Wymiana płyty głównej
#1
Witam.
Pozostała mi jedna rzecz do wymiany w PC a mianowicie płyty główna.Posiadam Asusa P5VD2-MX SE na chipsecie Viaa chciał bym wstawić coś nowszego z Gigabyte na chipsecie Intela .Pytanie jak dokonać tej zmiany bez ponownej instalacji XP.Czy jest taka możliwość? Jeśli ktoś dokonywał takiej zmiany proszę o pomoc.
Znalazłem taki opis ale nie wiem jak to jest w praktyce.

"Po wymianie płyty głównej i uruchomieniu Windows XP zobaczysz niebieski ekran. System nie jest przygotowany do takiej zmiany sprzętu i zmusza użytkownika do reinstalacji, co jest czasochłonne, kłopotliwe, a może także spowodować utratę dokumentów, jeśli przypadkowo zdecydujesz się na formatowanie partycji systemowej czy wykonasz jakieś nierozsądne posunięcie.

Możesz obejść ten problem, wykonując poniższe czynności:
1. Przed zmianą płyty głównej przejdź w Windows XP do Panel sterowania/System/Sprzęt/Menedżer urządzeń.
2. Odszukaj na liście urządzeń Kontrolery IDE ATA/ATAPI.
3. Rozwiń tę gałąź i kliknij dwukrotnie wpis kontrolera. W oknie właściwości kontrolera przejdź do karty Sterownik i kliknij Aktualizuj sterownik.
4. W nowym oknie zaznacz Nie, nie tym razem i kliknij Dalej. W kolejnym oknie zaznacz Zainstaluj z listy lub określonej lokalizacji i kliknij Dalej.Następnie zaznacz Nie wyszukuj, wybiorę sterownik do zainstalowania i kliknij Dalej.
5. W następnym oknie zaznacz Standardowy podwójny kontroler PCI IDE i kliknij Dalej. Nastąpi instalacja sterowników.
6. Teraz możesz wymienić płytę główną, a następnie uruchomić Windows XP bez oglądania niebieskiego ekranu. "
POZDRO.
Odpowiedz
#2
Ej, nie po to zrobiłem dział sprzęt komputerowy, aby takie tematy dawać do pogaduch, dosyć mamy roboty w sprzątaniu tamtego mixa Tongue
Przeniesione.
Odpowiedz
#3
@lukasamd
Niedopatrzenie z mojej strony.Dzięki za przeniesienie.
Pozdro.
Odpowiedz
#4
@OP, albo po prostu poszukaj programu do backupu wspierajacego HIR, czyli Hardware Independent Restore.
I tutaj ciekawostka: o ile w przypadkusystemow Windows 2000 oraz XP bez HIR nie bedziesz w stanie uruchomic systemu, kiedy zostanie on przeniesiony na inna platforme hardware-owa. To w przypadku Windows Vista i 7 - HIR nie zawsze jest niezbedny aby tego typu operacja sie powiodla.
Creer,
Member of the Alliance of Security Analysis Professionals
Odpowiedz
#5
Skusiłem się wreszcie na wymianę płyty według opisu z pierwszego postu.Zmieniłem swojego starego Asusa P5VD2-MX SE na Gigabyte GA-G41MT-D3 tak że różnica między nimi b.duża.
Mimo to udało mi się odpalić system,niestety działał dość ociężale i niezbyt stabilnie.Pewnie ktoś kto posiada dużą wiedzę potrafił by go postawić na nogi i przywrócić sprawność, ja poległem i zrobiłem reinstalkę.Teraz komp śmiga jak burza co mnie b.cieszy.
Faktem jestże po przesiadce ze starej płyty na chipset Via na dużo nowszą chipset intel G41 udało się uruchomić system XP mimo tak potężnej różnicy technologicznej miedzy nimi.
Pozdro.
Odpowiedz
#6
po zmianie płyty głównej postawiłeś na nowo system ?

edit: przeczytałempierwszy post. Rozumiem że chciałeś bez zmiany systemu. Moim zdaniem takie coś możliwe byłoby gdyby sterowniki itp obsługiwały stary i nowy chipset. Ale i tak w większości przypadków po zmianie płyty będą problemy.Ja mam zasadę od dawien dawna (jak płyta i procesor nowy to i system)
Sandboxie + UAC Max/Spyshelter P + Webroot SA + OPEN DNS
Odpowiedz
#7
Dokładnie. Zgrać "wrażliwe dane" z C:\ na inną partycję albo zewn. HDD. Mam nadzieję, że nie masz b...u w systemie i nie trzymasz wszystkiego na 1 partycji w dodatku wielkiej na cały dysk (jeśli duży).
Przeformatować i zainstalować na nowo system. Świeży system na nowej platformie będzie śmigał jak burza. Dobierze sobie sterowniki po konkretny sprzęt bez kombinowania.
Z tym Win7 to fakt, potrafi wstać na nowym hardware.
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości