem od początku]
acronis recovery
D [którą zmniejszyłem

i pozostaje mi nie przydzielone miejsce, a winda mówi,że nie mogę utworzyć kolejnej partycji:/jakim sposobem moge utworzyć kolejne partycje?
Odpowiedz
#2
Na dysku z tabelą MBR można mieć 4 partycje podstawowe lub 3 podstawowe i jedną rozszerzoną, a w niej znacznie więcej partycji logicznych. Ja w ten sposób mam 5 partycji (windows/podstawowa, rozszerzona (linux-swap, linux-ext4, linux-ext4, ntfs magazyn dla windows).
Wykonaj zrzut ekranu w zarządzaniu dyskami.
Odpowiedz
#3

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


proszę ...nie wiem jak to rozumieć, ale niby wychodzi,że mam jeszcze wolne miejsce [razek ok 12gb]{None chyba,że usunę partycję acronisa i zrobięj ą raz jeszcze, bo chyba za dużo na nią dałem?
Odpowiedz
#4
Acronisa to która to?
Odpowiedz
#5
ta 6,94 [przynajmniej tak jest oznaczona w programie Grin
Odpowiedz
#6
Usuń Acronis Secure Zone, po czym utwórz partycję rozszerzoną, w niej utwórz dyski logiczne.
Odpowiedz
#7
zrobiła mi się partycja logiczna [dysk logiczny ]jak właściwie zrobić partycje rozszerzoną?
Odpowiedz
#8
Weź zainstaluj sobie Easeus Partition Master i rób w normalnym programie bo to zarządzanie dyskami to jest o d*** potłuc.
Typ partycji extended (w EPM).
Odpowiedz
#9
ok, zaraz to zrobię

EDIT

zrobiłem coś takiego

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


nie wiem...coś zmienić? bo windows tych partycji nie widzi...,ale w programie są? czy to rzeba zapisać, czy co?
Odpowiedz
#10
Nie wiem jak to możliwe, ale Windows twierdzi że masz 4 podstawowe a drugi program że masz jednak rozszerzoną. Ah te mechanizmy Windowsa...
Odpowiedz
#11
ok już wiem, zatwierdziłem i są Grin [chodzi o to,że zrobiłem nowe partycje w tym poleconym programie jako rozszerzone Xd bo nie wiedziałem czy robię dobrze


Dodano: 25 kwi 2011 19:01

tak w ogóle to jak je sformatować by były kompletnie puste?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


nic na nich nie ma , a jednak jest jakaś część miejsca zajmowana hm...
Odpowiedz
#12
W jakim sensie? NTFS zawsze będzie odrobinę zajmował (MFT: deskryptory zabezpieczeń, informacje o woluminie, dziennik bla bla bla).
Odpowiedz
#13
yhym, rozumiem, myślałem, że one po prostu mają być całkowicie wolne Grin
Odpowiedz
#14
shinjiru napisał(a):ok już wiem, zatwierdziłem i są Grin [chodzi o to,że zrobiłem nowe partycje w tym poleconym programie jako rozszerzone Xd bo nie wiedziałem czy robię dobrze


Dodano: 25 kwi 2011 19:01

tak w ogóle to jak je sformatować by były kompletnie puste?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


nic na nich nie ma , a jednak jest jakaś część miejsca zajmowana hm...


Co ci zależy, jak już stawiasz nowe partycje to weź je przeformatuj, będziesz miał pewność, tylko pełny format pod windą, nie szybkiGrin
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#15
wziąłem pełny format i dalej zajmuje miejsce XD
Odpowiedz
#16
Zawsze Ci będzie zajmował, przecież gdzieś metadane muszą być.
Odpowiedz
#17
Taaa, jak po formacie na NTFS ci brakuje trochę miejsca, to już tak ma być, tak jak pisał @Eugeniusz, trochę zajmuje MFT (tablica allokacji plików na początek ok 60-80MB, zależy od wielkości partycji), metadane i dziennik

Najważniejsze jest to, że na dysku mechanicznym (klasyczny HDD), żeby zakładać partycje systemowe na samym początku dysku (pierwsze na grafice co pokazałeś), bo są najszybsze (Głowica na dysku HDD chodzi od końca talerzy tam gdzie prędkość obwodowa jest największa, a za tym prędkość odczytu/zapisu jest największa). Niestety Producenci laptopów, notebooków i netbooków upodobali sobie pierwszą partycję jako recovery (przynajmniej ja się tak z tym spotykałem). Najlepsze, najszybsze miejsce przydzielili obszarowi, który jest używany bardzo sporadycznie, albo w ogóle. Życiowa sprawa. Ja jak robię komuś kompa to przeważnie po małej dyskusji zostaje skasowana i pierwsze 32-64-80GB to jest system, ewentualnie potem druga partycja (też primary) z drugim systemem. Dalej partycja lub dwie na dane (primary) (może być max 4 primary), chyba, że ktoś woli kilka mniejszych to się robi wtedy partycję extended i można robić partycji logicznych do woli Smile
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#18
Aha, tak się zastanawiam,czy to dobrze, czy źle, czy bez różnicy ,że mam teraz 3 partycje logiczne? XD
Odpowiedz
#19
Jak ci nie potrzeba więcej niż 3-4 partycje, to spokojnie mogą być te 3-4 primary(podstawowe) (np. jak masz 1 lub 2 systemy i reszta na dane np. do każdego z nich)

Sam musisz wcześniej to wszystko "w głowie mieć"żeby to potem poukładać Smile

Zależy jaki dysk (pojemność), ile chcesz mieć systemów, ile oddzielnych miejsc na dane (partycji).

Wszystko zależy od tego co potrzebujesz.

Ja mam teraz np. 1xSSD 120GB tylko na system (jeden primary) i 2x1TB HDD podzielone równo na pół 2x(2x500GB) (primary) więc widzisz, że nie ma sensu stosować extended no i logicznych w takim układzie).

Kiedyś miałem inaczej, tzn. się trochę pozmieniało, ale napiszę jak miałem.

500GB podzielone na: 64GB primary XP, 16GB primary Linux_Suse, partycja extended a w niej 3 partcje (1-dane1, 2-dane2, 3-dane3, wszystkie 3 jakoś tak wyśrednikowane co do pojemności). Jak widać w tym przypadku musiałem skorzystać z partycji extended bo się skończyła ilość partycji primary (max. 4). Nie wiem, czy to widać na moim przykładzieWink

Pamiętaj, dysk mechaniczny HDD, tak max. do 1/3 pojemności ma względnie dobrą prędkość , pokażę ci na fotce dysku 500GB:

Miałem chwilowy brak neta, teraz wrzucam:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



20-25-35% jest fajny speed, potem już spada, no i czas dostępu się zmienia Smile


Dodano: wtorek, 26 kwietnia 2011, 16:11

shinjiru napisał(a):Aha, tak się zastanawiam,czy to dobrze, czy źle, czy bez różnicy ,że mam teraz 3 partycje logiczne? XD


Post wyżej masz odpowiedź;ba nawet w tym samym; Jak planujesz coś kiedyś rozszerzyć, rozbudować, to zawsze pomyśl o jednej primary na rozbudowę dalej (np.3primary_max+1primary albo 3primary_max i na tej 1extended robisz logiczne dyski), żeby ją zostawić na ewentualną rozbudowę na extended.

To jest bardzo proste, tylko to trzeba samemu sobie ułożyć w głowie.
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#20
Wow, ale rozpiska, w każdym bądź razie bardzo, bardzo wielkie dzięki ^^ +1 do wiedzy z informatyki Cool
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości