Ubuntu
slawsi5 napisał(a):możesz powiedzieć tylko co jeszcze zrobić by podnieść bezpieczeństwo?
Stworzyłem osobne konto bez praw administratora z zupełnie innym hasłem i jest pięknie ale kiedy np. chce sprawdzić stan zapory to nie mogę bo potrzebuję konta pierwotnego, tak samo z czyszczeniem plików - jest jakiś sposób by to obejść?

Przecież standardowo jest tak, że masz konto zwykłego użytkownika, albo ja o czymś nie wiem. Chwilowo podnosisz uprawnienia przez "sudo" - dotyczy programów odpalanych przez konsolę. Jeśli chodzi o programy uruchamiane ze skrótów to ja mam np. do gparted "gksudo gparted" jako wykonanie i wtedy pyta się o hasło administratora.

Przeglądarka to co lubisz i to czego używałeś na Windows.

Odnośnie czcionek to jest wiele opcji:
- możesz zainstalować, ale nie ma tam wszystkich: Andale Mono, Arial Black, Arial (Bold, Italic, Bold Italic), Comic Sans MS (Bold), Courier New (Bold, Italic, Bold Italic), Georgia (Bold, Italic, Bold Italic), Impact, Times New Roman (Bold, Italic, Bold Italic), Trebuchet (Bold, Italic, Bold Italic), Verdana (Bold, Italic, Bold Italic), Webdings
Kod:
sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer

albo przez centrum oprogramowania odszukujesz pakiet ttf-mscorefonts-installer lub szukaj ttf* oraz fajne czcionką jest np. droid.

- jeśli potrzebujesz więcej to jest prosty sposób na to. Tworzysz w katalogu domowym (tylko ten użytkownik będzie miał!) folder ".fonts" i do niego kopiujesz czcionki z Winodwsa, ręcznie te które chcesz mieć u siebie. W Windows to są one w "c:/windows/fonts". Następnie wykonujesz polecenie:
Kod:
fc-cache -vf

- jeśli chcesz mieć dla wszystkich to musisz je skopiować do "/usr/share/fonts/" utwórz sobie tam jakiś folder by nie było burdelu i wykonujesz tym razem jako admin albo na koncie admina oraz na koniec:
Kod:
sudo fc-cache -vf
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
buri napisał(a):Przecież standardowo jest tak, że masz konto zwykłego użytkownika, albo ja o czymś nie wiem. Chwilowo podnosisz uprawnienia przez "sudo" - dotyczy programów odpalanych przez konsolę. Jeśli chodzi o programy uruchamiane ze skrótów to ja mam np. do gparted "gksudo gparted" jako wykonanie i wtedy pyta się o hasło administratora.


dokładnie ale dla pełnego bezpieczeństwa zalecane jest stworzenie drugiego konta bez możliwości podniesienia uprawnień (wtedy jest inne hasło i podanie hasła z prawami administratora czy bez nie uruchomi sudo)
Odpowiedz
slawsi5 napisał(a):dokładnie ale dla pełnego bezpieczeństwa zalecane jest stworzenie drugiego konta bez możliwości podniesienia uprawnień (wtedy jest inne hasło i podanie hasła z prawami administratora czy bez nie uruchomi sudo)

Taka sytuacja, ale to jest straszne utrudnianie sobie życia, a na początek przy nauce będzie tylko powodować problemy, ale jeśli chcesz. Ja nauczyłem się, że sudoużywam tylko w bardzo szczególnych przypadkach, a suto już tylko jak się bawię na całego.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
W sumie masz rację..
a wiesz może jak mogę zaszyfrować katalog domowy?
Odpowiedz
slawsi5 napisał(a):W sumie masz rację..
a wiesz może jak mogę zaszyfrować katalog domowy?

Nie było czasem takiej opcji w czasie instalacji? Na Debianie nawet jest możliwość ustawienia partycji /home na szyfrowaną. Nie bawiłem się w to nigdy poszukać trzeba:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

trzeci post dość mądry

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

za pomącą truecrypt

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

pokaźny opis
Robisz to na własne ryzyko! Google twym przyjacielem w tej sprawie.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
buri napisał(a):Nie było czasem takiej opcji w czasie instalacji?

Pewnie że była ale nie chce mieć tego samego hasła do katalogu domowego co do konta na które się loguję. Chodzi mi o to że postanowiłem mieć jedno konto (wspólne z moją kobietą) które ma hasło(dość skomplikowane bo ma dostęp do sudo) z tym że ma się logować automatycznie (dla kobiety było by to bardzo męczące by wpisywać te hasło) no i teraz z reguły jak na tę konto loguję się automatycznie to nie powołane osoby mogą mieć dostęp do katalogu domowego (/home) więc potrzebuję ten katalog zabezpieczyć innym hasłem (mało skomplikowanym) by dokumenty, pliki były zabezpieczone.
Z drugiej strony można mieć 2 konta - jedno z możliwością sudo ( te podczas instalacji) drugie standardowe (ograniczone) i przełączać się ze standardowego na te z sudo jeśli jest taka potrzeba ale to chyba mało wygodne choć na pewno bardziej bezpieczne...
Odpowiedz
Jakie lepiej zainstalować sterowniki do Radeona HD6870? Ze strony producenta, czy z tych dostępnych z poziomu systemu?
Odpowiedz
moim zdaniem z tych dostępnych z poziomu systemuWink
Odpowiedz
Kwestia jakie są w repo, ale ja bym zaczął od tych w systemie (w ubuntu trza było chyba wybrać sterowniki dodatkowe i tylko zaznaczyć, a on robi to za nas) albo zainstalować:
Kod:
sudo apt-get install fglrx

Tutaj ładna instrukcja z budowaniem .deb tych od AMD jeśli wolisz nowsze

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

albo bez budowania deb przez plik .run też można - ja tak robiłem swego czasu z nvidią, ale teraz mam tak nowe pakiety, że po tygodniu jest sterownik.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
Z tego co pamiętam, to były 2 wersje sterowników w systemie, z czego jedne nie chciały się instalować.
Odpowiedz
ja mam jeszcze jedno pytanie.
Podczas nie używania komputera - wygasił mi się ekran a gdy ruszyłem myszką pojawił mi się komunikat bym podał hasło w celu odblokowania - jak na przyszłość pozbyć się tej blokady?

Już sobie poradziłem - w preferencjach ekranu odhacza się blokadę Wink
Odpowiedz
Jak Radeon to ja bym instalował te prosto od AMD. Niestety ale te w repo (nawet fglrx) też są raczej miernej jakości i raczej trzymają wentyle i temperatury na wysokich poziomach.
No chyba, że jest jakaś różnica na wersji x86, bo jak ja testuję ubu to na ogół x64.

Z tym, że też miałem sytuację, gdy po instalacji deb ze strony AMD wysypał się cały xorg (przynajmniej tak zrozumiałem komunikaty). Więc... to jest ruletka.
Odpowiedz
Ja pobieram stery jakie mi ubuntu proponuję z tym że mam Navidia
Ubuntu mi proponuję 2 pozycję (jedna rekomendowana - current, druga nie current-update) Ja zawsze pobieram rekomendowane i też używam ubuntu x64 - wentylator na lapku praktycznie milczyGrin
Odpowiedz
Mam mały problem z conky. Nie mogę ustawić, aby nie był w oddzielnym oknie, tzn nie zasłaniał innych okien. Zmieniałem own_window na no, lecz po kliknięci na pulpitconky znikał i po chwili pojawiał się.

alignment top_right
background no
border_width 0
cpu_avg_samples 2
default_color white
default_outline_color black
default_shade_color black
double_buffer yes
draw_borders no
draw_graph_borders yes
draw_outline no
draw_shades yes
use_xft yes
xftfont terminus:size=9
gap_x 10
gap_y 50
minimum_size 200 100
net_avg_samples 2
no_buffers yes
out_to_console no
out_to_stderr no
extra_newline no
own_window yes
own_window_class Conky
own_window_transparent yes
own_window_type override
stippled_borders 0
update_interval 1.0
uppercase no
use_spacer none
show_graph_scale no
show_graph_range no

# all the following part ''till the end is about the features of the conky

TEXT
${font Ubuntu:style=bold:size=30}${time %H:%M}${font}
${font Ubuntu: size=10}${time %A %e %B %Y}

${font Ubuntu:style=bold:size=10}System $hr
${font Ubuntu:size=9}$sysname $kernel $alignr $machine
Nazwa: $alignr $nodename
Czas: $alignr $uptime
#
# THE BATTERY STATUS IS NOT CORRECT or IT DOESN''T WORK AT ALL???
# Write the following line in your terminal emulator
#
# $ ls /proc/acpi/battery
#
# In my laptop, the answer is
#
# $BAT0
#
# If you obtain another answer, replace every BAT0 in the following lines with the correct word (for example, BAT1, BAT1 ecc...)
# Close conky and open it again. the Battery Bar should show the correct status
#
# End of the part involving the battery.
# If your machine isn''t a laptop, you can delete this three lines

${font Ubuntu:style=bold:size=10}Procesor (${freq} MHz) $hr
${font Ubuntu:size=9}CPU1: ${cpu cpu1}% ${cpubar cpu1}
CPU2: ${cpu cpu2}% ${cpubar cpu2}
CPU3: ${cpu cpu3}% ${cpubar cpu3}
CPU4: ${cpu cpu4}% ${cpubar cpu4}
Temperatura: $alignr ${hwmon temp 1}°C

${font Ubuntu:style=bold:size=10}Dysk $hr
${font}ROOT $alignc ${fs_used /} / ${fs_size /} $alignr ${fs_used_perc /}%
${fs_bar /}
HOME $alignc ${fs_used /home} / ${fs_size /home} $alignr ${fs_used_perc /home}%
${fs_bar /home}
RAM $alignc $mem / $memmax $alignr $memperc%
${membar}
SWAP $alignc $swap / $swapmax $alignr $swapperc%
$swapbar
#
# the following final lines explain wich are the most expensive precesses in your pc actually
#if you aren''t interested in, delete all the following lines

${font Ubuntu:style=bold:size=10}Procesy CPU $hr
${font Ubuntu:size=9}${top name 1}$alignr${top cpu 1}%
${top name 2}$alignr${top cpu 2}%
${top name 3}$alignr${top cpu 3}%
${top name 4}$alignr${top cpu 4}%

${font Ubuntu:style=bold:size=10}Procesy RAM $hr
${font Ubuntu:size=9}${top_mem name 1}$alignr${top_mem mem 1}%
${top_mem name 2}$alignr${top_mem mem 2}%
${top_mem name 3}$alignr${top_mem mem 3}%
${top_mem name 4}$alignr${top_mem mem 4}%
Odpowiedz
Jestem na Win i nie mogę zajrzeć do siebie, ale ta opcja mi śmierdzi Wink
Kod:
background no

On ma swoje okno, ale może być niewidoczne i pod innymi - chyba tak to można ustawić.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź, ale to wina zbyt szybkiego startuWink
Odpowiedz
Meo napisał(a):Dzięki za odpowiedź, ale to wina zbyt szybkiego startuWink

Właśnie to też się ustawia 2s i spokojnie wystarcza. Opcji jest naprawdę sporo, najlepiej poszukaj sobie na devianart.com - bardzo fajne conky tam mają.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące tworzenia kopii systemu (nie danych). Sposób podany w linku będzie odpowiedni, czy lepiej jakoś inaczej to robić?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
Meo napisał(a):Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące tworzenia kopii systemu (nie danych). Sposób podany w linku będzie odpowiedni, czy lepiej jakoś inaczej to robić?

To działa, ale jest duże ale! Metoda działa tylko na partycjach ext_ (albo tego samego typu co zapamiętują uprawnienia Linuksowe) ponieważ na windowsowych nie zostają zapamiętane uprawnienia, czyli kopia musi być również na partycji sformatowanej ext_. Dla mnie bezpieczna kopia to tylko robiona z płytki lub pendriva całej partycji.
Windows 10/11 Home x64 + Hard_Configurator + Windows Defender + router z firewall
Odpowiedz
Mógłbyś w dużym skrócie opisać jak to robisz?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości